Peru: Castillo poprosi Kongres o zmniejszenie o połowę pensji ministrów i członków Kongresu

Zdjęcie: Sebastian Castaneda/Reuters.

Ogłosił to prezydent-elekt Peru Pedro Castillo Kongres zostanie poproszony o zmniejszenie o połowę pensji ministrów i członków KongresuOgłosił również w sobotę podczas Zgromadzenia Narodowego swojej partii Peru Liber, w sobotę podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w 2021 r., poinformowały lokalne media.

„Zaproponujemy Kongresowi, aby pensje ministrów i członków Kongresu zostały obniżone o połowę” – powiedział polityk. „Zrezygnujemy z pensji prezydenta republiki i pokierujemy losami kraju z pensją nauczyciela” – dodał.

We wtorek władze wyborcze w Peru ostatecznie potwierdziły zwycięstwo kandydata lewicy i ogłosiły go prezydentem Peru, po długim, trwającym ponad miesiąc oczekiwaniu, które doprowadziło kraj na skraj nowego kryzysu politycznego od drugiej tury . Wybory 6 czerwca.

Krajowe Jury Wyborcze (JNE) ogłosiło zwycięzcę Prezydencka formuła Peru Libre, składająca się z Pedro Castillo jako prezydenta i Diny Bullwart Jako pierwszy wiceprezes.

Wybory odbyły się w warunkach ostrej polaryzacji politycznej, po burzliwym czteroletnim okresie naznaczonym rezygnacją prezydenta Pedro Pabla Kuczyńskiego; obalił swojego następcę, Martina Vizcarrę; Krótka kadencja prezydencka Manuela Merino – który opuścił urząd pod presją powszechnych protestów – oraz obecnej administracji Francisco Sagaste, który będzie musiał przekazać przywództwo Castillo.

Nowy Kongres, który powstanie 27 lipca, charakteryzuje się wysokim stopniem rozdrobnienia. Niektórzy eksperci twierdzą, że mogłoby to umożliwić skrajnej prawicy forsowanie działań, takich jak uchylenie lub akt oskarżenia konstytucyjnego, wotum nieufności lub inny mechanizm osłabiania władzy wykonawczej, co stanowiłoby wyzwanie dla uzyskania powszechnego poparcia dla odwrócenia tych możliwości.

Oprócz reform wprowadzonych do Magna Carta, w niedalekiej przyszłości odbędzie się referendum w sprawie zwołania Zgromadzenia Ustawodawczego, co jest jedną z obietnic wyborczych Castillo. Do tej pory zaczęli zbierać podpisy, aby ją wezwać, a peruwiański przywódca Lieber zatwierdził, że 28 lipca, w dniu objęcia urzędu, pierwszym wezwaniem do Parlamentu będzie ustalenie daty „natychmiast” w celu „zrobienia” wraz z nią… pierwsza ludowa konstytucja dla ludu” .

(Z informacjami od RT po hiszpańsku)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *