Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych zakończył wizytę w Wietnamie

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych zakończył wizytę w Wietnamie

Podczas ceremonii, która odbyła się dzień wcześniej, Guterres dokonał przeglądu głównych cech współpracy obu stron i pochwalił dokonane przez siebie ważne osiągnięcia.

Podkreślił, że wyniki te świadczą o prężności i wysiłkach Wietnamczyków w przezwyciężaniu trudności oraz o polityce Wietnamu umieszczania ludzi w centrum rozwoju.

Najwyższy przedstawiciel ONZ pogratulował swoim gospodarzom wyborów do integracji Rady Praw Człowieka (2023-2025) i wyraził chęć dalszego zacieśniania relacji w celu promowania pokoju i zrównoważonego rozwoju, reagowania na zmiany klimatu i ochrony praw człowieka na świecie .

Guterres pochwalił też Wietnam za przyspieszenie redukcji zużycia węgla, rozpoczęcie rewolucji energii odnawialnej i osiągnięcie celu zerowej emisji netto do 2050 roku, choć przyznał, że kraj potrzebuje wsparcia, by przyspieszyć proces transformacji gospodarczej i zazieleniania.

Podczas uroczystości upamiętniającej prezydent Wietnamu Nguyen Xuan Phuc powiedział, że uzyskanie statusu 149. członka Organizacji Narodów Zjednoczonych było początkiem historycznej podróży w budowaniu i obronie narodu indochińskiego.

Prezydent, powołując się na agencję informacyjną VNA, stwierdził, że w najtrudniejszych latach ONZ była jedynym kanałem wielostronnej pomocy wspierającej Wietnam w odbudowie jego infrastruktury społeczno-gospodarczej i stabilizacji życia ludzi.

Kiedy Wietnam rozpoczynał proces reform w 1986 roku i przez cały okres swojego rozwoju, Organizacja Narodów Zjednoczonych była stałym partnerem, który go wspierał, aktywnie pomagając budować instytucje gospodarki rynkowej, rozwijać zasoby ludzkie, rozwiązywać problemy społeczne i wydobywać miliony ludzie. Z biedy, zaznaczył.

Drugiego i ostatniego dnia swojego pobytu tutaj, Guterres odbędzie dwa spotkania z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) Phuong Dinh Hue oraz z premierem Phamem Minhem Chinhem, przed wizytą w pierwszej Green House ONZ w tej stolicy.

Ponadto odwiedzisz Narodową Administrację Meteorologiczno-Hydrologiczną, Akademię Dyplomatyczną, Świątynię Literatury, jezioro Hoan Kiem i Zamek Cesarski Thang Long, dzieło o wielkiej wartości architektonicznej i historycznej uznane przez UNESCO za światowe dziedzictwo kulturowe.

jha / mpm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *