W sumie 57 krajów wykryło już przypadki nowego wariantu omikronowego koronawirusa, chociaż wiele z nich jest bezobjawowych lub łagodnych, podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w raporcie, w którym Ostrzeżenie o wysokim prawdopodobieństwie ponownego zakażenia który wydaje się zawierać nowy szczep.
Podkreśla to tygodniowy raport epidemiologiczny organizacji 212 potwierdzonych przypadków w 18 krajach Unii Europejskiej (UE) występuje u osób z łagodnymi objawami lub nawet bez objawów.
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega jednak, że chociaż wariant omikronowy może powodować mniej poważne przypadki niż delta (obecnie rozpowszechnione) Może zwiększyć liczbę hospitalizacji i zgonów, jeśli, jak się obawia, jest bardziej zaraźliwa I ogólnie powoduje więcej stanów zapalnych.
W ciągu ostatnich 60 dni wśród 900 000 przypadków COVID-19 przeanalizowanych przez globalną sieć laboratoriów GISAID Ponad 99% nadal jest spowodowane przez wariant delta koronawirusa, A tylko 713 (0,1%) należy do omicron.
Jednak ten numer Znacznie wyższy niż to, co tydzień temu wskazała Światowa Organizacja Zdrowia (Kiedy GISAID zidentyfikował 14 stanów omikronów) A wariant już przewyższał liczebnie inny wcześniej wykryty, taki jak alfa lub gamma.
WHO przytacza prognozy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, które przewiduje, że Omicron stanie się dominującym wariantem w UE (ponad 50% przypadków) między styczniem a marcem 2022 r., w zależności od poziomu przenoszenia. bierzemy.
WHO podkreśla znaczny wzrost zachorowań w krajach południowoafrykańskich, regionie, w którym po raz pierwszy wykryto Omicron: nie tylko w RPA, gdzie liczba przypadków podwoiła się w ciągu tygodnia (o 111% więcej), ale także w Eswatini (1990%), Zimbabwe (1361%)) , Mozambik (1207%), Namibia (681%) i Lesotho (219%).
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”