W sektorze budowlanym kryzys pandemii nie miał tak poważnych skutków jak kryzys na rynku nieruchomości w 2008 roku. Firmy rodzinne, takie jak Alsina, specjalizująca się w projektowaniu, sprzedaży i wynajmie szalunków betonowych, łagodzą cios większym doświadczeniem.
W 2020 roku projekty zostały sparaliżowane i odnotowaliśmy spadek sprzedaży o 18%, z 98 do 83 mln. To znacznie mniejszy odsetek w porównaniu do 80% spadków odnotowanych 12 lat temu. W tym roku już się odbudowujemy i spodziewamy się zamknięcia z 88 milionami. Mantenemos el ebitda (margen bruto) en un 20%”, komentarz Jaume Alsina, hijo de Jaume Alsina Oliva, Presidente de honor fallecido w 2019 roku. Jaume Alsina hijo es consejero delegado y tercera generación al frente del negocio, propiedad de seis de ramas rodzina.
Wśród środków łagodzących kryzys Alsina zaczęła wycofywać swoją obecność za granicą. Przed kryzysem mieliśmy plan rozwoju w Meksyku, Filipinach, Dubaju i Indiach i musieliśmy porzucić plany w Meksyku, gdzie posiadamy tylko jedną jednostkę sprzedaży. Dubaj jest również sparaliżowany, podczas gdy Indie i Filipiny pracują”.
Ćwiczyć
Firma rodzinna zaczęła wycofywać się w Meksyku i została zdigitalizowana dzięki umowie z Logicalis
Mimo kryzysu firma nadal ma bardzo międzynarodowy charakter. 75% przychodów pochodzi z zagranicy, głównie ze Stanów Zjednoczonych (gdzie ma filie w Teksasie i na Florydzie), Polski i Chile. Alsina, urodzona w 1950 roku, rozpoczęła proces internacjonalizacji w 2000 roku i po ostatnim kryzysie planuje kontynuować rozwój za granicą. „Obstawiamy Azję i widzimy możliwości przejmowania firm w Europie”.
W tym kryzysowym okresie firma zdecydowała się również na cyfryzację swojej działalności poprzez sojusz z międzynarodową firmą technologiczną Logicalis. Ponadto firma zazwyczaj inwestuje od 3% do 5% swoich zasobów w badania i rozwój. „Obecnie mamy 50 modeli użytkowych i 50 patentów chroniących projektowanie form”. Produkty te służą jako formy do konstrukcji betonowych stosowanych w budownictwie. Firma projektuje je na zamówienie, choć posiadają również szablony o standardowych wymiarach. W tym drugim przypadku wynajmujesz go firmom budowlanym.
Produkcja form (żelaznych lub aluminiowych) jest zlecana zewnętrznym producentom. Alsina zajmuje się więc projektowaniem, magazynowaniem, sprzedażą lub wynajmem. Dzięki temu procesowi musisz być fizycznie blisko swoich klientów i dlatego masz szeroką sieć oddziałów. Każdy z nich zatrudnia 600 osób, z czego 300 w 14 ośrodkach rozsianych po całej Hiszpanii.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”