54 lata po historycznym proteście robotników i studentów

54 lata po historycznym proteście robotników i studentów

1969 – Kordobazo. Nawoływał do ruchu strajków i marszów związków zawodowych i studentów kordobazopotężna demonstracja protestacyjna, która zapoczątkowała koniec cywilnej i wojskowej dyktatury kierowanej przez generała Juana Carlosa Ongañę od zamachu stanu w 1966 roku.

Bibiana Fulcheri
pamięć.  Prace Cordobazzo rozpoczną się w poniedziałek i obejmą dwie próbki.
pamięć. Prace Cordobazzo rozpoczną się w poniedziałek i obejmą dwie próbki.
Zdjęcia Cordobazo.  Często zdjęcia zamieszczane na kobietach biorących udział w wydarzeniach były wycinane.  (Jose Ardiles / Luz y Fuerza Archives)
opór w okolicznych klinikach.  Udział uczniów w Cordobazo był najbardziej epickim epizodem w historii Clínicas (La Voz).
opór w okolicznych klinikach. Udział uczniów w Cordobazo był najbardziej epickim epizodem w historii Clínicas (La Voz).

Więcej efemeryd

1810 – pierwsze spotkanie. Rada Rządu Tymczasowego Prowincji Rio de la Plata, na czele której stanął Cornelio Saavedra po dymisji wicekróla Baltasara de Cisnerosa, zadekretowała utworzenie pięciu pułków piechoty, dlatego 29 maja obchodzony jest jako Dzień Armii Argentyńskiej.

1876 ​​– Andrés Chazarita. Muzyk Andrés Chazaretta, nazywany „Patriarchą Folkloru” za swoją pracę promującą ten gatunek z Native Art Group, urodził się w mieście Santiago del Estero. Na cześć jego urodzin, 29 maja obchodzony jest Narodowy Dzień Folkloru.

1892 – Alfonsina Storni. Argentyńska pisarka i poetka Alfonsina Storni, ukłon w stronę postmodernizmu w literaturze latynoamerykańskiej i rzeczniczka praw kobiet, urodziła się w gminie Capriasca (Szwajcaria). Brał udział w procesie tworzenia Stowarzyszenia Pisarzy Argentyńskich.

Alfonsina Storni, poetka (Wikicommons)
Alfonsina Storni, poetka (Wikicommons)

1919 – Alberta Einsteina. Badanie zaćmień Słońca kończy się weryfikacją ogólnej teorii względności niemieckiego fizyka Alberta Einsteina, który opublikował ją w 1915 roku. Einstein otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku za badania nad efektem fotoelektrycznym i za liczne zasługi dla Fizyka teoretyczna.

1959 – Filip Begna. Historyk i pisarz Felipe Peña, autor 17 książek i producent programów radiowych i telewizyjnych, urodził się w Mercedes w Buenos Aires. Zdobył cztery nagrody Martín Fierro.

Felipe Bigna Rambos 974 Zdjęcie: Federico Lopez Claro
Felipe Bigna Rambos 974 Zdjęcie: Federico Lopez Claro

1967 – Noel Gallagher. Brytyjski gitarzysta, piosenkarz i autor tekstów Noel Gallagher, założyciel rockowego zespołu Oasis, z którym nagrał siedem albumów, urodził się w mieście Manchester (Anglia, Wielka Brytania).

2011 – Martin Palermo. Napastnik Boccense Martín Palermo strzelił swojego ostatniego gola w koszulce zespołu „xeneize” na La Bombonera, co było jego 235. na koncie osobistym, w wygranym 1: 0 meczu z Newell’s Old Boys.

2018 – Javier Mascherano. Pomocnik Javier Mascherano rozegrał swój 143. mecz w reprezentacji Argentyny, co czyni go zawodnikiem z największą liczbą występów w drużynie Albiceleste. Było to w meczu towarzyskim, w którym Argentyna pokonała Haiti 4:0 w ramach przygotowań do Mistrzostw Świata 2018 w Rosji.

2023 – Sztab Pokojowy ONZ. Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ upamiętnia pierwszą wojskową misję obserwacyjną, przeprowadzoną w 1948 r. w celu pacyfikacji Bliskiego Wschodu. To dzień ku czci agentów, którzy zginęli w misjach pokojowych

Archiwa
Archiwa

inne efemerydy

1453 – Turcy zdobywają Konstantynopol, kładąc kres Cesarstwu Bizantyjskiemu.

1856 – Inauguracja linii telegraficznej między Caracas a La Guaira, pierwszej działającej w Wenezueli.

1914. – 1021 z 1477 pasażerów zginęło na pokładzie statku „Empress of Ireland”, który zatonął po zderzeniu z norweskim statkiem towarowym „Storstad” u ujścia rzeki Św. Wawrzyńca w Kanadzie.

1934. – Stany Zjednoczone i Kuba podpisują traktat obejmujący zniesienie poprawki Platta i pełną niepodległość wyspy.

1969 .- W Kordobie (Argentyna) wybuchł agitacyjny ruch robotniczo-studencki, znany jako „Cordobazo”, w wyniku którego zginęło 14 osób.

1970. – Były prezydent Argentyny Pedro Eugenio Aramburu zostaje porwany, a następnie zamordowany przez grupę znaną jako „Montoneros”.

1978 – Ponad 35 rdzennych mieszkańców plemienia Quichiquia zostaje zastrzelonych przez armię gwatemalską i lokalnych właścicieli ziemskich podczas pokojowej demonstracji na placu miejskim Panzos, aby zaprotestować przeciwko przymusowej konfiskacie ich ziemi.

1985. – 39 osób zginęło, a 117 zostało rannych na stadionie Heysel w Brukseli podczas lawiny wywołanej przez angielskich kibiców przed rozpoczęciem finału Pucharu Europy, w którym Juventus pokonał Liverpool.

2005. – Prawie dwa miliony uczestników parady Gay Pride w São Paulo żądają od rządu zatwierdzenia ustawy o małżeństwach osób tej samej płci.

2014. – Ekwadorski sędzia skazuje byłego prezydenta Jamila Moawada na 12 lat więzienia za sprzeniewierzenie funduszy publicznych.

2015 r. – Kuba oficjalnie opuszcza listę sponsorów terroryzmu opracowywaną corocznie przez Stany Zjednoczone.

2020. – Prezydent USA Donald Trump ogłasza, że ​​jego kraj zerwał stosunki ze Światową Organizacją Zdrowia w związku z zarządzaniem COVID-19.

2021. – Kanada znalazła szczątki setek rdzennych dzieci w szkolnej rezydencji w mieście Kamloops, gdzie były one przymusowo internowane przez 80 lat.

urodzenia

1829. – Fernando Montes de Oca, meksykański bohater.

1860. – Isaac Albéniz, hiszpański kompozytor i pianista.

1894 – Josef von Sternberg, amerykański filmowiec austriackiego pochodzenia.

1903 – Bob Hope, amerykański komik.

1917. – John F. Kennedy’ego, prezydenta Stanów Zjednoczonych.

1944 – Helmut Berger, austriacki aktor

1958 – Annette Bening, amerykańska aktorka

1959 .- Rupert Everett, brytyjski aktor.

1982 .- Ana Beatriz Barros, brazylijska modelka.

Przypadki śmierci

1942 – John Barrymore, amerykański aktor filmowy

1958. – Juan Ramón Jimenez, hiszpański pisarz, laureat Nagrody Nobla z 1956 r.

1982 – Romy Schneider, austriacka aktorka filmowa

2003. – Armando Lama, hiszpańsko-argentyński pisarz i dramaturg

2010. – Dennis Hopper, amerykański aktor.

2012. – Kaneto Shindou, japoński reżyser i scenarzysta.

2017 r. – Manuel Antonio Noriega, dyktator Panamy.

2021. – BJ Thomas, amerykański piosenkarz.

Źródło: Tamalak i Agencja.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *