Business Insider Hiszpania
Reuters/Susana Vera
Powitanie! Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby zacząć środa, 15 listopada 2023 r.
- Sanchez przybywa na sesję inauguracyjną ze zdecydowaną większością głosów, a na ulicy panuje napięcie: klucze do śledzenia sesji i czego można się spodziewać w nadchodzących dniach. Od środy Pedro Sanchez będzie przechodził sesję inauguracyjną, do której przystąpi bezprecedensową większością absolutną, ale przy dużym napięciu na ulicy. To wszystko są klucze do zrozumienia, jak doszło do tej sytuacji i czego można się spodziewać w nadchodzących dniach oraz składu nowego rządu.
- Reforma podatkowa, kredyty hipoteczne i pieniądze UE determinują kurs gospodarczy legislatury. Nowy rząd, który będzie musiał w pełni wdrożyć drugi etap planu naprawy gospodarczej, stoi przed poważnymi nierozstrzygniętymi wyzwaniami na szczeblu fiskalnym i regionalnym, które stanowią uzupełnienie przepisów, które uległy erozji po rozwiązaniu parlamentu w maju. Do 31 sierpnia 2026 r. Hiszpania będzie musiała uruchomić większość funduszy nowej generacji.
- Co się więc stanie? Unia Europejska nie osiągnęła nowego paktu stabilności: gospodarka może się załamać. Europa wkracza w końcowy etap osiągania nowego paktu stabilności, który wyznacza kurs dla długów i deficytów krajów. Jeżeli nie osiągną porozumienia przed końcem roku, konsekwencje mogą być katastrofalne. Przy zadłużeniu sięgającym 111,2% PKB i deficycie przekraczającym 3,5%, hiszpańska gospodarka będzie jedną z gospodarek, które będą musiały dokonać największych dostosowań, aby zastosować się do zasad, jakiekolwiek by one nie były. .
- Inflacja wzrosła w październiku o 3,5% za sprawą wyższych cen ropy naftowej, słodyczy i ryżu. Inflacja utrzymuje się na umiarkowanym poziomie trzeci miesiąc z rzędu: ceny rosną o 3,5% w związku ze wzrostem kosztów energii elektrycznej i niektórych artykułów spożywczych. Chociaż jedzenie nie jest już tak irytujące jak kiedyś, istnieje kilka produktów, które nadal rozświetlają Twój koszyk.
- Młodzi ludzie nie wierzą już we wzrost po to, by żyć lepiej i wolą dzielić bogactwo. Dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Hiszpanii zaprzeczają powszechnemu przekonaniu młodych ludzi, którzy mają poczucie, że żyją w niestabilnym środowisku, gwałtownie rosnących cenach mieszkań i nierówności pokoleniowej. Poufność. Hasło wzrostu gospodarczego już nie wystarczy, a młodzi ludzie wolą, aby państwo rozdawało bogactwo, nawet jeśli oznacza to niższy wzrost PKB.
- Nowy właściciel Vodafone Spain planuje zwalniać pracowników i zamykać sklepy, jednocześnie pozyskując kapitał. Na hiszpańskim rynku telekomunikacyjnym pojawił się nowy mistrz: Zigona, brytyjski fundusz, który kupił hiszpańską spółkę zależną Vodafone za 5 miliardów euro. Nowa właścicielka przedstawiła operatorowi część swoich planów. Planuje ciąć koszty pracownicze poprzez zwalnianie pracowników i zamykanie mniej rentownych sklepów.
- Plan przeniesienia i punkty ładowania samochodów elektrycznych znajdują się w oczekiwanych kalkulacjach nowego rządu. Szefowie mobilności w Kia, Citroen i Hyundai szczegółowo opisali zmiany, jakie należy wprowadzić w planie przeprowadzki, jeśli mają zwiększyć sprzedaż samochodów elektrycznych. Kolejnym problemem, przed którym stoi Hiszpania w tym zakresie, jest brak punktów ładowania: jest to jeden z krajów o najmniejszej liczbie punktów ładowania, po Polsce i Czechach.
- Elon Musk będzie miał swój własny film i to aktorzy mogliby go zagrać. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, będzie miał film biograficzny. Film oparty jest na biografii Waltera Isaacsona i wyreżyserowany przez Darrena Aronofsky’ego. Kinomani już spekulują, kto mógłby zagrać kontrowersyjnego miliardera.
- Biden i Xi podpisują porozumienie o trzymaniu sztucznej inteligencji z dala od systemów kontroli broni nuklearnej. W tym tygodniu zaplanowano spotkanie chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i amerykańskiego prezydenta Joe Bidena. Z raportu wynika, że podczas spotkania mają osiągnąć porozumienie w sprawie ograniczenia stosowania sztucznej inteligencji w broni nuklearnej. Spotkanie odbyło się w atmosferze eskalacji napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
- Firmy w dalszym ciągu nakładają nakazy powrotu do pracy, ale nie wydają się mieć danych potwierdzających ich skuteczność. Firmy w dalszym ciągu opowiadają się za powrotem do pracy, grożąc nawet pracownikom, którzy narażają się na zwolnienie. Jednak kilka badań dowodzi, że praca osobista jest bardziej produktywna. Wydaje się, że za tą obsesją kryje się brak zainteresowania firm tworzeniem kultury pracy, która naprawdę motywuje pracowników.
Wreszcie…
Oto nowe nawyki konsumentów w czasach rosnących kosztów: dzięki nim zaoszczędzisz pomimo inflacji
przysługa jak pracujemy w BusinessInsiderze.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”