Wojna ukraińsko-rosyjska: najnowsze wiadomości na żywo | Moskwa oskarża Stany Zjednoczone o rzekomy atak drona na Kreml | międzynarodowy

Wojna ukraińsko-rosyjska: najnowsze wiadomości na żywo |  Moskwa oskarża Stany Zjednoczone o rzekomy atak drona na Kreml |  międzynarodowy

Zełenski wzywa Holandię do powołania specjalnego trybunału dla osądzenia Putina

przez Izabela Ferer z Hagi.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził w ten czwartek w Holandii życzenia, aby prezydent Rosji Władimir Putin został sądzony przez międzynarodowy trybunał za zbrodnię agresji, jaką jest inwazja na Ukrainę. Ma nadzieję, że Putin zostanie osądzony „z powodu wojny, która powstała w jego umyśle, wierząc, że uniknie kary i nigdy nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności”. „Trzeba wspierać sprawiedliwość, a osobą, która powinna tu być przed sędziami, jest Putin” – powiedział po wizycie w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w marcu nakaz aresztowania Putina w związku z jego rzekomą odpowiedzialnością za nielegalne deportacje ukraińskich dzieci z terytoriów okupowanych do Rosji.

Rosja nie jest członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego, który bada zbrodnie popełnione przez obie strony tego konfliktu, a sąd ten nie jest właściwy do prowadzenia takiego procesu. Jednak utworzenie sądu specjalnego wymaga umowy międzynarodowej, co jest obecnie trudne do osiągnięcia. „Potrzebujemy sprawiedliwości w najszerszym tego słowa znaczeniu, a nie mieszanego pokoju czy kompromisu. Potrzebujemy prawdziwego sądu i sprawiedliwości” – dodał Zełenski. Przed wystąpieniem Zełenski przemawiał przed przedstawicielami holenderskiego Kongresu i Senatu.

Prezydent Ukrainy przybył do Holandii w dniu, w którym upamiętnia się Holendrów poległych w II wojnie światowej i innych wojnach. To uroczysty dzień dla kraju, a holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra, który towarzyszył mu podczas przemówienia w Hadze, ostrzegł, że „nielegalne wojny nie mogą pozostać bezkarne”. „Wciąż wspieramy Ukrainę, abyście mogli świętować Dzień Wyzwolenia” – podkreślił.

Belgijski premier Alexandre de Croo miał również udać się do Hagi, aby spotkać się ze swoim holenderskim odpowiednikiem Markiem Rutte i samym Zełenskim w celu omówienia sytuacji na Ukrainie. „Nasze wsparcie pozostaje silne”, powiedział na swoim koncie na Twitterze. W programie Zełenskiego jest spotkanie z Rutte i szefem obrony Kajsą Olungren.

Zełenski po raz pierwszy odwiedził Holandię jako głowa państwa, choć wcześniej przemawiał w Kongresie za pośrednictwem wideokonferencji, podobnie jak z innymi państwami od czasu inwazji rosyjskiej w lutym 2022 r. Dla prezydenta istotna jest kontynuacja utrzymać uwagę świata. Jego przybycie 4 maja ku pamięci poległych wywołało tarcia między niektórymi posłami. Na spotkaniu z kongresmanami i senatorami sam przyznał, że przyjęcie w tak ważnym dla kraju dniu jest czymś wyjątkowym.

W środę Caroline van del Plaas, przewodnicząca Chłopskiego Ruchu Obywatelskiego (BBB), największej partii w Senacie z 17 mandatami, nazwała wizytę Zełenskiego niewłaściwą, ponieważ bagatelizowała pamięć o Holendrach poległych w wojnach. W ten czwartek, gdy prezydent był już w drodze do Holandii, Schord Wimmer Schordsma, poseł lewicowo-liberalny (D66), odpowiedział w ten sposób: naszą wolność”. Holenderski polityk dodał na swoim koncie na Twitterze, że Van der Plaas „zapomina, że ​​ta wojna spowodowała śmierć 196 holenderskich cywilów. Dziś też o nich pamiętamy. #MH17”. Miał na myśli samolot Malaysia Airlines zestrzelony przez prorosyjskich separatystów z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie kraju. Dochodzenie, przeprowadzone przez międzynarodowy zespół ekspertów w lutym ubiegłego roku, wykazało, że ma „mocne przesłanki”, że prezydent Rosji Władimir Putin zezwolił na rozmieszczenie wyrzutni rakiet, która została później wykorzystana do wystrzelenia pocisku.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *