A do tego wszystkiego… W niedzielę we Francji odbywają się wybory prezydenckie, jakie mają one znaczenie dla świata? – Finanse

Języki wojny pasą się także na wschodnim krańcu Unia Europejskafrancuscy wyborcy udają się do urn za Wybory prezydenckie Wynik będzie miał międzynarodowe reperkusje. Francja Jest drugą co do wielkości gospodarką w bloku 27 państw, jedyną z prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i jedyną potęgą jądrową.

Ponieważ rosyjski prezydent Władimir Putin kontynuuje wojnę na Ukrainie, siła we Francji pomoże ukształtować europejską odpowiedź.

Do prezydentury aspiruje dwunastu kandydatów, w tym prezydent i faworyt Emmanuel Macron, Poszukiwanie nowego terminu w obliczu wyzwania skrajnej prawicy.


Następnie wyjaśnij, dlaczego wybory, które odbywają się w dwóch turach rozpoczynających się w niedzielę, są Znaczenie:

NATO

ten Wojna rosyjska na Ukrainie Dało to Macronowi okazję do pokazania swojego wpływu na arenie międzynarodowej i doszlifowania swoich pronatowskich referencji w debatach wyborczych. Macron jest jedynym preferowanym zwolennikiem koalicji, podczas gdy pozostali kandydaci mają odmienne poglądy na rolę Francji, w tym rezygnację z niej. Takie posunięcie zadałoby poważny cios sojuszowi, który został stworzony w celu ochrony jego członków podczas nadchodzącej 73 lat temu zimnej wojny.

Pomimo ogłoszenia NATO „martwy psychicznie” w 2019 roku, w obliczu wojny na Ukrainie, Macron stara się wprowadzić nowy bodziec do sojuszu.

„Macron naprawdę chce ustanowić europejski filar NATO” – powiedziała Susie Denison, naukowiec z Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych. Wykorzystywał go do swojej wędrownej dyplomacji w konflikcie na Ukrainie.


Na skrajnej lewicy kandydat Jean-Luc Melenchon chce opuścić NATO, co jego zdaniem prowadzi jedynie do niezgody i niestabilności. Szef Melenchona byłby szczególnie zaniepokojony Polską, która ma 1160-kilometrową granicę z terytorium kontrolowanym przez Rosję.

Inni kandydaci chcą zmniejszenia udziału lub całkowitego wyjścia z NATO. Chociaż jest to mało prawdopodobne, wyjście Francji z sojuszu doprowadziłoby do głębokiego rozdźwięku z jej sojusznikami i rozwścieczyłoby Stany Zjednoczone.

Współpraca europejska

Obserwatorzy tak mówią Ponowny wybór Macrona oznacza realną możliwość zwiększenia współpracy i inwestycji w bezpieczeństwo i obronność w Europie, Zwłaszcza z nowym prounijnym rządem w Niemczech.

Pod rządami Macrona Francja zwiększyła wydatki wojskowe o 7 miliardów euro (7,6 miliarda dolarów), dążąc do podniesienia ich do 2% PKB. W swojej drugiej kadencji Macron niemal na pewno chce wygenerować wspólną europejską odpowiedź na kryzys na Ukrainie i ograniczyć rosyjskie zagrożenia.

Sojusz skrajnej prawicy?

Te wybory mogą zmienić powojenną tożsamość Francji i wskazać, czy europejski populizm rośnie, czy spada. Teraz, gdy jest to plik populista Viktor Orban wygrał czwartą kadencję jako premier na Węgrzech, a teraz uwaga została zwrócona na ponowne pojawienie się we Francji skrajnie prawicowych kandydatów, w szczególności liderki Zgromadzenia Narodowego Marine Le Pen, która chce zakazać używania islamskich chust w ulice i rzeźnicy halal. Sklepy i znacznie ograniczają imigrację spoza Europy.

„Jeśli wygra kandydat skrajnej prawicy, możesz stworzyć jakąś koalicję lub oś w Europie” – powiedział Denison. Le Pen w ostatnich dniach tweetował zdjęcia, podając dłoń Urbanowi. Sugeruje Europę silnych państw narodowych”.

Ten zwrot może obejmować polskiego prezydenta Andrzeja Dudę, skrajnie prawicowego populistę i sojusznika Donalda Trumpa. To niepokoi obserwatorów.

Ponad 30 procent francuskich wyborców twierdzi, że zagłosowałoby na skrajnie prawicowego kandydata. Jeśli uwzględnisz Melenchona jako kolejnego anty-establishmentowego kandydata ekstremistów, to mniej więcej połowa elektoratu. – To bezprecedensowe – powiedział Denison.

Inny kandydat skrajnej prawicy, Eric Zemmour, zdominował fale radiowe we Francji swoimi kontrowersyjnymi przekazami na temat islamu i imigracji.

Jednak centrysta Macron zaszkodził nastrojom krajów muzułmańskich dwa lata temu, gdy bronił prawa do publikowania karykatur proroka Mahometa.

Stało się to podczas uhonorowania nauczyciela, który ściął głowę fundamentaliście za pokazanie swoim uczniom karykatur w klasie o wolności słowa.

przyjaźń ze Stanami Zjednoczonymi

Stany Zjednoczone często wymieniają Francję jako swojego najstarszego sojusznika, Od sankcji wobec Rosji po zmiany klimatyczne i ONZWaszyngton potrzebuje Paryża, aby był wiarygodnym partnerem.

Francja jest żywotnym transatlantyckim przyjacielem Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza ze względu na jej status stałego stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ z prawem weta.

Pomimo zaciekłego sporu między Stanami Zjednoczonymi a Francją w zeszłym roku o wielomiliardową umowę na dostawę łodzi podwodnych do Australii – co upokorzyło Francję – prezydent Joe Biden i Macron mają przyjazne stosunki.

Macron jest oczywiście jedynym kandydatem z historią i referencjami w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi. Inni muszą zaczynać od zera w czasach wielkiej niepewności geopolitycznej”.

W przeciwieństwie do Macrona posiadanie Pałacu Elizejskiego w rękach Zemour lub Le Pen prawie na pewno oznaczałoby mniejsze zainteresowanie kwestiami, które Stany Zjednoczone uważają za priorytetowe, takimi jak zmiany klimatyczne. „Mogą nie traktować priorytetowo ogromnych kosztów ekonomicznych utrzymania paryskiego porozumienia klimatycznego i możliwości ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 procent” – powiedział Denison.

Migracja na kontynent

W świetle masowego napływu migrantów do Europy w zeszłym roku stanowisko Francji w sprawie imigracji będzie nadal silnie wpływać na kraje obrzeżne i nie tylko.

Wynika to w szczególności z jego położenia geograficznego jako przystanku w podróży wielu imigrantów do Wielkiej Brytanii.

W zeszłym roku 27 osób zginęło, gdy łódź migrantów przewróciła się na kanale La Manche, co wywołało spór między Francją a Wielką Brytanią o to, kto jest za to odpowiedzialny.

Brytyjczycy oskarżyli Francję o to, że nie strzeże dobrze swoich wybrzeży, ale Macron powiedział, że to niemożliwe. Obserwatorzy dostrzegają, że Francja nie jest szczególnie otwarta na imigrantów w kontekście europejskim i postrzegają Macrona jako kogoś o stosunkowo trudnej pozycji w tej sprawie.

Ale Zemour i Le Pen są prawie pewne, że jeśli ktoś wygra wybory, wprowadzą politykę znacznie ostrzejszą niż Macrona – na przykład obcięcie świadczeń socjalnych dla obcokrajowców i ograniczenie liczby osób ubiegających się o azyl. Niektórzy kandydaci popierali ogrodzenie graniczne w stylu Trumpa.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.