Praca policji w zwalczaniu przestępczości w Kostaryce wyróżnia się

Praca policji w zwalczaniu przestępczości w Kostaryce wyróżnia się

Na zwyczajowej środowej konferencji prasowej w Izbie Prezydenckiej Minister podkreślił pracę sił publicznych, którym od 10 maja 2023 r. udało się aresztować te osoby i pociągnąć je do odpowiedzialności przed prawem.

Wyjaśnił, że jest to zadanie, które nie powinno pochłaniać dużego wysiłku operacyjnego ze strony Policji, gdyż z założenia zakłada się, że zdecydowana większość osób powinna przebywać w zakładach karnych, zwłaszcza tych mających związek z morderstwami i usiłowaniami zabójstwa.

Poinformował także, że w ramach niedawnych działań bezpieczeństwa w Limon zatrzymano osobę o nazwisku Casanova, powiązaną z gangiem „H”, posiadającą karabin AR 15 i dużą ilość amunicji.

W swoim przemówieniu na konferencji zauważył, że w ramach operacji Safe Costa Rica Plus w ciągu ostatniego tygodnia przejęto 503 sztuki broni, w tym 468 sztuk broni białej, 32 sztuki broni palnej i trzy mniej śmiercionośne bronie.

Podkreślił, że skonfiskowano 15 samochodów i 19 motocykli – czyli pojazdu najczęściej używanego przez wynajętych zabójców do popełniania morderstw przeciwko gangom przestępczym opozycji.

W tym tygodniu podkreślono także pracę funkcjonariuszy w terminalu kontenerowym Moin w karaibskiej prowincji Limón, gdzie przechwycono 347 kilogramów kokainy ze sprzętu APM Terminals, co zbiegło się z kilkugodzinnym wyjazdem operacyjnym.

Jeśli chodzi o przestępstwa przeciwko mieniu, w tym tygodniu, w porównaniu z okresem od 28 stycznia do 4 lutego, zaobserwowaliśmy bezwzględny spadek o 200 skarg mniej, czyli o 30 proc.

Godne uwagi osiągnięcia obejmują zmniejszenie o 56% liczby włamań do domów, zmniejszenie o 43% kradzieży i zmniejszenie o 56% liczby manipulacji pojazdami.

Podsumował, że według danych zebranych od 10 maja 2023 r. do chwili obecnej aresztowano 145 tys. osób, z czego ponad pięć tysięcy posiadało nakaz aresztowania, a także przejęto 1808 sztuk broni palnej i 17 421 sztuk broni białej.

Podkreślił, że przejęto 13 i pół tony kokainy i 12 ton marihuany, a także około 580 000 dawek narkotyków syntetycznych.

Kostaryka jest od pewnego czasu świadkiem fali przestępstw związanych z handlem narkotykami i wszystkim, co jest z nią związane, a w 2023 r. życie pochłonęło 907 osób.

rgh/alb

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *