5 transmitowanych strumieniowo na żywo filmów dokumentalnych o kosmitach, które zaspokoją Twoją ciekawość na temat UFO

5 transmitowanych strumieniowo na żywo filmów dokumentalnych o kosmitach, które zaspokoją Twoją ciekawość na temat UFO

Dwie kobiety stoją na osiedlu mieszkań komunalnych w San Juan, PortorykoWyglądają na zdezorientowanych. Jedna z nich, nieśmiała, opisuje niektóre objawy: „Mój świat zniknął, wzrok mi się zamazał. Jedyne, co powiedziałam, to: „Dziewczyno del Carmen, zaopiekuj się moimi dziećmi”.

Potem druga potrząsnęła głową w zaprzeczeniu: „Poddawali nas próbie, nie wiedząc o tym”.

Scena ta jest częścią filmu dokumentalnego „Proces” (1982). Kobiety, których nazwiska nie zostały wymienione, opisały swój udział w konferencji Pierwsze badanie kliniczne Szeroko skuteczne Pigułki antykoncepcyjne W latach pięćdziesiątych.

Oboje potwierdzają w filmie, że nie mieli świadomości, że biorą udział w śledztwie.

Podobnie jak one, setki innych portorykanek o skromnym pochodzeniu były bez ich wiedzy pacjentkami badania przeprowadzonego przez dwóch amerykańskich naukowców.

Lek ten, który od czasu wprowadzenia na rynek w 1960 r. umożliwia kobietom większą kontrolę nad swoimi ciałami, ponieważ nie są zależne od mężczyzn w planowaniu macierzyństwa, został przetestowany w Portoryko dzięki dziwnej publicznej polityce kontroli populacji promowanej przez rząd. Al Jazeera i Stany Zjednoczone Ameryki

W środku A bańka urodzeń w pierwszej połowie XX wieku oraz biorąc pod uwagę fakt, że wielu obywateli znalazło się w sytuacji skrajnego ubóstwa, rozwiązaniem, do którego doszli politycy sprawujący władzę mianowani przez Stany Zjednoczone, było zachęcenie Portorykańczyków Nie mieli dzieci.

Ana María García, profesor na Uniwersytecie w Puerto Rico i dyrektor La Operación, wyjaśnia, że ​​ich inicjatywy są specjalnie zaprojektowane tak, aby spadek liczby ludności dotyczył najbiedniejszych społeczności.

Obrazy Getty’ego
Pigułka antykoncepcyjna, która pomogła kobietom zyskać większą swobodę, została zatwierdzona przez władze USA w 1960 roku.

„Akt był skierowany do najbiedniejszych, najbardziej rasistowskich i najmniej wykształconych kobiet w kraju” – mówi Lourdes Inoa z feministycznej organizacji pozarządowej Taler Salud z Portoryko.

„Ponieważ oni najmniej wiedzieli, jakie są konsekwencje uczestnictwa w tego typu akcjach. „W tym kontekście zgoda jest wysoce wątpliwa” – dodaje.

Dzięki funduszom prywatnym, ale także państwowym, wyspa stała się „wielkim laboratorium kontroli urodzeń” – podkreśla Garcia.

Inwa dodaje, że kobiety stały się „królikami doświadczalnymi”.

Dwóch naukowców i działaczy

Pochodzenie pigułki antykoncepcyjnej, z której według Organizacji Narodów Zjednoczonych korzysta obecnie 150 milionów kobiet na całym świecie, miało miejsce daleko od Portoryko, w murach prestiżowego Uniwersytetu Harvarda w Massachusetts.

Ci, którzy opracowali lek, są Dwóch znanych profesorów Fundacja: John Rock i Gregory Pincus.

Po pierwsze, twierdzi historyk Margaret Marsh, profesor na Uniwersytecie Rutgers w New Jersey Jeden z wiodących ekspertów w dziedzinie płodności w Ameryce Północnejparadoksalnie katolik, który uważa, że ​​pary powinny mieć prawo decydować, kiedy mieć dzieci.

Drugim jest biolog, który niejednokrotnie klasyfikował wzrost populacji jako „największy problem, przed którym stoją kraje rozwijające się”.

Obydwa były finansowane i ściśle nadzorowane przez Margaret Sanger, pielęgniarkę i ekspertkę ds. zdrowia, która założyła Planned Parenthood, oraz przez zamożną przywódczynię praw wyborczych Katherine McCormick.

Gregory Pincus w laboratorium trzymający królika

Obrazy Getty’ego
Gregory Pincus, biolog z Uniwersytetu Harvarda, był jednym z kierowników zakrojonego na szeroką skalę badania klinicznego przeprowadzonego w Puerto Rico.
Małgorzata Sanger

Obrazy Getty’ego
Margaret Sanger była założycielką pierwszej kliniki antykoncepcji w Stanach Zjednoczonych, która później przekształciła się w Planned Parenthood.

„Starali się włączyć kobiety w różne aspekty społeczeństwa, aby miały większą władzę” – mówi Inuwa. Aby to osiągnąć, konieczna była kontrola matki.

Wiadomo jednak, że Sanger się bronił eugenikafilozofia społeczna opowiadająca się za doskonaleniem gatunku ludzkiego poprzez dobór biologiczny.

Z tego powodu pozwolono sądzić go na biednych kobietach i znajdujących się w bezbronnych sytuacjach.

„Ruch antykoncepcyjny w pewnym sensie miał dwie strony. Jedna dotyczyła podejmowania przez kobiety własnych decyzji dotyczących reprodukcji, a druga polegała na przekonaniu, że kontrola urodzeń jest dobra, ponieważ biedni ludzie będą mieli mniej dzieci” – dodaje Marsh.

Katarzyna McCormik

Obrazy Getty’ego
Katherine McCormick była feministką i milionerką, która sfinansowała pigułkę antykoncepcyjną.

Pierwsze studia

Pierwsze badania nad pigułkami antykoncepcyjnymi w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono na myszach i innych zwierzętach.

Następnie, podejmując „nieetyczną” decyzję, naukowcy przekazali lek małej grupie pacjentów publicznego szpitala dla osób z problemami psychicznymi w Massachusetts – mówi Marsh, ekspert ds. historii antykoncepcji w Stanach Zjednoczonych.

„Rodziny pacjentów wyraziły zgodę na przeprowadzenie badań, ale one same, ponieważ przebywały w szpitalu psychiatrycznym, nie wyraziły zgody, choć było to wówczas legalne.

W tym momencie Pincus i Rock odkryli, że utworzone przez nich związki były wynikiem ustania owulacji. Więc Szukali miejsca do przetestowania na większą skalędo czasu zatwierdzenia pigułki przez amerykańskie organy regulacyjne.

Profesor Garcia wyjaśnia, że ​​kontrola urodzeń w Massachusetts była nielegalna. Istniały również ograniczenia prawne dotyczące eksperymentów na ludziach.

To wtedy naukowcy musieli zidentyfikować „idealne miejsce”.

Wyspa Laboratorium

Postanowili udać się do Portoryko, ponieważ sterylizacja i ogólnie eksperymenty mające na celu osiągnięcie antykoncepcji były tam legalne od 1937 roku.

„Ustawa została uchwalona w historycznym momencie, kiedy sterylizacja na dużą skalę nie była legalna w pozostałych częściach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych” – mówi Garcia.

Ustawę podpisał wojewoda Blanton C. Winshipczłowieka, który także publicznie wspierał eugenikę, który – jak wynika z artykułu w „The New York Times” – Nalegał na wszczęcie dochodzenia w sprawie kontroli populacji w Puerto Rico, ponieważ dla niego był to „jedyny niezawodny sposób na ulepszenie rasy ludzkiej”.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Portoryko, kiedy w latach pięćdziesiątych XX wieku na wyspę przybyli badacze pigułek antykoncepcyjnych, 41 procent portorykańskich kobiet w wieku rozrodczym stosowało już metodę antykoncepcji.

Było to możliwe dzięki Ustawodawstwo pozwoliło na utworzenie kilkudziesięciu poradni planowania rodziny Na całym terytorium, nawet w odległych miastach, była wspierana przez rząd i zatrudniała pracowników propagujących kontrolę urodzeń wśród kobiet.

Sieć klinik przyciągnęła także uwagę Pincusa i Rocka, którzy pomyśleli, że mogą ją wykorzystać do rozwinięcia swojego projektu.

Zespół postanowił jednak najpierw skupić się na jednej dzielnicy stolicy, San Juan.

Wycinek z New York Timesa o gubernatorze Blantonie C. Winshipie.

New York Times
Wycinek z New York Timesa o gubernatorze Blantonie C. Winshipie.

Kobiety z Rio Piedras

Na wyspie eksperyment rozpoczął się w 1955 roku jako projekt, w którym uczestniczyli studenci medycyny i pielęgniarstwa. Ale badanie było bardzo skomplikowane i bolesne, więc wielu go nie ukończyło.

Ponadto pigułka została przetestowana w Puerto Rico To była dużo większa dawka. Z prądu i powoduje silne skutki uboczne.

„Badania moczu, biopsje endometrium i inne badania były konieczne, aby ustalić, czy doszło do owulacji. Jest to niewygodna procedura. Jeśli masz uczniów, którzy tak naprawdę nie potrzebują kontroli urodzeń, nie będą chcieli kontynuować nauki” – mówi Marsh.

Lek powodował nudności, zawroty głowy, wymioty i ból głowy. Jednak Pincus zaprzeczył tym skutkom ubocznym i stwierdził, że są one skutkiem „psychosomatycznym”.

„Tak bardzo wierzył w pigułkę, że dawał ją swoim bliskim. Swoim wnuczkom, córkom i przyjaciołom swoich dzieci” – mówi Marsh, który napisał biografię Rocka, współpracownika Pincusa.

Zespół zdecydował się kontynuować eksperyment, ale tym razem w Río Piedras, na przedmieściach w północnym Portoryko.

Pracownicy socjalni i pracownicy medyczni odwiedzali kobiety od domu do domu, podawali im pigułki antykoncepcyjne, a niektórzy z nich przeprowadzali badania w celu zebrania danych bez żadnej rekompensaty finansowej.

Butelka na pigułki

Obrazy Getty’ego
Kobiety z Puerto Rico badano do 1964 roku.

Odrzucenie ze strony różnych sektorów społeczeństwa portorykańskiego było natychmiastowe.

„Były komunikaty prasowe, w których określano dochodzenia jako „maltuzjańskie”. A także lekarze, nawet ci, którzy byli w trakcie rekrutacji kobiet, którzy uważali, że Skutki uboczne trzeba było traktować poważnie Inoa z Taler Salud twierdzi, że konieczne było przeprowadzenie większej liczby testów i nie ich wykluczanie.

Wiele z tych kobiet, podobnie jak w poprzednich badaniach, zdecydowało się przerwać leczenie ze względu na skutki uboczne. Inni, cierpiący na biedę, zgodzili się na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jako odwracalnej metody kontroli urodzeń.

Według Marsha w badaniu klinicznym prowadzonym na karaibskiej wyspie zginęły trzy osoby. Nigdy jednak nie przeprowadzono sekcji zwłok, więc dokładne przyczyny ich śmierci nie są znane.

Aprobata

Innovidowy słoik

Obrazy Getty’ego
Pierwsza pigułka antykoncepcyjna nazywała się Enovid.

Pomimo zgonów, po stwierdzeniu, że pigułka skutecznie zapobiega ciąży, naukowcy rozszerzyli swój projekt na inne miasta w Portoryko, a później na Haiti, Meksyk, Nowy Jork, Seattle i Kalifornię.

W sumie wzięło w nim udział około 900 kobiet, w tym około 500 z Portoryko.

W 1960 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła Envoidjak nazywała się pierwsza pigułka, jako metoda antykoncepcji.

Jej ekspansja była szybka. W ciągu zaledwie siedmiu lat skorzystało z niego 13 milionów kobiet na całym świecie.

Jednak po zatwierdzeniu przez FDA pigułka nadal powodowała silne skutki uboczne, takie jak zakrzepy krwi, co prowadziło do procesów sądowych. Na wyspie, pomimo podjęcia kroków prawnych w innych częściach Stanów Zjednoczonych, badania trwały do ​​1964 roku.

Jak twierdzi Inoa, nie przeprowadzono dotychczas „istotnych” badań dotyczących „innych rodzajów antykoncepcji, które nie powodują skutków ubocznych istniejących obecnie pigułek”.

Tymczasem badania nad stworzeniem doustnego środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn również nie przyniosły rezultatu, mimo że rozpoczęły się 30 lat temu.

„Największe eksperymenty zawsze przeprowadzano na kobietach w ciąży” – podsumowuje.

Szara linia dzieli tekst

BBC

Pamiętaj, że możesz otrzymywać powiadomienia z BBC News Mundo. Pobierz i aktywuj najnowszą wersję naszej aplikacji, aby nie przegapić naszych najlepszych treści.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *