Radio Hawana Kuba | Guterres weźmie udział w oficjalnej ceremonii z okazji piątej rocznicy podpisania porozumienia pokojowego w Kolumbii

Radio Hawana Kuba |  Guterres weźmie udział w oficjalnej ceremonii z okazji piątej rocznicy podpisania porozumienia pokojowego w Kolumbii

BOGOTA, 24 listopada (RHC) W środę w Bogocie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres weźmie udział w uroczystości z okazji piątej rocznicy podpisania porozumienia pokojowego, które doprowadziło do demobilizacji dużej części sił zbrojnych. Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC – Armia Ludowa).

W wydarzeniu wezmą udział prezydent Kolumbii Ivan Duque, byli kombatanci FARC, ofiary i przedstawiciele różnych organizacji społecznych, które stanowią centralny punkt tego, co zostało uzgodnione między rządem a FARC podczas czteroletnich negocjacji pokojowych . miejsce w Hawanie.

Porozumienie pokojowe podpisane w listopadzie 2016 r. między rządem Juana Manuela Santosa a FARC zdemobilizowało w 2017 r. 13 000 mężczyzn i kobiet, w tym około 7 000 bojowników, którzy w tym roku przekazali swoją broń Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Podczas drugiego dnia pobytu w Kolumbii Guterres, dowiadując się o ofiarach konfliktów zbrojnych i przemocy, zauważył, że pokój w tym południowoamerykańskim kraju ma wrogów.

„Celem pokoju jest uniknięcie wrogów w społeczeństwie, ale niestety są wrogowie pokoju” – powiedział Guterres podczas wizyty w Prowincjonalnym Obszarze Szkolenia i Reintegracji Llano Grande w gminie Dabiba w prowincji Antioquia.

Guterresowi towarzyszył prezydent Ivan Duque, były kombatant FARC i przywódca Izby Gmin Rodrigo Londono.

Guterres wyraził solidarność z byłymi kombatantami, obrońcami praw człowieka i rdzenną ludnością, która często pada ofiarą ataków nieregularnych grup zbrojnych.

Sekretarz Generalny ONZ ostrzegł, że „działania nielegalnych uzbrojonych aktorów (…) rozpraszają nadzieje społeczeństw i zagrażają perspektywom zrównoważonego rozwoju”.

Wśród urzędników są uciekinierzy z grup rebeliantów i innych organizacji paramilitarnych, które utrzymują się z handlu narkotykami i nielegalnego wydobycia.

Rodrigo Londono zauważył, że pomimo faktu, że mamy podpisanych prawie 300 (pokojowych) zabójstw (…) nadal jesteśmy zaangażowani” – powiedział Londono.

Według Specjalnej Jurysdykcji dla Pokoju (JEP), od czasu podpisania porozumień pokojowych zamordowano 296 byłych kombatantów.

Od 24 listopada 2016 r. do września br. Fundacja na rzecz Pokoju i Pojednania (Peers) była świadkiem 675 zabójstw liderów społecznych i obrońców praw człowieka.

(Telesur)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *