Ambasador Chin na Kubie: Stany Zjednoczone muszą przestać grać kartą Tajwan

Ambasador Chin na Kubie: Stany Zjednoczone muszą przestać grać kartą Tajwan

Ambasador Chin na Kubie. Zdjęcie: Claudia Fonseca / Cubadepat.

Ambasador Chin na Kubie, Ma Hui, wygłosił konferencję prasową w zeszły piątek, na której opisał niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w regionie Tajwanu jako środek „ Jest to bardzo negatywne i prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji.

Dyplomata powtórzył, że m.in. chińskie MSZ, Narodowy Kongres Ludowy, Ludowa Polityczna Konferencja Konsultacyjna Chin, Biuro ds. Tajwanu KC Komunistycznej Partii Chin, Ministerstwo Obrony Narodowej. Rząd ogłosił swoje stanowisko w tej sprawie, wyrażając stanowczy sprzeciw i jednoznaczne potępienie działań Pelosiego.

„Chiny podjęły niezbędne i odpowiednie środki zaradcze, w tym nałożyły sankcje na Pelosi i jej najbliższą rodzinę” – powiedział.

Ambasador to potwierdził „Chiny kategorycznie potępiają wizytę Nancy Pelosi w chińskim regionie Tajwanu, która jest poważnym naruszeniem powszechnie uznanych norm stosunków międzynarodowych.Zasada jednych Chin i postanowienia trzech wspólnych komunikatów chińsko-amerykańskich.

Dodał, że wizytaSilnie wpłynął na polityczne podstawy stosunków chińsko-amerykańskichpoważnie naruszyła suwerenność i integralność terytorialną Chin, poważnie podważyła pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej i wysłała bardzo zły sygnał do sił separatystycznych o „niepodległości Tajwanu”.

„To nieodpowiedzialny, prowokacyjny i niezwykle niebezpieczny czyn i kompletna farsa polityczna!”

Co Hui to pamięta? „Zasada jednych Chin jest globalnym konsensusem społeczności międzynarodowej i stanowi przesłankę oraz podstawę do ustanowienia i rozwoju stosunków dyplomatycznych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi”..

Podkreślił, że „na świecie są tylko jedne Chiny, Tajwan jest niezbywalną częścią chińskiego terytorium, a rząd Chińskiej Republiki Ludowej jest jedynym legalnym rządem reprezentującym całe Chiny”, zauważając, że „to było jasne. Uznany rezolucją 2758 z 1971 Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych”.

Według Ma Hui 181 krajów, w tym Stany Zjednoczone, nawiązało stosunki dyplomatyczne z Chinami w oparciu o zasadę jednych Chin.

„W 1979 r. we wspólnym oświadczeniu chińsko-amerykańskim w sprawie ustanowienia stosunków dyplomatycznych Stany Zjednoczone wyraźnie uznały, że rząd Chińskiej Republiki Ludowej jest jedynym legalnym rządem Chin i będzie utrzymywał jedynie stosunki kulturalne, handlowe i inne nieformalne z Chińską Republiką Ludową i mieszkańcami Tajwanu.

„Kolejne administracje USA wielokrotnie powtarzały, że trzymają się polityki jednych Chin i nie popierają „niepodległości Tajwanu” – powiedział.

W tym sensie przedstawiciel Pekinu w Hawanie podkreślił: Wizyta Pelosi na Tajwanie „sprzecza ogólnoświatowej normie i stanowi poważną polityczną prowokację mającą na celu podniesienie poziomu oficjalnej wymiany USA z Tajwanem. Wszelkie wymówki ze strony amerykańskiej są znikome”.

Ambasador zauważył, że Cieśnina Tajwańska stoi obecnie w obliczu nowej rundy napięć i poważnych wyzwań, głównie ze względu na powtarzające się prowokacyjne zachowanie władz Tajwanu i Stanów Zjednoczonych.

„Władze Tajwanu udają, że dążą do niepodległości za pomocą Stanów Zjednoczonych i odmawiają uznania konsensusu z 1992 r. i promowania „stopniowej niepodległości” – powiedział.

Stwierdził, że „Stany Zjednoczone w szczególności porzucają uczciwość i zaufanie, nalegają na wypaczanie, zaciemnianie i wydrążanie zasady jednych Chin, zwiększając napięcia wokół Tajwanu i zachęcając do działań separatystycznych w dążeniu do 'niepodległości Tajwanu’”.

Podkreślił, że stanowisko rządu i społeczeństwa chińskiego w sprawie Tajwanu jest spójne. „Ścisłe przestrzeganie suwerenności narodowej i integralności terytorialnej jest niezachwianą wolą ponad 1,4 miliarda Chińczyków, a osiągnięcie całkowitego zjednoczenia ojczyzny jest wspólnym dążeniem i świętą odpowiedzialnością całego narodu chińskiego”.

Według dyplomatyChiny już podjęły i niewątpliwie będą nadal podejmować wszelkie niezbędne środki, aby zdecydowanie bronić swojej suwerenności narodowej.integralności terytorialnej i zjednoczenia narodowego, bez pozostawiania miejsca dla sił separatystycznych „niepodległości Tajwanu” i jakiejkolwiek ingerencji sił zewnętrznych”.

. dodany Sprawa Tajwanu jest czysto wewnętrzną sprawą Chin i żaden obcy kraj, w tym Stany Zjednoczone, nie ma prawa ingerować.

Ambasador Chin na Kubie, Ma Hui. Zdjęcie: Claudia Fonseca / Cubadepat.

„Historyczny przebieg sprawy Tajwanu jest bardzo jasny, fakt i obecna sytuacja Jasne jest również, że obie strony Cieśniny Tajwańskiej należą do tych samych Chin.

Jak wskazano Kwestia Tajwanu dotyczy utrzymania suwerenności narodowej i integralności terytorialnej, a nie demokracji.

„Wzywamy stronę amerykańską, aby przestała grać kartą Tajwanu, przestała ingerować w sprawy Tajwanu i wewnętrzne sprawy Chin oraz przestać oszukiwać siebie i innych”.

Ma Hui podkreślił, że Stany Zjednoczone powinny przestać mówić jedno, ale robić coś przeciwnego w sprawie Tajwanu, a także przestać wspierać i zmawiać się z siłami separatystycznymi.

Zauważył, że Stany Zjednoczone powinny dotrzymać obietnicy prezydenta Joe Bidena, że ​​nie będą prowadzić „nowej zimnej wojny” z Chinami i nie będą dążyć do zmiany reżimu.

„Właściwym sposobem radzenia sobie ze sobą we wszystkich krajach jest wzajemny szacunek, pokojowe współistnienie, brak konfrontacji i współpraca, w której wszyscy wygrywają, tak samo jak w przypadku dwóch dużych krajów, takich jak Chiny i Stany Zjednoczone”.

Ambasador podziękował za wsparcie społeczności międzynarodowej oraz sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, który podkreślił, że ONZ będzie nadal respektować zasadę jednych Chin oraz rezolucję 2758 przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

„Ponad 160 krajów i wiele partii wcześnie zagłosowało za sprawiedliwością, podkreślając, że powinny przestrzegać zasady jednych Chin i wspierać Chiny w ochronie ich suwerenności i integralności terytorialnej”.

Podkreślił, że kubańskie MSZ wydało oświadczenie potępiające ingerencję w jego sprawy wewnętrzne i odrzucające działania mające na celu naruszenie integralności terytorialnej i suwerenności Chin, podkreślając swoje zaniepokojenie agresywną polityką i obecnością wojskową Stanów Zjednoczonych. Jego sojusznicy w Cieśninie Tajwańskiej, działania, które prowadzą do napięć wokół tego regionu.

Zauważył, że oświadczenie Menrixa odbiło się szerokim echem w chińskiej prasie, podobnie jak oświadczenia Pierwszego Sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby i Prezydenta Republiki Kuby Miguela Diaz-Canela, a Kubańczycy ze wszystkich sektorów potwierdzili swoje sprzeciw wobec działań naruszających suwerenność i integralność terytorialną Chin oraz potępił ingerencję w wewnętrzne sprawy Chin.

„Ta solidarność jest nie tylko cennym wsparciem dla Chin, ale także wsparciem dla celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych oraz międzynarodowej uczciwości i sprawiedliwości” – powiedział.

Pelosi przybył na Tajwan we wtorek, 2 sierpnia, pomimo ostrzeżeń ze strony chińskiego rządu, który obiecał nie siedzieć bezczynnie, jeśli polityka wyląduje na wyspie położonej zaledwie 180 kilometrów od Chin kontynentalnych.

Amerykańska polityk spędziła na Tajwanie co najmniej 19 godzin, podczas których odwiedziła tajwański parlament, spotkała się z premierem wyspy Tsai Ing-wen oraz spotkała się z innymi działaczami separatystycznymi.

„Zobowiązanie Stanów Zjednoczonych wobec mieszkańców Tajwanu pozostanie niezmienione teraz i przez dziesięciolecia” – powiedział Pelosi po pożegnaniu z Al Jazeerą.

Podczas pobytu w Tajpej Chiny ogłosiły rozpoczęcie ćwiczeń wojskowych z żywym ogniem w pobliżu wyspy, wezwały ambasadora USA w Pekinie Nicholasa Burnsa i nałożyły sankcje handlowe.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ogłosiła, że ​​od czwartku do niedzieli przeprowadzi ćwiczenia wojskowe w sześciu obszarach wokół Tajwanu. Działania obejmują ćwiczenia przeciwpożarowe na żywo.

Pelosi przybył na Tajwan we wtorek, 2 sierpnia, pomimo ostrzeżeń ze strony chińskiego rządu, który obiecał nie siedzieć bezczynnie, jeśli polityka wyląduje na wyspie położonej zaledwie 180 kilometrów od Chin kontynentalnych.

Amerykańska polityk spędziła na Tajwanie co najmniej 19 godzin, podczas których odwiedziła tajwański parlament, spotkała się z szefem lokalnego rządu Tsai Ing-wen oraz spotkała się z innymi działaczami separatystycznymi.

„Zobowiązanie Stanów Zjednoczonych wobec mieszkańców Tajwanu pozostanie niezmienione teraz i przez kolejne dziesięciolecia” – powiedział Pelosi po pożegnaniu z wyspą w szczerej konfrontacji z Pekinem.

Podczas pobytu w chińskim Tajpej (stolicy) Chiny ogłosiły rozpoczęcie ćwiczeń wojskowych z żywym ogniem w pobliżu wyspy, wezwały ambasadora USA w Pekinie Nicholasa Burnsa i nałożyły sankcje handlowe.

Pelosi od dawna jest krytykiem Komunistycznej Partii Chin. Kilkakrotnie spotkał się z liderami opozycji w chińskim rządzie.

W piątek chińskie MSZ ogłosiło następujące środki zaradcze w odpowiedzi na wizytę Pelosiego:

  1. Zatrzymuje kontakty między chińskimi i amerykańskimi przywódcami wojskowymi.
  2. Anuluj rozmowy o koordynacji polityki obronnej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. (DPCT)
  3. Odwołanie spotkań Wojskowej Morskiej Umowy Konsultacyjnej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. (MMCA)
  4. Zawieszenie współpracy Chin ze Stanami Zjednoczonymi. w sprawie repatriacji nielegalnych imigrantów.
  5. Zawieszenie współpracy Chin ze Stanami Zjednoczonymi. o pomocy prawnej w sprawach karnych.
  6. Zawieszenie współpracy Chin ze Stanami Zjednoczonymi. przeciwko przestępstwom międzynarodowym.
  7. Zawieszenie współpracy w walce z narkotykami.
  8. Rozmowy chińsko-amerykańskie zawieszone. o zmianach klimatu.

Ambasador powiedział w wywiadzie dla prasy, że Chiny przygotowują się do eskalacji długotrwałych napięć iw żaden sposób nie dopuszczą do naruszenia swojej suwerenności i integralności terytorialnej..

Zobacz też:

Chiny nakładają sankcje na Nancy Pelosi po kontrowersyjnej wizycie na Tajwanie

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.