ALBA-TCP zorganizowała 19. Szczyt Szefów Państw i Rządów w Wenezueli

ALBA-TCP zorganizowała 19. Szczyt Szefów Państw i Rządów w Wenezueli

Kubański minister spraw zagranicznych zakwestionował przeszkody nałożone przez dziesiątki krajów w eksporcie sprzętu medycznego oraz sposób, w jaki Stany Zjednoczone zaostrzają sankcje. Zdjęcie: teleSur.

Przedstawiciele państw członkowskich Boliwariańskiego Sojuszu na rzecz Ludów Ameryki – Umowa o Handlu Ludowym (ALBA-TCP) Przybyli do Wenezueli w czwartek, aby wziąć udział w XIX Szczycie Szefów Państw i Rządów.

Szczyt ALBA-TCP odbywa się w ramach obchodów dwustulecia bitwy pod Carabobo w Wenezueli, która ugruntowała drogę do niezależności od imperium hiszpańskiego.

W związku z tym sekretarz wykonawczy jednostki, Sasha Llorente, potwierdził na swoim koncie na Twitterze, że „pamięć o Carabobo jest uznaniem naszej tożsamości jako wolnych mężczyzn i kobiet. Nasz sojusz na rzecz życia i niezależności”.

Jednostka Ameryki Łacińskiej dla Kuby

W swoim przemówieniu kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez podziękował państwom członkowskim ALBA-TCP za „bezwarunkowe poparcie i poparcie dla rezolucji przeciwko blokadzie”.

Kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodríguez Parilla, przemawiając w ten czwartek na 19. szczycie Boliwariańskiego Sojuszu na rzecz Narodów Ameryki-Nasza Umowa Handlowa Ludów Ameryki (ALBA-TCP), który odbył się w Caracas, przekazał pozdrowienia od prezydenta Kuby Miguela Diaz-Canela . do obecnych prezydentów.

„Dziękuję wszystkim państwom członkowskim ALBA-TCP za poparcie kubańskiej rezolucji przeciwko embargu” – powiedział minister spraw zagranicznych.

Dodał, że dziękujemy Wenezueli za możliwość spotkania się na Szczycie Ludowym Dwustulecia, zainspirowanym przez redaktora Simona Bolivara.

Bruno Rodriguez wyraził nieustanną walkę Wenezuelczyków przeciwko imperializmowi i oligarchii. „Potwierdzam nasze wsparcie dla ludności Nikaragui, kierowanej przez prezydenta Daniela Ortegę, pomimo gróźb i ingerencji ze strony Stanów Zjednoczonych” – skomentował.

„Całe nasze wsparcie dla krajów Karaibów w ich żądaniu sprawiedliwego i zróżnicowanego traktowania, niezbędnego do sprostania wyzwaniom wynikającym ze zmian klimatu, klęsk żywiołowych, niesprawiedliwego międzynarodowego systemu finansowego oraz nowych i trudnych warunków narzuconych przez COVID-19 pandemia.”

Zdecydowana i wspierająca reakcja krajów ALBA po erupcji wulkanu La Soufriere w Saint Vincent i Grenadynach, wraz z wysłaniem pomocy i personelu medycznego, podkreśliła siłę Sojuszu i wartości, które inspiruje.

Pandemia pokazała kruchość słabo rozwiniętych gospodarek. Jak możemy wyjaśnić ludziom, że nadzwyczajne postępy w nauce i gotowość światowej społeczności naukowej na COVID-19 nie mogą zagwarantować dostępu do podstawowych leków ogromnej większości ludzi?

Kanclerz zakwestionowała przeszkody nałożone przez dziesiątki krajów w eksporcie sprzętu medycznego oraz sposób, w jaki Stany Zjednoczone zaostrzyły swoje sankcje.

Podkreślił wielowymiarowy kryzys, przed którym stoimy, oraz brak woli politycznej do odwrócenia samolubnych decyzji, które przedkładają bogactwo nielicznych nad ludzkie życie.

Rodriguez sympatyzował z walką Wenezueli „przeciwko imperializmowi i oligarchii, która stara się powstrzymać postęp prac rozpoczętych przez (Simona) Bolivara, wykutych przez przywódcę (Hugo) Cháveza, i heroicznie bronił ludu Chávez w związku cywilno-wojskowym pod rządami przywództwo konstytucyjnego prezydenta Nicolása Maduro Morosa”.

Ponadto potwierdził niezachwiane poparcie Kuby dla ludności Nikaragui oraz Rządu Pojednania i Jedności Narodowej kierowanego przez dowódcę Daniela Ortegę.

Solidarność z Boliwią

Ze swojej strony prezydent Boliwii Luis Arce podkreślił, że „bez wątpienia ważna data nie tylko dla Wenezueli, ale dla wszystkich mieszkańców wielkiego kraju, dwusetna rocznica bitwy pod Carabobo”.

Arce wyraził wdzięczność rządom, które wspierały jego kraj i potępił naruszenia praw człowieka wobec narodu boliwijskiego podczas zamachu stanu w 2019 roku.

„Zgodnie ze swoimi wytycznymi ALBA-TCP proponuje bezpieczeństwo żywnościowe i suwerenność, rewitalizację Petrocaribe i Banco del Alba oraz utworzenie obserwatorium zdrowia” – skomentował szef państwa.

ALBA-TCP w obronie narodów

Prezydent Nikaragui Daniel Ortega podkreślił w czwartek, że sojusz jest zalążkiem wzmocnienia obrony naszych narodów przed imperialistyczną agresją.”

„To najtrudniejsze momenty siewu, kiedy kwitnie” – mówił szef państwa przed nowymi atakami Stanów Zjednoczonych na Nikaraguańczyków, ale podkreślał, że „potężniejsza jest siła ludu”.

Zauważył również, że „solidarność ALBA-TCP była kluczowa dla Nikaragui, aby uzyskać elektryczność, aby przezwyciężyć analfabetyzm”.

(z informacjami od teleSur s babcia)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *