Alerty ONZ dotyczące przymusowego przesiedlenia ludności rdzennej w Kolumbii – Prensa Latina

Alerty ONZ dotyczące przymusowego przesiedlenia ludności rdzennej w Kolumbii - Prensa Latina

Według biuletynu od 19 kwietnia 468 rodzin z 30 rdzennych społeczności z trzech rad rezerwatu Embira Catio del Alto Cino oraz ze społeczności chłopskich ze wsi Nien w Tiralcie znajduje się w stanie masowego exodusu.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) wskazało, że oprócz tych przesiedleńców w mieście Monteria, do społeczności Zapalitas na południu musiało przenieść się kolejne 294 osób.

Sytuacja ta jest wynikiem implikacji dla ochrony społeczności i ograniczeń w przemieszczaniu się, biorąc pod uwagę toczące się w regionie walki między siłami bezpieczeństwa a zorganizowaną grupą przestępczą (GDO).

„W rezultacie dostęp do towarów i usług stał się ograniczony, pojawiają się trudności m.in. w dostarczaniu żywności, podstawowej opieki zdrowotnej i dostępie do źródeł wody” – ostrzegł.

Do tego dochodzi skażenie minami przeciwpiechotnymi lub uniemożliwiające społeczności uprawianie polowań, rybołówstwo i rolnictwo.

W ostatniej regionalnej komisji ds. sprawiedliwości okresu przejściowego w Monteríi, która odbyła się 16 czerwca, potwierdzono, że pod koniec maja przybyło około 138 rodzin z różnych rad, informacje czekają na potwierdzenie.

Organizacja wielostronna podkreśliła, że ​​„ze względu na powyższy kontekst niepokojąca jest niepewna sytuacja mieszkaniowa, zdrowotna, bezpieczeństwo żywnościowe i ochrona społeczności w przypadku wysiedlenia”.

Podobnie społeczności pozostające w rezerwie są zagrożone wysiedleniem w kierunku Monterii z powodu ciągłych walk, operacji wojskowych i aktywnej obecności Biura Generalnego.

jha / otf

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *