Aborcja i wybory wybuchowym koktajlem w Stanach Zjednoczonych

Aborcja i wybory wybuchowym koktajlem w Stanach Zjednoczonych

Decyzja Sądu Najwyższego o zniesieniu federalnego prawa do aborcji spowodowała polityczne trzęsienie ziemi w Stanach Zjednoczonych. Wiadomość została ujawniona w projekcie opinii, który wyciekł do Politico.

Orzeczenie, które sąd uważa za nieprawomocne, może doprowadzić do odwołania wyborów śródokresowych w listopadzie przyszłego roku.

Według Washington Post (WP) zmieni to kampanię w masowy wysiłek mobilizacyjny w kwestiach aborcji, praw jednostki i sprzecznych filozofii dwóch głównych partii politycznych.

ru vs. Wade to nazwa procesu, który doprowadził w 1973 r. do przełomowego orzeczenia Federalnego Sądu Najwyższego, który ustanowił konstytucyjne prawo do aborcji w Stanach Zjednoczonych. Decyzja większości uznała absolutne prawo do przerwania ciąży w pierwszym trymestrze ciąży.

Jane Roe to pseudonim Normy McCorvey, która miała 22 lata, była samotna, bezrobotna, aw 1969 roku w trzeciej ciąży, kiedy próbowała aborcji w Teksasie. Zanim Federalny Sąd Najwyższy orzekł na jej korzyść, urodziła już dziewczynkę, którą oddała do adopcji.

Henry Wade był prokuratorem okręgowym w Dallas w Teksasie. To do niego należało egzekwowanie prawa stanowego, które zabraniało aborcji, z wyjątkiem ratowania życia kobiety, dlatego osoba, której McCorvey pozwał, gdy próbowała dokonać aborcji, należała do niego. To część historii

Obrońcy prawa do aborcji i ich demokratyczni sojusznicy, którzy dowiedzieli się, co konserwatywni sędziowie sądowi gotują w Sędziemu Samuelu A. Wyciekły Alito Jr. powiedział, że gdyby taka decyzja została podjęta, odbiłaby się ona echem podczas jesiennej kampanii. za.

Przewidywano, że kiedy wyborcy pójdą na wybory w listopadzie, będzie to w dużej mierze referendum w sprawie prezydenta Joe Bidena i jego Partii Demokratycznej.

Ale teraz proces ten ma stać się wyborem między rządem demokratycznym a rządem republikańskim, zmniejszając lukę entuzjazmu na korzyść tego drugiego.

Ważne ostrzeżenia

Ankieterka na temat demokracji, Anna Greenberg, powiedziała, powołując się na inny Washington Post.

„Polityka genderowa była stosunkowo spokojna od jakiegoś czasu”, powiedział jako zapowiedź tego, co może się wydarzyć w listopadzie. „To stawia ją na szczycie i będzie bardzo różniła się od tego, co widzieliśmy od dłuższego czasu”.

Mniejszość republikańska uważa jednak, że orzeczenie Sądu Najwyższego ożywiłoby także jej zwolenników, którzy od dziesięcioleci usiłują kryminalizować lub uchylić chronione konstytucją prawa reprodukcyjne kobiet.

„Silna obrona życia jest zwycięzcą głosowania” – powiedziała Kristi Hamrick, szefowa ds. mediów i strategii w Students for Life, jednej z największych grup antyaborcyjnych. „Daj ludziom energię”

Jednak według ostatnich sondaży 60% Amerykanów wolałoby poparcie Roe przez Sąd Najwyższy.

Oceny wpływu listopadowych wyborów zawierają ważne zastrzeżenia.

Po pierwsze, projekt niekoniecznie odzwierciedla obecny stan dyskusji wśród dziewięciu sędziów, co pozostawia otwartą możliwość, że sąd nie może pójść dalej niż projekt nakreślony przez Alito, jak wskazała ocena WP.

Sprawa była rozpatrywana i Demokraci pospieszyli, aby ją przyjąć, a od prezydenta Joe Bidena po przywódców Kongresu i wybranych urzędników obu partii, wiadomość o wytycznych sądu została szybko i ostro skomentowana.

W oświadczeniu z 3 maja Biden powiedział, że najlepszym sposobem na zalegalizowanie Roe byłoby wybranie polityków Izby Reprezentantów i Senatu, którzy popierają prawo do aborcji, podkreślając podejście Białego Domu w listopadzie i zamieniając wybory w wybory, a nie referendum.

Jeśli projekt Alito utrzyma poparcie większości sędziów, sąd odrzuci opinię publiczną, biorąc pod uwagę między innymi, że czterech sędziów, którzy głosowali za unieważnieniem sprawy Roe, zostało mianowanych przez prezydentów republikańskich.

Głównym pytaniem jest teraz, czy decyzja o zlikwidowaniu Roe naprawdę ożywi demokratyczną bazę po miesiącach ataków w Kongresie, gdzie program Bidena nie postępuje, zwłaszcza w kwestiach społecznych, takich jak imigracja i walka ze zmianami klimatycznymi.

Prawa kobiet, ważna kwestia

W związku z tym gubernator Illinois, demokrata JB Pritzker, przewidział „tsunami aktywności” wśród wyborców przed wyborami w połowie kadencji. „Ludzie myśleli, że to ustalone prawo” – powiedział.

Wskazała, że ​​prawa reprodukcyjne i prawa kobiet są kwestią numer jeden i są teraz na karcie do głosowania.

W ocenie Partii Pracy, kwestia ta może stać się przedmiotem zainteresowania wielu ras gubernatorskich, szczególnie w stanach takich jak Wisconsin, Michigan i Pensylwania, gdzie republikanie kontrolują legislaturę, podczas gdy demokraci sprawują gubernatorstwo.

Jak dotąd aborcja zapłaciła więcej Republikanom niż Demokratom. Wyborców opozycji było więcej niż jego zwolenników. To, czy zmiany te będą zależeć po części od tego, czy Demokraci i obrońcy praw do aborcji będą mogli konsekwentnie podnosić tę kwestię od teraz do listopada.

W środku tej kontrowersji jasne jest, że organizacje takie jak Planned Parenthood organizują mobilizacje na dużą skalę. Na kilka dni przed wyciekiem projektu agencja ostrzegła, że ​​zainwestuje 150 milionów dolarów w wybory w połowie kadencji wraz z innymi grupami narodowymi opowiadającymi się za prawem do aborcji.

W 1973 Roe vs. Wade ustanowił konstytucyjne prawo do aborcji, stosunkiem głosów 7-2, a teraz związek jest przechylony na konserwatywnych sędziów. Najprawdopodobniej, według Politico, Rada Najwyższa ma 5-4 głosów.

Chociaż amerykańska prawica organizowała się od dziesięcioleci w nadziei osiągnięcia tego wyniku, nie byłaby bliska sukcesu bez jednego czynnika: Kolegium Elektorów.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat odbyło się osiem wyborów prezydenckich i osiem wakatów do Sądu Najwyższego.

Dziwnym faktem amerykańskiego systemu politycznego jest to, że Republikanie wygrali głosowanie powszechne tylko w jednym z ośmiu wyborów, ale udało im się wybrać pięciu z ośmiu nowych sędziów. Spośród tych pięciu wybranych, czterech, jak się mówi, zagłosuje za wezwaniem Roe.

Nie ma wątpliwości, że aborcja powinna stać się poważnym problemem w listopadzie, a nawet wpłynąć na tendencję głosowania w wyborach prezydenckich w 2024 roku, kiedy kobiety będą nadal sektorem, który odda najwięcej głosów w sondażach.

(z informacjami od Prensa Latina)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.