„Amazon mówi sam za siebie”

„Amazon mówi sam za siebie”

(CNN) — Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva w swoim przemówieniu otwierającym coroczną debatę generalną ONZ w Nowym Jorku we wtorek uwydatnił nierówności i kryzys klimatyczny. W swoim przemówieniu Prezydent wyraził ubolewanie, że społeczność międzynarodowa „zasnęła” w obliczu spoczywającej na niej odpowiedzialności za opiekę nad najuboższymi na świecie.

„Musimy przezwyciężyć rezygnację, która każe nam zaakceptować tę skalę niesprawiedliwości jako zjawisko naturalne” – powiedziała Lula. Podkreślił, że „wśród rządzących światem brakuje woli politycznej, aby przezwyciężyć nierówności”.

Podczas swojego pierwszego wystąpienia na światowym szczycie od czasu powrotu na urząd na początku tego roku po ponad dziesięciu latach bez władzy Lula promował także nowy porządek geopolityczny, który mógłby rzucić wyzwanie globalnej dominacji gospodarczej Zachodu, i nalegał na więcej dialogu na temat wojny w 2011 r. Ukraina.

Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva podczas Organizacji Narodów Zjednoczonych, 19 września 2023 r. Źródło: Richard Drew/AP

Po powrocie na urząd prezydenta Brazylii Lula szybko zyskał pozycję postępowego lidera klimatycznego i światowego lidera w tej kwestii, dzięki czemu poziom wylesiania Amazonii tego lata był najniższy od sześciu lat, co jest wynikiem niezwykłym po szkodliwej dla środowiska polityce jego poprzednika . . Jaira Bolsonaro.

„Cały świat zawsze mówił o Amazonii. Teraz Amazonka mówi sama za siebie” – powiedział we wtorek.

Lula nawoływał bogate kraje do osiągnięcia swoich celów związanych z czystą energią i międzynarodowym finansowaniem klimatycznym, twierdząc, że plan finansowania o wartości 100 miliardów dolarów stał się już kwotą „niewystarczającą”.

„Bogate kraje rozwijały się w oparciu o model wysokich wskaźników emisji gazów szkodliwych dla zmian klimatycznych” – stwierdził. „My, kraje rozwijające się, nie chcemy powtarzać tego modelu. W Brazylii już raz udowodniliśmy i udowodnimy jeszcze raz, że możliwy jest model sprawiedliwy społecznie i zrównoważony środowiskowo. „

Jednak Lula spotkał się z krytyką w związku z inwestycjami swojego rządu w paliwa kopalne, w tym planami potencjalnego projektu wierceń na morzu.

We wtorkowych uwagach Sekretarz Generalny ONZ António Guterres zauważył, że kraje G20, w tym Brazylia, są odpowiedzialne za 80% emisji gazów cieplarnianych.

„Muszą przełamać swoje uzależnienie od paliw kopalnych” – powiedział Guterres.

Spotkanie ONZ odbywa się niecały miesiąc po szczycie BRICS w Johannesburgu, podczas którego Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA zgodziły się na otwarcie sojuszu na nowych uczestników i poszerzenie na Zachód alternatywnej wizji geopolitycznej i gospodarczej.

„Niedawne rozszerzenie grupy na szczycie w Johannesburgu wzmacnia walkę o system, który uwzględnia pluralizm gospodarczy, geograficzny i polityczny XXI wieku” – oświadczył Lula. „Jesteśmy siłą działającą na rzecz sprawiedliwszego handlu światowego w kontekście poważnego kryzysu multilateralizmu”.

Lula próbował ugruntować swoją pozycję potencjalnego pośrednika pokojowego w środku rosyjskiej wojny na Ukrainie, przedstawiając na początku tego roku kontrowersyjny plan negocjacyjny. Choć nie została ona jasno zdefiniowana, propozycja obejmowała utworzenie koalicji innych krajów niezaangażowanych w celu mediacji.

Lula zasugerował także, aby Ukraina zrezygnowała z zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu w poszukiwaniu porozumienia pokojowego. Kijów odrzucił ten pomysł, a Waszyngton go potępił.

„Nie lekceważymy trudności w osiągnięciu pokoju, ale nie będzie trwałego rozwiązania, jeśli nie będzie ono oparte na dialogu” – powiedział we wtorek Lula. „Powtórzyłem, że musimy pracować nad stworzeniem przestrzeni do negocjacji”.

Według jego rzeczniczki Cynthii Ribeiro Lula ma spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w przyszłą środę w Nowym Jorku.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *