Rosyjska Duma Państwowa poparła wyjście z Traktatu o otwartych przestworzach

Wenezuela potwierdza swoją solidarność z Saint Vincent i Grenadynami

19 maja 2021, 5: 1MOSKWA, 19 maja (Prensa Latina) Rosyjska Duma Państwowa (izba niższa parlamentu) zatwierdziła dziś projekt ustawy prezydenta Władimira Putina o wyjściu kraju z Traktatu o Otwartych Przestworzach (ATT).

Agencja prasowa Sputnik zacytowała szefa Dumy Państwowej Wiaczesława Wołodina, który po podliczeniu głosów stwierdził, że poparcie dla wycofania się Rosji z umowy było jednomyślne.

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ryabkow wyjaśnił uzasadnienie wniosku związane z decyzją Stanów Zjednoczonych o jednostronnym wycofaniu się z traktatu o handlu bronią.

Wskazał, że zgodnie z informacjami dostępnymi z Moskwy żadne z państw traktatowych nie próbowało wpłynąć na Waszyngton, aby powrócił do porozumienia.

Procedura przewiduje, że projekt ustawy musi zostać przeanalizowany 2 czerwca przez Radę Federacji (Senat) Rosji. Jeśli zostanie zatwierdzony, kraj eurazjatycki zrezygnuje z traktatu o handlu bronią w grudniu tego roku.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało 15 stycznia oświadczenie w sprawie wszczęcia wewnętrznych procedur w celu wycofania kraju z Układu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) podpisanego w Helsinkach 24 marca 1992 r.

Wyjaśnił, że kraj podejmuje ten krok ze względu na brak postępów w usuwaniu przeszkód, które pozwoliłyby mu kontynuować wdrażanie porozumienia po wycofaniu się z niego Stanów Zjednoczonych w listopadzie 2020 roku.

W kwietniu Departament Stanu USA wskazał, że Biały Dom nie podjął decyzji w sprawie traktatu obowiązującego od 1 stycznia 2002 r., Który obejmuje 34 państwa.

TCA ustanawia program lotów rozpoznawczych z powietrza, bez broni, nad terytorium wszystkich krajów partii w celu zwiększenia zaufania wśród swoich członków.

Podczas przydzielonych lotów uzyskuje się informacje o siłach i działaniach militarnych państwa nad nimi przelatującego, co pozwala na weryfikację ruchów wojskowych i środków kontroli zbrojeń.

Zdaniem analityków traktat o handlu bronią jest jednym z największych międzynarodowych wysiłków zmierzających do osiągnięcia przejrzystości wojskowej i stłumienia wyścigu zbrojeń.

ga / mml

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *