Pięć mocarstw jądrowych: „W wojnie nuklearnej nie może być zwycięzcy i nigdy nie należy z nim walczyć” (+ wideo)

Pięć mocarstw jądrowych: „W wojnie nuklearnej nie może być zwycięzcy i nigdy nie należy z nim walczyć” (+ wideo)

Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Francja wydały w poniedziałek wspólne oświadczenie podkreślające, że ich głównym obowiązkiem jest zapobieganie wojnie między krajami posiadającymi broń jądrową, a także zmniejszanie zagrożeń. strategiczny.

„Oświadczamy, że w wojnie nuklearnej nie może być zwycięzca i nigdy nie należy z nią walczyć. Biorąc pod uwagę, że użycie broni nuklearnej będzie miało daleko idące konsekwencje, potwierdzamy również, że broń nuklearna – tak długo, jak istnieje – musi osiągnąć cele obronne, odstraszanie agresji i zapobieganie wojnom Wierzymy, że należy unikać dalszego rozprzestrzeniania się tego rodzaju broni.”

W tym kontekście sygnatariusze deklaracji podkreślili wagę przestrzegania dwustronnych i wielostronnych umów o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, rozbrojeniu i kontroli zbrojeń.

Pięć państw deklaruje: „Potwierdzamy znaczenie poprzednich deklaracji, aby nie atakować broni jądrowej i potwierdzamy, że nasze deklaracje nie dotyczą siebie nawzajem ani żadnego innego kraju”.

Podobnie obie strony potwierdziły zainteresowanie współpracą ze wszystkimi państwami „w celu stworzenia klimatu bezpieczeństwa bardziej sprzyjającego postępowi w dziedzinie rozbrojenia” w celu dążenia do świata wolnego od broni jądrowej.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zagarowa zaznaczyła, że ​​Rosja popiera podpisanie dokumentu, który rozwija dwustronne deklaracje przyjęte ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami odpowiednio 16 i 28 czerwca 2021 roku. „Deklaracja odzwierciedla ważną dla nas ideę: niedopuszczalność wojny – broni jądrowej i konwencjonalnej – między państwami posiadającymi broń jądrową” – powiedziała Zagarova.

Rzeczniczka Rosji podkreśliła, że ​​Moskwa ma nadzieję, że „w obecnych trudnych warunkach” zatwierdzenie tego rodzaju deklaracji politycznej przez przywódców państw nuklearnych „przyczyni się do złagodzenia napięć międzynarodowych i pomoże zatrzymać wyścig zbrojeń”, a także budować zaufanie i budować fundamenty Systemu Kontroli Broni Nuklearnej.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *