Hiszpania straciła dominację w dynamice gospodarczej Unii Europejskiej (UE) Po spadku wzrostu PKB z 4,2% w pierwszym kwartale – rok do roku – do 1,8% w drugim kwartale, największy spadek (2,4 punktu procentowego, czyli pp) odczuła lokalna społeczność. To spowodowało, że hiszpańska gospodarka straciła pierwsze miejsce w pierwszym kwartale na rzecz Irlandii. Jej PKB wzrósł o 2,8% w drugim kwartale 2023 r. (2% w pierwszym kwartale) rok do roku, odzyskując pierwsze miejsce, które zajmowało już w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. Irlandia wraz z Hiszpanią to gospodarki grupy Która utrzymała jak dotąd najwyższą dynamikę wzrostu PKB, zwłaszcza pierwszą. Ale jeśli gospodarka wysp na Atlantyku nadal się rozwija, gospodarka hiszpańska traci dynamikę, ponieważ inne kraje już w drugim kwartale wyprzedziły tempo wzrostu PKB Hiszpanii rok do roku, zgodnie z danymi o postępach w PKB społeczności opublikowanymi w środę przez Eurostatu. Jednak hiszpańska gospodarka utrzymuje stopy znacznie wyższe niż w większości krajów Wspólnoty, przy czym strefa euro rośnie średnio o 0,6%, aw całej UE o 0,5%, w porównaniu do Hiszpanii o 1,8%.
Wraz z Irlandią wyprzedziły w drugim kwartale Hiszpanię, Rumunię, której PKB wzrósł rok do roku o 2,7% (2,9% w pierwszym kwartale) oraz Portugalię i Cypr, które odnotowały wzrosty o 2,3% (2,5% i 3,2% odpowiednio w poprzednim kwartale). poprzedni kwartał). Ponadto gospodarka bułgarska jest powiązana z gospodarką hiszpańską, która odnotowała wzrost o 1,8%. Jednakże, Spadek wzrostu PKB Hiszpanii mierzony rok do roku, mimo że najgłębszy spośród 27 krajów, jest powszechny. we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Tak więc, mierzony rok do roku, PKB grupy 20 krajów współdzielących euro (wszystkich z wyjątkiem Bułgarii, Czech, Danii, Węgier, Polski, Rumunii i Szwecji) wzrósł w drugim kwartale o 0,6%. W przypadku 27 krajów Unii Europejskiej gospodarka wzrosła w II kwartale o 0,5% z 1,1% w I kwartale, przy spowolnieniu. od 0,6 pkt. Tak czy inaczej, jest to mniej niż 2,4 ppi, które spowolniło roczny wzrost PKB Hiszpanii, spadek, którego spodziewali się eksperci.
terminy kwartalne
Częściowo ten nagły spadek wzrostu PKB w Hiszpanii można wytłumaczyć efektem statystycznym z poprzednich kwartałów, ponieważ w ujęciu kwartalnymHiszpańska gospodarka wzrosła o 2,5% w drugim kwartale 2022 r. (drugi co do wielkości wzrost po 2,6% w Holandii), znacznie powyżej kwartalnego wzrostu o 0,8% dla całej strefy euro. Jednak w drugim kwartale 2023 r. hiszpańska gospodarka wzrosła o 0,4%, praktycznie w tym samym tempie, co średnia krajów dzielących tę walutę, czyli 0,3%. Znak, że siła hiszpańskiej gospodarki słabnie.
Więc, Statyczny obraz gospodarki w Unii Europejskiej w okresie od kwietnia do czerwca pokazuje większą konwergencję, ponieważ najsilniejsze gospodarkis, podobnie jak hiszpański, ale także włoski (wzrost o 0,6% w pierwszym kwartale, ale spadek o -0,3% w drugim kwartale); Austria (0,1% w pierwszym i spadek o -0,4% w drugim); Portugalia (z 1,6% do 0% kw/kw) czy wzrost w Sueca (z 0,1% w pierwszym kwartale do spadku o -1,5% w drugim). i, Jednak inne gospodarki poprawiają się Takich jak Irlandczycy, których gospodarka odnotowała gwałtowne spowolnienie w pierwszym kwartale, a jej gospodarka spadła o -2,8% w ujęciu kwartalnym, w porównaniu ze wzrostem o 3,3% w drugim kwartale; Francja, która wzrosła z 0,1% do 0,5%, Litwa (-2,1% w pierwszym kwartale wobec wzrostu o 2,8%) czy gospodarki Rumunii, Słowenii, Słowacji czy Finlandii. Nawet najsilniejsza gospodarka klubu, Niemcy, wyszła z recesji w drugim kwartale, choć nieśmiało, z jedną dziesiątą wzrostu (-0,1% od stycznia do marca do 0,0% od kwietnia do czerwca).
nad Hiszpanią
kwartalniegospodarka hiszpańska wyprzedza irlandzką (3,3% w drugim kwartale), francuską (0,5%), litewską (2,8%), rumuńską (0,9%), słoweńską (1,4%) i fińską (0,7%) %) i rośnie w takim samym tempie jak Hiszpania -0,4% – PKB Bułgarii i Słowenii. Wśród największych gospodarek UE Niemcy (0% kwartalnie), Szwecja (-1,5%), Włochy (-0,3%), Holandia (-0,3%), Austria (-0,4%) i Polska (3,7%) utrzymują stopy na dobrym poziomie poniżej Hiszpanii.
w tym momencieTrzy kraje UE znajdują się w recesji (dwa kolejne kwartały spadków w ujęciu kwartalnym) – Estonia, Węgry i Holandia.s – i dwóch innych – Grecji i Malty – może to nastąpić kosztem znajomości danych za drugi kwartał, które nie zostały jeszcze opublikowane. Ponadto Dziewiątka jest w tym kwartale ujemna, więc jeśli nie przywrócą trajektorii wzrostowej, w następnym kwartale wejdą w recesję. Pozytywną stroną skali jest to, że Niemcy i Litwa wyszły z recesji w drugim kwartale.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”