112 lat faktów, które stawiają ludzkość na szali

Królowa Molina

Franczyza Nilbury

Marianeville Salazar

W ciągu ostatnich 112 lat historii ludzkość, jako obserwator i uczestnik niezliczonych sytuacji, została wystawiona na próbę. Konflikty wojenne, problemy gospodarcze, społeczne i polityczne nie tylko pozostawiają swój ślad. Transnarodowe epidemie również wstrząsają światem.

Współistnieją z nami dziesiątki chorób przeszłości. Chociaż nauka pracuje nad ich wyeliminowaniem, jesteśmy narażeni na nowe zło.
Tak właśnie znajdujemy się dzisiaj, w 2021 roku, w jednej z najgorszych epidemii w historii. Wydaje się, że przyczyna spowodowana wirusem SARS-CoV-2 (Covid-19), który rozprzestrzenił się na około 255 krajów i terytoriów, ujawnia, że ​​ma on pozostać.

Covid-19 spowodował śmierć prawie trzech milionów ludzi na całym świecie

Po raz pierwszy w historii ogłoszono pandemię koronawirusa. Na początku XX wieku, w latach 1918-1920, hiszpańska grypa, która pojawiła się w Stanach Zjednoczonych, spowodowała nieszczęścia i była jedną z najgroźniejszych. Zaraził 500 milionów ludzi i zabił co najmniej 50 milionów. Choroby są dziś bohaterami ludzkości, której dotknęły niepowodzenia.

Po ponad 100 latach przeglądania wydarzeń, które miały wpływ na historię na stronach Globalizm, Dziś to sprawdzamy.

W XX wieku doszło do niezliczonych rozlewów krwi i eskalacji napięć politycznych, które miały nastąpić w następnych latach. Wielka Wojna, pierwszy globalny konflikt wojenny, który trwał cztery lata i spowodował śmierć około 10 milionów ludzi, Rozpoczął się najbardziej brutalny wiek.

Dwie dekady później nazistowskie Niemcy najechały Polskę i wybuchła II wojna światowa, powołując się na planetę przez sześć lat i opłakując ponad 75 milionów zgonów.

Polityk, wojsko i dyktator nazistowskich Niemiec, Adolf Hitler

Ta konkurencja Ludzkość została pozbawiona stałej drogi, więc dwa obecne mocarstwa, Stany Zjednoczone i ZSRR (ZSRR), rozpoczynają walkę ideologiczno-polityczną, zwaną zimną wojną, W latach 1947-1991 ustanowiono duży podział między kapitalistyczną półkulą zachodnią a komunistyczną półkulą wschodnią. Chociaż nie było bezpośredniej krucjaty, te dwie potęgi były również przeciwnymi uczestnikami wojny w Wietnamie.

XX wiek to okres od rewolucji i rozruchów ulicznych po wojny domowe i ataki. Pierwsza rewolucja tego wieku, Rewolucja Październikowa, przyniosła upadek carów i doprowadziła do władzy Związek Radziecki w 1922 roku.

Lata czterdzieste były naznaczone dojściem do władzy hiszpańskiego dyktatora Francisco Franco i narodzinami Chińskiej Republiki Ludowej po jego rewolucji, oba wydarzenia były wynikiem wojen domowych.

Ameryka była także sceną wielu wydarzeń, takich jak rewolucja kubańska z 1959 r., Która ustanowiła kastroizm na karaibskiej wyspie. W latach 70. przewroty wstrząsnęły między innymi Chile i Argentyną, co doprowadziło do krwawych dyktatur w południowym stożku.


Fidel Castro doszedł do władzy po przewodzeniu rewolucji kubańskiej

W Zatoce Perskiej Iran przeprowadził swoją rewolucję w 1979 r. I wyłoniła się obecna Republika Islamska, którą rok później najechał Irak, co doprowadziło do wybuchu ośmioletniej wojny między oboma krajami, która pozostawiła około miliona ludzie nie żyją.

W 1989 r. Masowe protesty obaliły mur berliński, który dzielił Niemcy na 28 lat. Konflikty na obszarach takich jak Kaszmir, Jerozolima i Malwiny przekształciły się w konflikty zbrojne i społeczne, które trwają do dziś.

Upadek muru berlińskiego po trzech dekadach ponownie zjednoczył stolicę Niemiec

Miasta japońskie Hiroszima i Nagasaki doznały jedynych dwóch ataków nuklearnych w historii w 1945 roku. Wiele lat później krew przelała się na amerykańskiej ziemi w wyniku zabójstwa jej prezydenta Johna Kennedy’ego w 1963 r. I najkrwawszego ataku terrorystycznego przeprowadzonego przez Al-Kaidę pod wodzą Osamy bin Ladena 11 września 2001 r. Na Nowy Jork i Waszyngton. Jak dotąd z 2996 zabitych.

Chmura unosząca się nad Hiroszimą po bombardowaniu USA

Po tym, co wydarzyło się 11 września, Stany Zjednoczone rozpoczęły wojnę w Afganistanie i walkę z dżihadystami. Konflikt, do którego dołączyły inne kraje, ofiary ataków grup ekstremistycznych.

W ciągu tych 112 lat niepodległość uzyskało kilka krajów: Republika Irlandii, Indie, Surinam i Sudan Południowy. Ponadto żydowskie państwo Izrael powstało po podziale Palestyny.

w historii Imiona Josepha Stanleya i Adolfa Hitlera pozostaną niezmienione jako imiona tych, którzy zostali zaciekle narzuceni ludzkości. Inni pozostawili po sobie ludzką spuściznę, która zwyciężyła w czasie Jak Mahatma Gandhi. Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla Martin Luther King i Nelson Mandela oraz Winston Churchill, najważniejszy premier Wielkiej Brytanii, współsponsorujący „Kartę Atlantycką”, która została napisana w miejscu, w którym po raz pierwszy utworzono termin „ONZ”.

Nieżyjący już były premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill

To właśnie Organizacja Narodów Zjednoczonych jest od 1942 roku odpowiedzialna za zapobieganie dalszym konfliktom na skalę wojen światowych, choć jest to prawie niemożliwe.

Podpisanie Karty Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych ma obecnie 193 państwa członkowskie i dwa organy obserwacyjne. W ubiegłym wieku powstały także inne organizacje obsługujące własne regiony lub określone regiony o charakterze globalnym.

Jeśli chodzi o gospodarkę, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) powstał w 1944 r., Aby odbudować finansową katastrofę II wojny światowej. W trosce o zdrowie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powstała w 1948 roku. Dziś jest nosicielem sztandaru walki z Covid-19.

Dla potrzeb międzyregionalnej obrony wojskowej w 1949 roku narodziło się NATO, Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego.

Podpisanie Traktatu Północnoatlantyckiego w 1949 r

Pojawiły się również porozumienia mające na celu ochronę życia poprzez troskę o środowisko. Jednym z najnowszych jest Porozumienie Paryskie, które zostało ratyfikowane w 2016 roku przez około 190 krajów, w tym kraje Unii Europejskiej, wspólnotę polityczną utworzoną w 1993 roku.

Pogoda też nie jest w wiadomościach. Klęski żywiołowe oraz fale upałów i zimna zabiły tysiące ludzi na całym świecie w ciągu ostatnich 112 lat.

Przez sześć minut trzęsienie ziemi o sile 9,1 w skali Richtera nawiedziło Japonię w 2011 roku, powodując również tsunami o falach ponad 40 metrów. Zginęło około 20 tysięcy osób. W 1960 r. Trzęsienie ziemi 9,5 w Chile było najpoważniejszym jak dotąd odnotowanym. W trzęsieniu ziemi na Haiti w 2010 roku zginęło ponad 300 000 osób.

Dziesięć lat temu Japonia stanęła w obliczu jednej z najbardziej śmiercionośnych klęsk żywiołowych

Tsunami 9,3 na Oceanie Indyjskim w 2004 r. Dotknęło 14 krajów, w tym Indonezję, Indie i Tajlandię.

Filipiński tajfun (2013), huragan Nargis (2008) i huragan Katrina (2005) również były świadkami przełomowych wydarzeń na świecie.

112 lat historii

Historyczna secesja Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej

W styczniu 2021 r. Zakończyła się 47-letnia relacja między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Europa wkroczyła w nową erę. Proces ten rozpoczął się w 2016 roku, kiedy Brytyjczycy w referendum zdecydowali o wycofaniu się z bloku europejskiego. Operacja, która pozostawia chirurga, ale także radość dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. Pierścień ten może zostać ratyfikowany po ponad czterech latach, dzięki temu, że osiągnięto porozumienie próbujące zminimalizować negatywny wpływ na handel lub transport między Brukselą a Londynem. Brexit nawiedzają nieszczęścia i niespodzianki w pierwszych trzech miesiącach.

Porozumienie pokojowe, które zakończyło ponad półwieczną wojnę w Kolumbii

Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC) i rząd Kolumbii, kierując Juanem Manuelem Santosem, w 2016 roku, po czterech latach negocjacji, podpisały porozumienie pokojowe, które doprowadziło do rozwiązania i ogłoszenia ugrupowania zbrojnego. Za życie prawne i polityczne kraju. Od tego czasu byli kombatanci poświęcają się oddaniu swojej broni, ziemi i mienia oraz złożeniu świadectwa i honoru ofiarom tego konfliktu. Podpis, który przyznał Santosowi Pokojową Nagrodę Nobla, oznaczał koniec 53 lat wojny, w której zginęło co najmniej 262 000 osób, a prawie 8 milionów zostało wysiedlonych.

Podzielona Korea w nieustannej walce o suwerenność

Podział, który trwa wraz z upływem czasu i chociaż są podejścia, różnice utrzymują się dziś, po 70 latach. Korea była jedną z nich do czasu, gdy Związek Radziecki wypowiedział wojnę Japonii w 1945 roku i najechał na półwysep znajdujący się pod panowaniem Japonii. Gdy to się stało, armia Stanów Zjednoczonych była obecna na południu półwyspu, aby uniemożliwić całej Korei dostanie się w ręce Sowietów. A) Tak
Został podzielony na północ i południe, a walka o suwerenność była częściowo i częściowo toczona. Ten spór jest jednym z najdłużej trwających sporów w historii.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *