Partia Trinity rozpoczyna rozmowy koalicyjne w Niemczech

Wenezuela potwierdza swoją solidarność z Saint Vincent i Grenadynami

21 października 2021, 06:13BERLIN, 21 października (Prinsa Latina) Trzy niemieckie partie, dotychczas pozostające w opozycji, rozpoczęły dziś formalne negocjacje w celu utworzenia koalicji rządowej, która mogłaby zastąpić obecną koalicję konserwatywną u władzy.

Socjaldemokraci z Socjaldemokratów, Zielonych i Partii Liberalnej biorą udział po sześciu deputowanych, aby próbować zawrzeć porozumienie przed świętami, według doniesień szacujących czterotygodniowy okres rozmów.

Po zakończeniu tego procesu zespoły negocjacyjne, złożone m.in. z kandydatów we wrześniowych wyborach i liderów partii, będą miały za zadanie włączyć wyniki tych rozmów do ostatecznej umowy koalicyjnej – poinformowała telewizja publiczna ARD.

Jeśli ten wynik zostanie osiągnięty, Niemcy po raz pierwszy będą miały na szczeblu federalnym semaforowy sojusz socjaldemokratów, zielonych i liberałów, nazwany tak od barw reprezentujących partie.

Trzy siły polityczne przybywają dzisiaj po fazie wcześniejszych rozmów na poziomie dwustronnym i odrębnym.

Jednak rządząca CDU może aspirować do utworzenia nowej władzy wykonawczej, jeśli osiągnie sojusze, które pozwolą jej uzyskać niezbędną większość parlamentarną.

Prorządowy kandydat w ostatnich wyborach, Armin Laschet, wspierany przez urzędującą kanclerz Angelę Merkel, odnotował dramatyczny spadek popularności pod koniec konkursu, ledwo uniemożliwiając jego partii zwycięstwo.

Pomimo tego, że Merkel cieszy się dziś dużym poparciem społecznym, nie mogła przekazać tego poparcia Laschetowi, którego działanie w obliczu powodzi, które dotknęły kraj Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie sprawuje funkcję premiera, jest mocno kwestionowane .

Polityk stracił też poparcie z powodu pytań o konfrontację z epidemią Covid-19 oraz wypowiedzi telewizyjnych, które wyborcy uznali za nieodpowiednie.

Eksperci przewidują zmianę w polityce wewnętrznej i zagranicznej najpotężniejszego państwa UE 16 lat po rządzie Merkel, który dobrowolnie opuścił urząd, z dodatnim bilansem poparcia społecznego.

Na czele nowej władzy wykonawczej stanie obecny wicekanclerz, 63-letni Olaf Schultz, który jest również ministrem finansów kraju europejskiego.

mem / ehl

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *