Amazon ma wszelkie powody, aby mieć siedzibę całej swojej europejskiej działalności w Luksemburgu. Faktem jest, że tylko w latach 2018-2022 północnoamerykański gigant e-commerce uzyskał w Wielkim Księstwie ulgi podatkowe o wartości ponad 2 550 mln euro ze względu na ogromne straty, jakie zadeklarował w tym okresie, które jeszcze bardziej pogłębiają i tak już większe niż 6690 milionów.
W zeszłym roku Amazon EU Sarl odnotował czerwone numery na kwotę 3,385 mln euro i tym samym otrzymał ulgi podatkowe w wysokości 937,4 mln. Ale w 2021 roku sytuacja była również podobna. Z mniejszymi stratami wynoszącymi 1,163 mln euro Skarb Luksemburga przyznał mu ulgi podatkowe w wysokości 1,163 mln dolarów. Będąc rokiem osiągnęła ona najwyższą kwotę.
W obliczu tego, co dzieje się w Luksemburgu, hiszpański urząd podatkowy chce ograniczyć stosowanie ulg podatkowych i dlatego zaostrzył blokadę nałożonych na duże grupy, które kupują przynoszące straty spółki, aby obniżyć swoje rachunki dla skarbu państwa. Podobnie jak na Amazonie, Kiedy spółki odnotują ujemną podstawę opodatkowania, można je zrekompensować dodatnim dochodem Dla okresów podatkowych kończących się w kolejnych 18 latach, aktywując tym samym tzw. zwolnienia podatkowe.
straty
Amazon od dawna uzasadniał straty, jakie generuje w Europie ogromnymi inwestycjami, jakie dokonuje, zwłaszcza w logistyce W związku z tym przedsiębiorstwo twierdzi, że od 2010 r. wypłaciło ponad 142 000 mln euro. Jednak w ostatnim roku podatkowym po raz pierwszy w historii firmy kierowanej przez Jeffa Bezosa jej europejskie dochody spadły. W 2022 roku jego sprzedaż spadła o 0,8% do 50 896 mln euro. To bardzo istotny fakt, biorąc pod uwagę, że w skład holdingu Amazon EU wchodzi duża część biznesu na Starym Kontynencie: Hiszpania, Francja, Niemcy, Włochy, Belgia, Holandia, Polska, Szwecja i Wielka Brytania.
Podatki Amazona w Luksemburgu były w ostatnich latach przyczyną jego sporów z Brukselą. Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wyjaśniające w październiku 2014 r. w celu oceny decyzji skarbu tego kraju dotyczących podatku od osób prawnych, a cztery lata później, w 2017 r., ogłosiła swoją decyzję. Obwinił luksemburskie władze podatkowe za nieprzestrzeganie przepisów UE w sprawie pomocy państwa i zażądał od Amazona zażądania 250 milionów dolarów.
Co na to Europejski Trybunał Sprawiedliwości
Po złożeniu odwołań przez rząd Luksemburga i sam Amazon Sąd Unii Europejskiej (TGEU) z siedzibą w Luksemburgu uchylił w ubiegłym roku decyzję Komisji. Bruksela jednak nie poddała się i złożyła apelację, która wciąż oczekuje na decyzję. W swoim najnowszym rocznym raporcie finansowym Amazon, który zaprzecza uchylaniu się od płacenia podatków, jest gotowy do walki i podkreśla, że „będziemy nadal energicznie bronić się w tej sprawie”. I na razie wychodzi zwycięsko. W orzeczeniu prejudycjalnym rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Julien Kokott stwierdził w czerwcu ubiegłego roku, że Komisja Europejska nie miała racji, ogłaszając, że Luksemburg udzielił Amazonowi nielegalnej pomocy państwa W formie ulg podatkowych. Choć nie oznacza to ostatecznej decyzji, najprawdopodobniej odwołanie Wykonawcy Wspólnoty zostanie odrzucone, a orzeczenie Sądu o nieważności zostanie utrzymane w mocy na podstawie opinii Prokuratora.
Spółka twierdzi natomiast, że „Amazon EU Sarl założył spółki zależne w każdym z głównych krajów, w których prowadzi działalność w całej Europie, a dochody, zyski i podatki są rejestrowane i raportowane bezpośrednio lokalnym organom podatkowym w tych krajach. W tym wersecie firma stwierdza, że „Płacimy setki milionów euro podatków od osób prawnych w całej Europie” – upiera się.Prowadzimy działalność ogólnoeuropejską z naszej siedziby w Luksemburgu, gdzie zatrudniamy zespół liczący ponad 4250 pracowników. – która stale się rozwija – w tym także nasz zespół zarządzający.
Inne przypadki w Europie
Jednak to, co przydarzyło się Amazonowi, nie stanowi pierwszej porażki, jaką poniosła Bruksela w otwartej walce o uniemożliwienie dużym międzynarodowym przedsiębiorstwom uchylania się od płacenia odpowiednich podatków. W 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości również orzekł na korzyść Irlandii i uchylił decyzję Komisji Europejskiej Na mocy którego rząd Dublina zażądał od Apple zapłaty podatków o wartości 13 miliardów euro.
W sprawie bardzo podobnej do Amazona Komisja uznała, że Irlandia postąpiła wbrew europejskim przepisom, porównując ulgi podatkowe do internetowego giganta. jabłka z pomocą państwa, Zakłóciło to konkurencję i rynek wewnętrzny na korzyść północnoamerykańskiego międzynarodowego przedsiębiorstwa. Bruksela uznała, że Irlandia udzieliła spółce nielegalnej pomocy podatkowej, mimo że nie posiadała ona rezydencji podatkowej w tym kraju.
Jednak zakładanie firm na obszarach o niskich podatkach nie ogranicza się do dużych firm technologicznych w Ameryce Północnej. Tak naprawdę wszyscy chińscy giganci – na przykład Alibaba – mają także sieci korporacyjne z siedzibą w Luksemburgu, Irlandii czy Holandii.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”