Wiadomości, walki w Gazie, ofiary śmiertelne i nie tylko

Wiadomości, walki w Gazie, ofiary śmiertelne i nie tylko

Minister spraw zagranicznych Izraela mówi, że główna agencja ONZ nie będzie działać w Gazie po wojnie

Izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz przemawia do mediów 22 stycznia w Brukseli, Belgia.  (Zdjęcie: Thierry Monaci/Getty Images)

Izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz przemawia do mediów 22 stycznia w Brukseli, Belgia. (Zdjęcie: Thierry Monaci/Getty Images)

Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz zasugerował, że Izrael będzie próbował uniemożliwić Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyny ​​(UNRWA) działalność w powojennej Strefie Gazy, mówiąc, że „nie będzie to częścią następnego dnia”.

Decyzja ta jest następstwem zarzutów, jakoby członkowie załogi byli zaangażowani w ataki na Izrael z 7 października.

W sobotę Katz zamieścił na stronie internetowej X oświadczenie, w którym „gratuluje rządowi USA decyzji o zaprzestaniu finansowania” UNRWA.

Katz powiedział: „Od lat ostrzegaliśmy, że UNRWA utrwala kwestię uchodźców, utrudniając pokój i działając jako cywilne ramię Hamasu w Gazie”.

W piątek izraelski urzędnik powiedział CNN, że Izrael przekazał UNRWA i Stanom Zjednoczonym informacje na temat 12 pracowników rzekomo zaangażowanych w ataki z 7 października. Urzędnik nie podał dalszych szczegółów na temat rzekomych działań 12 byłych pracowników.

„UNRWA nie jest rozwiązaniem: wielu jej pracowników należy do Hamasu, wyznaje mordercze ideologie, pomaga w działalności terrorystycznej i utrzymuje władzę” – powiedział Katz.

CNN skontaktowało się z UNRWA i władzami izraelskimi w sprawie informacji przekazanych przez Izrael UNRWA oraz charakteru rzekomego zaangażowania personelu UNRWA w dniu 7 października.

Stosunki Izraela z Organizacją Narodów Zjednoczonych pogorszyły się w ostatnich miesiącach po tym, jak wyżsi urzędnicy tej organizacji wielokrotnie potępiali militarne podejście Izraela do wojny w Gazie.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *