Walki w Gazie, sytuacja ludności cywilnej i nie tylko

Walki w Gazie, sytuacja ludności cywilnej i nie tylko

Według Ministerstwa Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia choroby takie jak ospa wietrzna, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i inne są w Gazie powszechne.

Ludzie na zatłoczonej ulicy w obozie dla uchodźców Maghazi w Gazie, 7 grudnia. (Źródło obrazu: Xinhua/Getty Images)

W Gazie szerzą się choroby takie jak ospa wietrzna, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i infekcje górnych dróg oddechowych, a warunki życia pogarszają się z powodu izraelskiej blokady i ofensywy, stwierdziły palestyńskie i międzynarodowe władze medyczne.

Według wysokiego rangą urzędnika Światowej Organizacji Zdrowia na wtorkowej konferencji prasowej odnotowuje się od 160 000 do 165 000 przypadków biegunki wśród dzieci poniżej piątego roku życia, określając tę ​​liczbę jako „znacznie wyższą” niż wcześniej uważano za normalną.

Według Richarda Peppercorna, przedstawiciela Światowej Organizacji Zdrowia na okupowanych terytoriach palestyńskich, w Strip odnotowano również przypadki opryszczki, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i żółtaczki. Peppercorn dodał, że Światowa Organizacja Zdrowia próbuje utworzyć w Gazie mobilne laboratoria w celu badania próbek żółtaczki.

Ostrzegł, że przeludnienie sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby.

Więcej kontekstu: Około 80% populacji zostało przesiedlonych po tym, jak izraelskie wojsko nakazało setkom tysięcy ludzi przeniesienie się do kurczących się obszarów Gazy w związku z ofensywą lądową IDF przeciwko Hamasowi. Leki i inne niezbędne środki medyczne zostały odcięte, ponieważ granice Gazy są zamknięte dla wszelkiej pomocy z wyjątkiem niewielkiej ilości.

Według raportu opublikowanego w poniedziałek przez kontrolowane przez Hamas palestyńskie Ministerstwo Zdrowia w Gazie odnotowano ponad 130 000 przypadków infekcji dróg oddechowych i 35 000 przypadków wysypki skórnej.

Według raportu odnotowano co najmniej 4395 przypadków ospy wietrznej, 17 511 przypadków wszy i 19 325 przypadków świerzbu.

Rozprzestrzenianie się chorób spowodowało dodatkowe obciążenia dla systemu opieki zdrowotnej w Gazie, który Pepperkorn Światowej Organizacji Zdrowia określił jako „na kolanach”.

Pepperkorn powiedział na konferencji prasowej, że tylko 11 z 36 szpitali w tym sektorze działa częściowo, podkreślając wyzwania, jakie stwarza brak personelu i duża liczba pacjentów.

„Lekarze są naprawdę zmuszeni do priorytetowego traktowania tego, kto otrzyma opiekę, a kto nie. Wiele poważnych przypadków leczą na korytarzach, na podłodze, a nawet w kościele” – powiedział.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *