Mekonnen, szef Krajowej Rady ds. Koordynacji Udziału Społecznego w Budowie Tamy, ujawnił, że zebrano 18 miliardów birrów (ponad 333 miliony dolarów) na różne sposoby od położenia pierwszego kamienia 12 lat temu.
„To pokazuje, jak zdolni jesteśmy jako Etiopczycy, gdy jesteśmy zjednoczeni” – podkreślił minister spraw zagranicznych.
Wezwał wszystkich Etiopczyków do udziału w zintegrowanym rozwoju działu wodnego, a także do dalszego wspierania budowy tamy Wielkiego Etiopskiego Renesansu.
Potwierdził, że Wielka Zapora jest projektem, z którego skorzystają wszystkie kraje nadbrzeżne oraz wolę kontynuowania rozpoczętych w Afryce rozmów trójstronnych.
Szef etiopskiej dyplomacji podkreślił, że reakcyjne podejście, z którego korzysta tylko jedna strona, jest niedopuszczalne.
Etiopia, Egipt i Sudan podpisały 23 marca 2015 r. Deklarację zasad dotyczących Wielkiej Zapory Etiopskiego Odrodzenia, która uznaje prawo Addis Abeby do budowy projektu hydraulicznego i wymaga od niej dzielenia się energią, utrzymywania zużycia irygacji oraz niewpływania na gospodarkę i przepływ . Nil i bezpieczeństwo żywnościowe sąsiadów.
W trosce o swoje zasoby wodne od 2011 roku, kiedy rozpoczęto budowę tamy, Kair i Chartum potępiły otwarcie generatora bez trójstronnego porozumienia i uznały to za naruszenie tej deklaracji.
Podobna sytuacja miała miejsce na etapach napełniania w sezonach 2020 i 2021 w ubiegłym roku, w trakcie frustrujących negocjacji w sprawie uzgodnienia sposobu eksploatacji pod auspicjami Unii Afrykańskiej.
Ze swojej strony Etiopia kilkakrotnie potwierdziła, że nie ma ukrytych złych intencji i nie zamierza blokować wód rzeki ani powodować głodu wśród ludów egipskich i sudańskich, wręcz przeciwnie, zapora renesansowa będzie sprzyjać wszechstronnemu postępowi . w Afryce Wschodniej.
lam / nmr
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”