Almodovar otrzymuje hołd od Toronto, broniąc wolności twórczej i wolności osobistej

Almodovar otrzymuje hołd od Toronto, broniąc wolności twórczej i wolności osobistej

Toronto (Kanada), 10 września (IF). – Hiszpański reżyser Pedro Almodóvar otrzymał w niedzielny wieczór jedno z wyróżnień na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto (TIFF) swoim emocjonalnym przemówieniem w języku angielskim, w którym bronił wolności, zarówno twórczej, jak i osobistej. Nagrodą podzielił się z irańskim reżyserem Alim Ahmadem Zadehem.

„Chciałbym podzielić się tą nagrodą z irańskim reżyserem Alim Ahmadzadehem, którego najnowszy film, Strefa Krytyczna, właśnie zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Locarno. Ten reżyser nie może opuścić swojego kraju. Niestety są kraje, z których reżyserzy nie mogą wyjeżdżać swojego kraju. Almodovar powiedział: Są uwięzieni i nie mogą produkować filmów, jakie chcą.

Almodóvar dodał: „Cała moja praca wynika z braku kontroli, czy to prawnej, czy osobistej. Chciałbym zadedykować tę nagrodę wszystkim kolegom, którzy ucierpieli, a jednocześnie przekazać im wyraz wsparcia”. Publiczność obecna na ceremonii, w tym reżyser Spike Lee oraz aktorzy Ethan Hawke i Patricia Arquette, oklaskiwali.

Hawke występuje u boku Pedro Pascuala z Chile w najnowszym filmie Almodóvara, filmie krótkometrażowym „The Strange Way of Life”, który będzie pokazywany w tym roku na Festiwalu Filmowym w Toronto. Wystawa, jedna z najważniejszych na świecie, rozpoczęła się 7 września i zakończy 17 września.

TIFF przyznało Almodóvarowi Nagrodę w uznaniu „głębokiego wpływu”, jaki jego filmografia wywarła na społeczeństwo dzięki jego „artystycznej wizji, odważnej narracji i niezachwianemu zaangażowaniu w przesuwanie granic kina”.

Reżyser podziękował za nagrodę, zaznaczając, że to wielki zaszczyt wierzyć, że jego twórczość „pomogła ludziom i pozwoliła społeczeństwu stać się bardziej sprawiedliwym, tolerancyjnym, pluralistycznym i wolnym. Nigdy o tym tak bardzo nie marzyłam”.

Almodóvar, zdobywca dwóch Oscarów, jednego dla najlepszego filmu zagranicznego za „Wszystko o mojej matce” w 1999 r. i drugiego za najlepszy scenariusz oryginalny za „Hable Con Ella” w 2002 r., w swoim przemówieniu nawiązał do swojego życia u schyłku dyktatura. Generał Franco i początek demokracji w Hiszpanii.

„Jestem dowodem na to, że zmiana, która zaszła w moim kraju, była realna. Dla kogoś tak młodego było to przeżycie nie do opisania, że ​​nagle zyskał dostęp do tak dużej wolności. Nie tylko do życia, ale także do tworzenia. W tamtych latach urodziłem się jako dziecko.” Reżyser filmowy”, nawiązując do lat przemian demokratycznych.

Dodał: „Trzeba żyć w wolnym społeczeństwie, ale trzeba też zdecydować się na swobodną pracę. Do tego właśnie dążyłem”.

„Robienie filmów to trudne zadanie, ale wielka przygoda. Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju filmy się powstają. Kręcenie ich z pełną swobodą i niezależnością, bez względów rynkowych, nigdy nie było dla mnie problemem. To moja natura” – mówi. wyjaśnione. dyrektor.

Almodovar zakończył swoje przemówienie wspomnieniem strajku hollywoodzkich aktorów. Dodał: „Mam nadzieję, że znajdą rozwiązanie dla wszystkich”.

Podczas ceremonii wręczenia nagród TIFF uhonorował także reżyserów Spike’a Lee (USA), Karolinę Marković (Brazylia), Łukasza Zall (Polska) i Shawna Levy’ego (Kanada) w niedzielny wieczór, a także aktorów Patricię Arquette, Colmana Domingo i Vicki Krebs I Andy’ego Lau.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *