2021, dwanaście miesięcy przez zdrowszych w Hiszpanii

Specjalny 2021, rok szczepionki

W 2021 roku Hiszpania odnowiła oblicze Ministerstwa Zdrowia, przeniosła się z Illa do Darias, DomusVi nabył Trinity Care, Microsoft zamknął drugi co do wielkości zakup w swojej historii, a Grifols rozszerzyło swoją obecność w Afryce. Jednym z najbardziej znanych porozumień, które obchodzono, jest Konwencja Grifols z GIC, singapurskim państwowym funduszem majątkowym, który zobowiązał się zainwestować 840 mln euro w Biomat USAAmerykańska firma specjalizująca się w produktach krwiopochodnych.

Styczeń

Styczeń rozpoczął się od zatwierdzenia szczepionki Covid-19 od amerykańskiej firmy biotechnologicznej Moderna. Europejska Agencja Leków (EMA) dała zielone światło dla tej szczepionki biotechnologicznej. Jest to również miesiąc, w którym hiszpański producent leków Rovi ukończył pierwsze partie swojej szczepionki Moderna dla Europy, ponieważ jest jej partnerem produkcyjnym poza Stanami Zjednoczonymi. Dodatkowo pierwszy miesiąc roku przyniósł również profil Regulaminu Pracy Tymczasowej (Erte) w specjalistycznej firmie dentystycznej w Vivanta. W styczniu Faes Farma zainwestowała również 150 milionów euro w uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego w Kraju Basków, czyli jak specjalista ds. osób starszych i grup zależnych, DomusVi, przejął Irish Trinity Care, aby rozszerzyć działalność na Europę. Miesiąc zakończył się odejściem Salvadora Elli z Ministerstwa Zdrowia i przybyciem jego następczyni, Karoliny Darii.

luty

Luty, miesiąc krótszy, ale równie intensywny w sektorze zdrowia. Miesiąc rozpoczął się wraz z pojawieniem się nowego dyrektora generalnego hiszpańskiego producenta leków Almeral. Gianfranco Nazi przejął kierownictwo spółki giełdowej po przejściu przez Teva, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa wykonawczego ds. rynków międzynarodowych. Po Miralu kolejną ważną wiadomością w lutym było przejęcie Atrys Health na szwajcarskiej ziemi. Hiszpańska firma medycyny precyzyjnej kupiła szwajcarską firmę Radio-onkologie Amsler AG (Roag), grupę oferującą zaawansowane terapie w radioonkologii. Wśród największych transakcji firmy w ciągu miesiąca była sprzedaż osiemdziesięciu klinik Dentix dla Advent lub przejęcie przez Devicare produktu urologicznego M4 Pharma, pierwszy zakup firmy od jej założenia w 2012 roku.

Marsz

Nowy miesiąc i nowa szczepionka zatwierdzona w Europie. W marcu przyszła kolej na Johnson & Johnson, autorstwa Janssena. Europejska Agencja Leków (EMA) opublikowała wiadomość 11 marca, stając się pierwszą jednodawkową szczepionką, która otrzymała zielone światło w Unii Europejskiej. Analiza szczepionki Janssena rozpoczęła się na EMA 1 grudnia 2020 r. Ostatnią wielką wiadomością w marcu i praktycznie przez cały rok był zakup ITA Salud Mental przez francuską firmę Korian, która specjalizuje się w sektorze trzeciego wieku i na utrzymaniu. Ponadto Grifols nabył 25 centrów plazmowych w Stanach Zjednoczonych od BPL za 370 milionów euro, Grupo Indukern uzgodnił z Ravago sprzedaż swojej działalności chemicznej, a Faes Farma Global Farma została kupiona za trzydzieści milionów dolarów. Miesiąc zakończył się wycieczką po Inbrain Neuroelectronics prowadzoną przez Asabys i Altę, która zebrała 14,3 miliona euro.

kwiecień

Nowy miesiąc, nowa operacja nerek w zdrowiu. W kwietniu Microsfot kupił firmę Nuance zajmującą się sztuczną inteligencją i rozpoznawaniem mowy za 19,7 miliarda dolarów. Również w czwartym miesiącu roku Grupa Ribera Hospital osiągnęła porozumienie z Fundacją Santo Hospital de Caridad w sprawie przejęcia zarządzania należącym do tej spółki Szpitalem Juan Cardona w Ferrol. Ponadto kwiecień był również miesiącem, w którym telemedycyna pojawiła się dla hiszpańskiej firmy Mediquo. Startup kierowany przez Guillema Serrę zamknął rundę finansowania w wysokości 2,3 miliona euro. W rundzie wzięła udział większość dotychczasowych partnerów spółki, a także fundusz Encomenda Smart Capital kierowany przez Carlosa Blanco oraz platforma inwestycyjna Dozen Investments (dawniej The Crowd Angel). Innym bohaterem tego miesiąca jest MSD, które ogłosiło przejęcie Alydia Health za 240 milionów dolarów oraz szczepionkę od Pfizer i BioNTech, która wykazała 100% skuteczność u nastolatków.

Mayo

Maj zaczął się od zakupu jednej z największych hiszpańskich grup zajmujących się transportem zdrowia. Specjalistyczny fundusz infrastrukturalny Real Assets IM nabył Health Transporting Group (HTG) za 250 mln euro. Wcześniej operator należał do funduszy inwestycyjnych ProA i Investindustrial. Ze swojej strony firma Overture, firma zajmująca się reprodukcją wspomagana, promowana przez założyciela Jazztel w Hiszpanii, Martina Varsavsky’ego, zamknęła piętnastomilionową rundę finansowania, kierowaną przez brytyjski kapitał wysokiego ryzyka Octopus Ventur, a Canarian Hospital Group kupiła swój szpital od miasta Malaga, podczas przejęcia biura rodziny Axes w Ovoclinic Barcelona Assisted Reproductive Centre, szpitale HM Delfos wprowadziły nową społeczność, a Generalitat de Catalunya zainwestował 1,9 miliona w dostosowanie obszaru wirtualnej rzeczywistości w Vall d’Hebron.

czerwiec

Gdy nadchodziła dobra pogoda, Vitas postanowił spojrzeć na Morze Śródziemne. Hiszpańska firma służby zdrowia ogłosiła w czerwcu, że wybuduje nowy szpital w Baix Llobregat (Barcelona), gdzie zainwestuje 60 mln euro i będzie miał powierzchnię około 40 tys. Otwarcie szpitala zaplanowano na 2023 r., biorąc pod uwagę, że teren pod budowę został już zatwierdzony przez urbanistykę, co umożliwiło uzyskanie odpowiednich koncesji i rozpoczęcie prac pod koniec tego roku. W szóstym miesiącu 2021 r. Grifols spłaciło dług w wyniku porozumienia między katalońską firmą farmaceutyczną a GIC, państwowym funduszem majątkowym Singapuru. Organ ten zainwestuje 840 milionów dolarów w Biomat USA, amerykańską spółkę zależną należącą do Grifols, w celu zmniejszenia zadłużenia. Z drugiej strony, Hospital del Mar (Barcelona) uruchomił w czerwcu ubiegłego roku projekt budowy nowego kompleksu po inwestycji w wysokości 150 milionów euro.

lipiec

Siódmy miesiąc roku rozpoczął się od ogłoszenia lądowania Grifol w Nigerii. Hiszpański producent leków ogłosił w lipcu, że zbuduje fabrykę do produkcji roztworów dożylnych w Afryce dla firmy Dozie and Dozie’s Pharma, która dostarcza produkty zdrowotne w kraju i regionie. Po zakończeniu pierwszego etapu instalacji w 2024 roku zakład, który będzie zlokalizowany w południowo-wschodniej Nigerii, będzie w stanie wyprodukować do 5,5 mln saszetek roztworów dożylnych rocznie do użytku w szpitalach w Nigerii i innych krajach afrykańskich. W lipcu EQT sprzedał również Igenomix firmie Vitrolife za 1250 mln euro, Ribera weszła do sektora opieki zdrowotnej w Murcji dzięki przejęciu Hospital de Molina, Bupa nabyła 55% szpitala w Polsce, a Recoletas Red Hospitalaria pozyskała 200 mln euro od HIG. , Goldman Sachs i inż. Pieniądze te posłużą do finansowania rozwoju i nowych akwizycji, a także opracowania biznesplanu w najbliższych latach.

sierpień

Ósmy miesiąc 2021 miał wyraźnego bohatera: Hebra otrzymała od ministerstwa zielone światło na prowadzenie eksperymentów na ludziach. 11 sierpnia 2021 r. Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło stosowanie szczepionki Hebra w prowadzeniu badań z pacjentami po pozostawieniu badań w laboratoriach na zwierzętach. W sumie administracja przeznaczyła wówczas 19 milionów euro na współpracę z hiszpańską nauką przy tworzeniu nowych szczepionek przeciwko Covid-19. Hebra spodziewa się wyprodukować 400 milionów dawek w 2022 roku i osiągnąć 1200 milionów w 2023 roku. Początkowo spokojniejszy miesiąc pozostawił dzisiaj kolejny szok w sektorze. Japonia znalazła nieznane ślady w partii szczepionek Moderna z fabryki Rovi w Andaluzji. Kilka dni później Japonia ustąpiła, nie znajdując żadnych problemów zdrowotnych u pacjentów zaszczepionych tymi dawkami.

wrzesień

Po lecie Komisja Europejska (KE) osiągnęła porozumienie z AstraZeneca, które zapewni dostarczenie pozostałych dawek szczepionki przeciw Covid-19 do krajów członkowskich. Porozumienie zakończyło również sprawę toczącą się przed sądem brukselskim. Od tego czasu kraje mają regularne harmonogramy dostaw i stosuje się ograniczone rabaty w przypadku opóźnień w dawkowaniu.

We wrześniu Pangea Oncology nawiązała współpracę z Invitrocue, aby uruchomić wspólne przedsięwzięcie poświęcone leczeniu raka, podczas gdy firma Hillrom została przejęta przez firmę Baxter. Drugim bohaterem tego miesiąca były Atrys Health i Sanitas, które po zainwestowaniu dziesięciu milionów euro ogłosiły otwarcie nowej siedziby w Madrycie dla Instytutu Zaawansowanej Onkologii (IOA). Jednym z mistrzów ostatnich siedmiu dni był Uriach, który przeniósł 100% biznesu B2B do MCH Private Equity i innych hiszpańskich inwestorów.

październik

Dziesiąty miesiąc roku przyniósł poważne reperkusje na hiszpańskim rynku szpitalnym, ponieważ Ribera zaprzestał prowadzenia wydziału zdrowia w Torrevieja 15 października 2021 r., po piętnastu latach zajmowania stanowiska z powodu koncesji administracyjnej. Grupa szpitalna spodziewała się zainwestować 39,3 mln euro w Departament Zdrowia Torrevieja w ciągu najbliższych pięciu lat, do 2026 roku. Plan ten miał głównie na celu poprawę infrastruktury, która wynosi 23,4 mln euro. Z drugiej strony rada dyrektorów Activa Mutua zatwierdziła propozycję Walencji Umivale i oba podmioty zostaną połączone, podczas gdy Mediktor w tym miesiącu zamknął rundę finansowania o wartości 11 milionów euro. Jeśli chodzi o rundy finansowania, specjalista ds. zdrowia cyfrowego Top Doctors w listopadzie zamknął trzynastomilionową rundę prowadzoną przez Impact Partners.

listopad

12 listopada Vitaldent, spółka należąca do Advent International Fund, nabyła całość Dentix. Ruchy rozpoczęły się w marcu 2021 roku, kiedy Vitaldent przejął 76 klinik od firmy, która jest teraz w pełni zintegrowana pod jej marką w wyniku procesu rebrandingu. Pomimo przejęcia zespół zarządzający, który kieruje obiema spółkami, pozostanie. Dzięki temu procesowi Vitaldent zamierza skonsolidować jedną markę i zwiększyć wzrost grupy, aż do osiągnięcia obrotów w wysokości 400 mln euro do końca 2022 roku. Listopad trafił również na nagłówki gazet w sektorze wspomaganego rozrodu, a Eugin Group nabyła większościowy udział w Trio Fertility, firma zajmująca się płodnością z siedzibą w Toronto (Kanada). Z drugiej strony, firma venture capital KKR porozumiała się z Investindustrial w sprawie przejęcia grupy ds. płodności GeneraLife.

grudzień

Ostatni miesiąc roku nie był adekwatny do wagi wydarzeń w branży. W grudniu Rufi dołączył do Almirall i Pharma Mar i skoczył do Ibex. Techniczny panel doradczy zdecydował się na sprowadzenie firmy farmaceutycznej, która zastąpi Viscofan, który jest wybierany od połowy 2016 r. Innym ważnym wydarzeniem w tym miesiącu była pożyczka od firmy Vivanta, która poszukuje balonu tlenowego. Sieć klinik dentystycznych zwróciła się o pożyczkę w wysokości 40 mln euro z funduszu ratunkowego Sociedad Estatal de Participaciones Industriales (Sepi). Z drugiej strony, w dwunastym miesiącu roku, Grifols wydał ważki po uzgodnieniu z Synthetic Biologics, aby sprzedać cały swój udział w kapitale VCN Biosciences. Firma ta specjalizuje się w badaniach i rozwoju nowych środków do leczenia guzów litych opartych na adenowirusach onkolitycznych o wysokiej selektywności i sile przeciwnowotworowej.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *