Amazon: W Europie wybucha protest robotniczy przeciwko Bezosowi | Gospodarka

Amazon: W Europie wybucha protest robotniczy przeciwko Bezosowi |  Gospodarka

„Uważamy, że istnieje problem z kulturą pracy w Amazon” – zwracają uwagę w Europejskim Związku Pracowników Transportu. Dla nich firma zarabia na łamaniu praw swoich pracowników. „Amazon, podobnie jak w przypadku podatków, zawsze szuka zakątków prawa, aby zapłacić jak najmniej” – mówią na platformie Lucha Amazona. Aby zmienić potępioną sytuację, związki krajów, w których działa firma – Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Francji, Polski, Włoch…

Zarejestruj się bezpłatnie, aby kontynuować czytanie

Jeśli posiadasz konto EL PAÍS, możesz go użyć do identyfikacji

„Uważamy, że istnieje problem z kulturą pracy w Amazon” – zwracają uwagę w Europejskim Związku Pracowników Transportu. Dla nich firma zarabia na łamaniu praw swoich pracowników. „Amazon, podobnie jak w przypadku podatków, zawsze szuka zakątków prawa, aby zapłacić jak najmniej” – mówią na platformie Lucha Amazona. Aby zmienić potępianą przez siebie sytuację, związki krajów, w których działa firma – Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Francji, Polski, Czech, Danii i Irlandii – ogłosiły, że tworzą europejską radę zakładową. .

więcej informacji

Utworzenie europejskiej rady zakładowej jest normalną praktyką w międzynarodowych firmach w takich sektorach, jak przemysł samochodowy. Firma ma obowiązek zatrudniać 1000 pracowników w co najmniej dwóch krajach. „Masz prawo do informacji i konsultacji, ale nie do negocjacji. Firma będzie musiała składać sprawozdania na temat sytuacji gospodarczej i pracy oraz konsultować się z nią przy wdrażaniu każdego rodzaju restrukturyzacji obejmującej masowe zwolnienia „, mówi Jesús Cruz Villalon, profesor ds. prawa pracy na Uniwersytecie w Sewilli, między innymi do pracowników lub zmian w produkcji.”

„Amazon to firma globalna i stosuje globalną taktykę i my powinniśmy zrobić to samo” – mówi Mick Rix z brytyjskiego związku zawodowego GMB. Głównym powodem skarg z różnych fabryk są problemy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. „87% pracowników w Wielkiej Brytanii zgłosiło, że odczuwa uporczywy ból pleców, ramion i szyi” – mówi Rix, który przeprowadził ankietę dotyczącą bezpieczeństwa i higieny pracy wśród pracowników w kraju anglosaskim.

Przy poprzednich okazjach i przy tej okazji Amazon zapewniał zgodność z przepisami prawa pracy. „Nie uznajemy danych związkowych za prawdziwy opis tego, co dzieje się w naszych europejskich centrach logistycznych” – bronili się w oświadczeniu. Ponadto dodali, że prowadzą „bezpośredni i otwarty dialog” z pracownikami.

Alain Gueult z CGT Amazon zwraca uwagę, że we Francji nadal występują skargi dotyczące warunków i ich wpływu na zdrowie. Sytuacja nie wygląda inaczej w Hiszpanii. Anna, wyjaśniam. Perseroillo z CC OO powiedział, że 50% pracowników w San Fernando de Henares – największej fabryce w kraju – doznaje urazów, a wskaźnik absencji wynosi 18% z powodu zwolnień lekarskich, wynika z danych dostarczonych przez firmę związkom zawodowym . Przypisuje to dużemu tempu pracy i wymaganiom firmy. „W Hiszpanii, jeśli nie osiągniesz szczytu produkcji, zwracają na siebie uwagę, a w innych krajach cię zwalniają, nawet jeśli będzie to ich kosztować, dlatego pracownicy boją się obniżenia poziomu” – potępili rzecznicy wszystkich Konsultowano się z Uniami Europejskimi.

Inwestycje Amazon i zatrudnienie w Europie

W Europie Amazon, według własnych danych, zatrudnia na stałe ponad 65 000 pracowników i od 2010 roku zainwestował około 27 miliardów euro.

-Zjednoczone Królestwo. Ma 25 000 stałych miejsc pracy. Firma zainwestowała w kraju 10 410 mln euro.

-Niemcy. Liczba pracowników wynosi ponad 16 000 osób, a inwestycje wynoszą 10 000 milionów euro.

-Polska. Amazon zatrudnia w kraju ponad 9 000 pracowników i zainwestował około 1 miliarda dolarów.

-Francja. 5500 miejsc pracy i inwestycja o wartości 2 miliardów euro.

-Włochy. Zatrudnia około 3500 pracowników i zainwestowało 1,6 miliarda euro.

-Irlandia. Zatrudnia 2500 osób.

-Hiszpania. W kraju pracuje ponad 1600 pracowników pełnoetatowych i 1,1 miliarda inwestorów.

„Jak w przypadku większości firm, mamy pewne oczekiwania co do wydajności naszych pracowników. Te cele w zakresie wydajności są ustalane obiektywnie, w oparciu o przeszłe poziomy wydajności osiągnięte przez nasze zespoły” – zachwycały się źródła Amazon.

Zdaniem Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu, wzrost tempa pracy wynika z presji cenowej. „Amazon pobiera bardzo niskie ceny za usługi i coraz częściej oferuje szybszą wysyłkę. Powoduje to, że ciężarówki stają się w połowie puste, co zwiększa koszty dla firmy „, wyjaśnia Steve Cotton, Sekretarz Generalny tego stowarzyszenia. „Aby to zrekompensować, firma obniża koszty pracy: „Amazon wymyśla dziwne sposoby na obniżenie ceł. pracowników, aby mogli utrzymać swój model biznesowy.

Chociaż problemy są podobne w krajach europejskich, przepisy są różne, podobnie jak niektóre żądania. „Przyglądamy się propozycjom, ale problem polega na tym, że w każdym kraju obowiązują różne przepisy, dlatego musimy rozważyć dostępne opcje” – mówi Nigel Flannigan, koordynator globalnego konsorcjum Amazon Europe.

W Niemczech, największym rynku Amazona poza Stanami Zjednoczonymi, domagają się układu zbiorowego. „Prosimy o lepsze warunki, przejrzystość i szacunek. Będziemy nadal strajkować. „Pewnego dnia zorientują się, że nie mogą nas traktować tak, jak nas traktują, i będą musieli z nami porozmawiać” – mówi Carl Loveless ze Związku Verdiego. „W Polsce nie wolno im strajkować, a siła robocza jest tańsza niż w Niemczech, gdzie panuje świetna kultura związkowa. „Amazon zawsze stara się znaleźć możliwie najtańszych pracowników” – narzeka Lovelace, zauważając, że Amerykanin firma tworzy centra na granicach z państwem niemieckim.

Pracownicy dodają kolejne skargi. W CC OO podają, że firma nie może zatrudniać więcej niż 25% dorywczej siły roboczej i że w San Fernando de Henares to zgłosili i zostało to naprawione, w pozostałych ośrodkach odsetek ten wynosi około 50%. Związek ubolewa, że ​​wielu z nich jest rekrutowanych za pośrednictwem ETT przed wejściem na rynek pracy, co utrudnia im pracę.

Współpraca z kierowcami dostawczymi

Amazon realizuje część swoich dostaw za pomocą Amazon Flex w kilku krajach. To model fałszywego samozatrudnienia, w którym firma twierdzi, że zamiast pracowników ma „współpracowników” posiadających samochody, którym oferuje 14 euro za godzinę. Obecnie działa w USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Singapurze.

„Amazon Flex to prawdopodobnie najbardziej swobodny model biznesowy w całej gospodarce. „Chcemy zatrzymać ten model, zanim rozprzestrzeni się na inne kraje” – broni Steve Cottons z Międzynarodowego Związku Pracowników Transportu. Firmy oferujące usługi podobne do Amazon Flex, takie jak jak Glovo lub Deliveroo, obecnie narzekający na warunki pracy.

Program pięciodniowy

Najważniejsze cytaty ekonomiczne dnia, wraz z kluczami i kontekstem pozwalającym zrozumieć ich zakres.

Pobierz go na swój e-mail

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *