18 sierpnia, co się stało w taki dzień jak dzisiaj

W 1920 roku urodził się Juan Soriano

Uważany jest za jednego z największych przedstawicieli kultury meksykańskiej XX wieku. Był ważnym malarzem, pedagogiem, rysownikiem, rzeźbiarzem, projektantem, pisarzem i projektantem mody, który od dzieciństwa wykazywał szczególne zainteresowanie sztuką, a także wielkie umiejętności w tej dziedzinie, a od malarstwa zyskał miano Mozarta. Otrzymał Specjalny Certyfikat Zasługi, Nabycie Salón de la Plástica Mexicana trzykrotnie, dwukrotnie Medal Orozco Guadalajary, w 1987 Nagrodę Narodową w dziedzinie Nauki i Sztuki, a w 2005 INBAL przyznał mu Złoty Medal Sztuk Pięknych Sztuka.

W 1936 zmarł Federico Garcia Lorca.

Hiszpański poeta i dramaturg. Studiował filozofię i literaturę oraz prawo na Uniwersytecie w Granadzie. Jedna z najbardziej reprezentatywnych postaci hiszpańskiej poezji i teatru. Rodzaj w wersecie działa jak Impresje i pejzaże, Poema del cante jondo, Poeta en Nueva York, Ignacio Sánchez Mejías i Sonety ciemnej miłości, między innymi. Jego twórczość poetycka wędrowała między modernizmem – pod bezpośrednim wpływem Antonio Machado, Rubéna Darío i Salvadora Ruedy – a awangardą. Jeśli chodzi o jego spuściznę w dramaturgii, napisał ponad 20 sztuk Klątwa motyla, Dziewczyna, która podlewa bazylię i Książę śledczy, Wspaniały szewc, Krwawe wesela, Yerma, Donna Rosita panna czy język kwiatów i zniszczenie Sodomy..

W 1933 urodził się Roman Polański

Reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz i aktor polskiego pochodzenia. Jego twórczość składa się z zaledwie dwudziestu filmów, a także kilku innych filmów krótkometrażowych, powstałych w ciągu nieco ponad pięćdziesięciu lat w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Uważany jest za jedną z najważniejszych postaci współczesnego kina na całym świecie. Jego pierwszy film fabularny, Nóż w wodzie (1962), przyniósł mu sławę, ponieważ był to pierwszy powojenny film nie o konflikcie zbrojnym. Niektóre z jego filmów to: Wstręt (1965), Zaułek (1966), Taniec wampirów (1967) i Dziecko diabła (1968). W 2003 roku zdobył Oscara dla najlepszego reżysera za Pianistę.

W 2012 roku zmarł Scott Mackenzie.

Urodzony w Ameryce piosenkarz. McKenzie jest najbardziej znany z piosenki, która została uznana za hymn hippisów, San Francisco (Pamiętaj, aby nosić kwiaty w głowie) i sprzedała się w 7 milionach egzemplarzy na całym świecie. Razem z Johnem Phillipsem i Timem Rose założyli The Singing Strings, a później z Phillipsem, Mikiem Boranem i Billem Cleary założyli The Abstracts, po osiedleniu się w Nowym Jorku grupę muzyczną do-wop o nazwie Smoothie.

Zostaw swój komentarz

uwagi

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.