45 lat po śmierci Chaplina: cztery małżeństwa, „tysiące” kochanków i porwanie zwłok z cmentarza

Charlie Chaplin i dziecko

Na polu kukurydzy w pobliżu Jeziora Genewskiego, na obrzeżach Vevey w Szwajcarii, znajduje się samotny nagrobek z napisem: „Pozostałości Charlie Chaplin. Krótko mówiąc.” Jak słusznie mówi tekst, szczątki jednego z najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych artystów XX wieku już nie istniały, odpoczywając zaledwie przez kilka dni i nikt o tym nie wiedział, a tragikomedia była godna jednego z jego miejsce, z jego zwłokami jako niezwiastowanym bohaterem.

Charles Spencer Chaplin zmarł dokładnie 45 lat temu, o godzinie czwartej w Boże Narodzenie 1977 roku, w swojej rezydencji w Manoir des Pins, w Concert-sur-Vivey, gdzie spędził ostatnie lata życia.

Pozostawił po sobie karierę, która zapisała się w historii światowego kina, nie tylko dzięki stworzeniu „Charlotte” (Carlitos), kultowej postaci światowego kina, ale także za tak pamiętne filmy, jak Wielki dyktatori rampai cyrk I wiele innych uważa się za prawdziwe kamienie milowe w kinematografii.

W ich nekrologu, następnego dnia, napisze to Zmarł prawdziwy geniuszktóry oprócz „wynalezienia” metody kręcenia, reżyserowania i grania w filmach, pojawił się jako producent, kompozytor muzyki, scenarzysta, scenarzysta i montażysta.

Charles Chaplin i Oona, córka słynnego dramatopisarza Eugene'a O'Neilla, świętowali swoje 34-lecie ślubu na krótko przed śmiercią geniusza filmowego (Kurt Hutton/Picture Post/Hulton Archive/Getty Images)
Charles Chaplin i Oona, córka słynnego dramatopisarza Eugene’a O’Neilla, świętowali swoje 34-lecie ślubu na krótko przed śmiercią geniusza filmowego (Kurt Hutton/Picture Post/Hulton Archive/Getty Images)

Zmarł we śnie, w wieku 88 lat, w otoczeniu swojej ostatniej i najdłużej żyjącej żony, Una O’Neilli siedmioro z ośmiorga ich dzieci. Brakowało jej tylko, bo nie przyjechała na czas, jej najsłynniejszej córki, tej, która poszła w jej ślady w świecie kina, mieszkającej w Madrycie Geraldine.

Czuwanie odbyło się w tej samej rezydencji, w całkowitej prywatności, z dala od ciekawskich spojrzeń ciekawskich i mediów. Tak więc, prawie bez życia publicznego, reżyser i bohater Złota iluzja Oparte na nowoczesne czasyWśród innych filmów, które zapisały się w wielkiej historii kina, spędził późniejsze lata Lekarze zdiagnozowali u niego demencję starczą.

Rzadko opuszczał swoją kwaterę, a kiedy już to robił, widywano go w towarzystwie Uny, która pchała wózek jednym z przejść prowadzących zawsze nad brzeg jeziora.

Jeden z regularnych spacerów, podczas których Una pchała wózek inwalidzki Chaplina przez ciche ulice Szwajcarii
Jeden z regularnych spacerów, podczas których Una pchała wózek inwalidzki Chaplina przez ciche ulice Szwajcarii

Jego ostatni publiczny występ miał miejsce we wrześniu, kiedy on, również z Uną, wziął udział w pokazie cyrkowym w Velvety’s, gdzie klauni wyciągnęli swoje czerwone nosy z kostiumów i podawali je, by okazać podziw.

W tym czasie miał już problemy ze wzrokiem i słuchem, a także trudno mu było się wypowiadać.

Rankiem 25 grudnia Una wydała oświadczenie, w którym ją o tym poinformowała Charles Chaplin zmarł „we śnie dziś rano”.

Możesz być zainteresowany: 100 lat „El Chico”: historie dramatu i miłości stojące za pierwszym arcydziełem Chaplina

kobietą w jego życiu

Nie tak dawno Una i Chaplin, również w największej zażyłości, świętowali swoje 34-lecie małżeństwa. Małżeństwo w 1943 r. z córką znanego dramatopisarza Eugene’a O’NeillaJednak był absolutnie podły w życiu miłosnym Chaplina, co ją naznaczyło Nieudane małżeństwa i setki zdrad.

Dyskutowano o zapisach magazynu plotkarskiego „Kochanek Alfi”. Wiele z nich to znane aktorki, takie jak Hetty Kelly, Edna Purviance, Paula Negri, Marion Davis, Myrna Kennedy, Georgia Hill, Louise Brooks i Joan Barry.

Mildred Harris, pierwsza żona Chaplina (Bateman Archives)
Mildred Harris, pierwsza żona Chaplina (Bateman Archives)

Jego pierwsze trzy małżeństwa były również z aktorkami. W wieku 29 lat poślubił Charliego Chaplina Mildred Harris Było to pośpieszne małżeństwo z jedną z aktorek, która towarzyszyła mu w jego niemych filmach, gdy miała zaledwie 16 lat.

Przy tej okazji „pośpiech” okazał się niepotrzebny, ponieważ Harris myślał tylko, że jest w ciąży. Kiedy sprawdzili, para była już małżeństwem. Ślub odbył się w październiku 1918 roku, a rok później Charles i Mildred mieli syna Normana, który zmarł trzy dni po jego urodzeniu.

Małżeństwo trwało niespełna dwa lata, a rozwód w 1920 roku wywołał skandal Silne oskarżenia ze strony Mildred o zdradę Charlesa i obelgi słowne. Sprawa doprowadziła do procesu, który został rozstrzygnięty płatnością w wysokości 100 000 USD w celu zalegalizowania separacji.

Druga żona Chaplina, Lita Gray, również była aktorką i miała 16 lat, kiedy go poznała (zdjęcie: 1921 - United Artists)
Druga żona Chaplina, Lita Gray, również była aktorką i miała 16 lat, kiedy go poznała (zdjęcie: 1921 – United Artists)

Druga żona Chaplina Lita GreyByła także aktorką i miała 16 lat. Znał ją od dziecka i włączył ją do obsady Dzieckow roku 1921. W roku 1924 Letta — wnuczka byłego gubernatora Kalifornii — zaszła w ciążę i pobrali się w Meksyku.

Mieli dwoje dzieci: Charlesa Jr., urodzonego w 1925 roku, i Sydney, nazwanego na cześć brata komika, urodzonego w następnym roku.

Para rozwiodła się w 1927 roku na mocy układu, w ramach którego Chaplin zapłacił Letcie ponad 200 000 dolarów. Na rozprawie Lita oskarżyła go o bycie „nieludzkim” i zmuszanie jej do trójkącików.

Chaplin i Paulette Goddard, była znaną aktorką, kiedy poznała aktora i reżysera (Bateman Archives)
Chaplin i Paulette Goddard, była znaną aktorką, kiedy poznała aktora i reżysera (Bateman Archives)

Paulette Goddard Miała 22 lata i była uznaną aktorką, kiedy poznała Chaplina. Pobrali się w 1933 roku i było to wieloletnie małżeństwo aktora i reżysera, trwające do wczesnych lat czterdziestych.

W przeciwieństwie do innych swoich poprzednich żon, Bullitt nigdy nie mówiła o Chaplinie, pod którego kierunkiem brała udział nowoczesne czasy s Wielki dyktator.

Chaplin miał ponad pięćdziesiąt lat, kiedy poznał Unę w Nowym Jorku. Właśnie skończyła 17 lat i miała dwa znaczące romanse, jeden z pisarzem JD Salingeraautor Buszujący w zbożuI z aktorem i reżyserem Orsona Wellesa.

Chaplin i Una podczas rodzinnych wakacji w 1968 roku (Independent News & Media/Getty Images)
Chaplin i Una podczas rodzinnych wakacji w 1968 roku (Independent News & Media/Getty Images)

Pobrali się nieświadomie w Santa Barbara 16 czerwca 1943 roku. Nigdy nie zostali rozdzieleni i Una była z nim na dobre i na złe: zarówno w 1952 r., kiedy Chaplin został zmuszony do opuszczenia Stanów Zjednoczonych z powodu oskarżeń o „komunizm”, jak i w 1971 r., kiedy Izabela II pasował go na rycerza.

Mieli ośmioro dzieci: Geraldine, Michael, Josephine, Victoria, Eugene Anthony, Jane, Annette i Christopher.

Wszyscy oprócz Geraldine zebrali się w szwajcarskiej rezydencji, kiedy Karol zmarł wczesnym rankiem 25 grudnia 1977 roku.

Nie wiedzieli, że ich ojciec – a raczej szczątki ojca – po jego śmierci zagrają w kryminalnym odcinku pasującym do jednego z ich filmów.

Możesz być zainteresowany: Sekretna historia dnia, w którym Gardel i Chaplin spotkali się w Nicei

kradzież zwłok

Zgodnie z życzeniem Chaplina Una zorganizowała kameralną ceremonię pochówku jego szczątków na małym cmentarzu w Corset-sur-Vivey. Mogli w nim uczestniczyć tylko członkowie rodziny i niektórzy bliscy przyjaciele.

Po zabawie odchodzą zasmuceni, ale przekonani, że po długim, owocnym i pełnym wrażeń życiu Karol może spocząć w spokoju.

Grudzień 1977: kameralny pogrzeb Chaplina na cmentarzu Courcy-sur-Vivey (Hulton Archive)
Grudzień 1977: kameralny pogrzeb Chaplina na cmentarzu Courcy-sur-Vivey (Hulton Archive)

Jeśli zmarli naprawdę odpoczywali, odpoczynek Charlesa Chaplina był krótkotrwały. W nocy z 1 na 2 marca 1978 roku dwóch zagranicznych mechaników, polski Roman Wardas i Bułgar Gandcho Ganev, zakradło się na cmentarz w poszukiwaniu białego nagrobka z napisem „Charles Chaplin (1889-1977)”. Kiedy już to znajdziesz Kopali przez dwie godziny, aż znaleźli dębową trumnę ważącą około 150 kilogramów, załadowali ją na ciężarówkę i wywieźli. bez zasypywania dziury, którą zrobili w ziemi.

Pochowali go tej samej nocy na polu kukurydzy w Nouvelle, w pobliżu jeziora i cmentarza.

Następnego dnia zadzwonili do centrali i poprosili o rozmowę z Uną O’Neill. Kiedy wdowa odpowiedziała, otrzymała niezwykłą prośbę: Musiał zapłacić 600 000 $, jeśli chciał odzyskać ciało Chaplina.

Una myślała tylko przez 15 sekund, zanim odpowiedziała: „Nie”.

Mężczyzna wskazuje miejsce, w którym porywacze ciał zakopali trumnę Charliego Chaplina na polu w pobliżu Neuville w Szwajcarii (Central Press/Hulton Archive/Getty Images)
Mężczyzna wskazuje miejsce, w którym porywacze ciał zakopali trumnę Charliego Chaplina na polu w pobliżu Neuville w Szwajcarii (Central Press/Hulton Archive/Getty Images)

Porywacze ciał nie spodziewali się odpowiedzi. W następnych dniach dzwonili ponownie, coraz bardziej obniżając okup. W kółko otrzymywali tę samą odpowiedź.

Dlatego byli zaskoczeni, gdy 16 maja, dwa i pół miesiąca po kradzieży ciała, Una zaakceptowała ich warunki.

Następnego dnia, Policjant przebrany za szofera siada za kierownicą Rolls-Royce’a rodziny Chaplinów dostarczyć rzekomy okup. Była to widoczna część zakrojonej na szeroką skalę operacji policyjnej mającej na celu złapanie porywaczy.

Nie licząc na listonosza we wsi, widzą Rolls-Royce’a prowadzonego przez nieznajomego, który rusza za nim na rowerze. Policja pomyliła biedaka z jednym z przestępców i aresztowała go. Proces ten został zakłócony przez to zamieszanie.

Grób Charliego Chaplina (Creative Commons)
Grób Charliego Chaplina (Creative Commons)

Nie otrzymawszy okupu, który kierowca miał dostarczyć w opuszczonym miejscu, rabusie grobów zadzwonili ponownie następnego dnia. To ich zgubiło: policja zorganizowała dobrze ukrytą operację obserwacyjną 200 budek telefonicznych który znajdował się w Vevey.

Trzymaj je razem, a przykleją się do telefonu. Tego samego dnia wskazali, gdzie pochowano ciało Chaplina i gdzie można je odzyskać.

Charlie Chaplin zmarł w wieku 88 lat (FilmPublicityArchive/United Archives za pośrednictwem Getty Images)
Charlie Chaplin zmarł w wieku 88 lat (FilmPublicityArchive/United Archives za pośrednictwem Getty Images)

Każdy z nich został skazany na pięć lat więzienia. Stamtąd napisali serdeczny list do Uny, prosząc ją o wybaczenie i przyznając, że zrobili to z konieczności, ponieważ zarobione pieniądze nie wystarczały im na życie.

Odcinek odbił się szerokim echem w mediach na całym świecie. Po rozwiązaniu sprawy reporter zapytał Unę, dlaczego odmówiła zapłacenia okupu.

– Bo to wszystko wydałoby się Charliemu głupie.on odpowiedział.

Czytaj:

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.