Agnieszka Holland konfrontuje się z Ministrem Sprawiedliwości za porównanie jej filmu do „propagandy nazistowskiej”

Agnieszka Holland konfrontuje się z Ministrem Sprawiedliwości za porównanie jej filmu do „propagandy nazistowskiej”
Agnieszka Holland wyraziła: „W naszym kraju, który był świadkiem śmierci, okrucieństwa i cierpienia milionów ludzi podczas II wojny światowej, porównywanie ze sprawcami tych wydarzeń jest niezwykle bolesne i wymaga odpowiedniej reakcji” (Fot.: Reuters/Guglielmo) Mangiapan)

Reżyserka filmu zażądała od Ministra Sprawiedliwości przeprosin za porównanie jej najnowszego filmu, poruszającego kwestię kryzysu migracyjnego na granicy Polski i Białorusi, do propagandy nazistowskiej.

Holenderski Zapowiedział, że zamierza pozwać Ministra Sprawiedliwości za zniesławienie. Zbigniewa Ziobro, chyba że otrzymasz przeprosiny w ciągu siedmiu dni. Poprosił go także o przekazanie 50 000 złotych na rzecz stowarzyszenia pomagającego ocalałym z Holokaustu na cele charytatywne.

Film fabularny Holenderski, Zielona granica, bada kryzys migracyjny, który rozwinął się wzdłuż granicy Polski z Białorusią w ciągu ostatnich dwóch lat. Współczuje imigrantom z Bliskiego Wschodu i Afryki, którzy zostali złapani jako pionki w konfrontacji geopolitycznej.

Film krytycznie przygląda się także sposobowi, w jaki polskie służby bezpieczeństwa odsyłały migrantów zwabionych na granicę przez Białoruś, sojusznika Rosji.

Ziopro Na początku tygodnia skrytykował film: „W III Rzeszy Niemcy produkowali filmy propagandowe przedstawiające Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają Agnieszki Holender Dla tego”.

Agnieszka Holland stwierdziła: „Nie mogę pozostać obojętna wobec tak publicznego i brutalnego ataku ze strony osoby zajmującej bardzo ważne konstytucyjne stanowisko Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego RP” (Fot. Reuters/Guglielmo Mangiapane)

Swój komentarz na platformie społecznościowej X, dawniej Twitterze, wyraził w poniedziałek, dzień przed światową premierą filmu w kinach. Festiwal Filmowy w Wenecji.

Holenderski Wspomniał o tym w oświadczeniu ZioproOna, pełniąca funkcję Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, skomentowała swój film, nie oglądając go, uznając jej słowa za zniesławienie i określiła ją jako „nikczemną”.

„Nie mogę pozostać obojętny na tak szczery i brutalny atak osoby pełniącej bardzo ważny konstytucyjny urząd Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego RP” – napisał w oświadczeniu z Wenecji ze środy, opublikowanym w Polsce w czwartek.

Holenderski Stwierdził, że porównanie do propagandy nazistowskiej jest obraźliwe ze względu na cierpienia Polski pod okupacją hitlerowską podczas II wojny światowej oraz z powodu jego własnego pochodzenia. Jednocześnie zaznaczyła, że ​​jest córką działacza Powstania Warszawskiego, rewolucji miasta w 1944 r. przeciwko hitlerowskim niemieckim siłom okupacyjnym i wnuczką ofiar Holokaustu.

Dodał: „W naszym kraju, który był świadkiem śmierci, okrucieństwa i cierpienia milionów ludzi podczas II wojny światowej, porównywanie ze sprawcami tych wydarzeń jest niezwykle bolesne i wymaga odpowiedniej reakcji”. Holenderski.

Ziobro skrytykował film, mówiąc: „W III Rzeszy Niemcy kręcili filmy propagandowe przedstawiające Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają za to Agnieszkę Holland.” (Zdjęcie pliku: Adam Stępień/Agencia Gazeta via Reuters)

film Holenderski Film przedstawia tragedię migracyjną, która rozegrała się na „zielonej granicy” bagien i lasów pomiędzy Białorusią a Polską. Fabuła ukazuje splatające się losy polskiego działacza, młodego polskiego funkcjonariusza straży granicznej i syryjskiej rodziny.

Reżyserka powiedziała, że ​​jej film ma na celu ukazanie problemu imigracji z różnych perspektyw, w tym „wspaniałych Polaków, którzy pomimo zagrożeń pomagają innym”.

„Nasz film jest próbą oddania głosu tym, którzy głosu nie mają. Problem migracji będzie się pogłębiał i wkrótce dotknie każdego z nas. Jednocześnie w Polsce jest on prezentowany jednostronnie i wyłącznie z perspektywy perspektywa propagandy rządowej, której interesuje tylko jedno: zastraszanie.” „Nasza społeczność”. Holenderski.

Polska przygotowuje się do wyborów 15 października, w których prawicowy rząd zabiega o trzecią kadencję. Rządząca Partia Prawo i Sprawiedliwość koncentruje się na imigracji i bezpieczeństwie, zobowiązując się do zapewnienia bezpieczeństwa kraju w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i prób zachęcania przez Białoruś migrantów do wjazdu do Polski.

Partia rządząca głosowała także za zorganizowaniem obok wyborów referendum, zadając cztery pytania, z których jedno dotyczy wyborców, czy „popierają przyjmowanie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki”.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *