Amerykańscy Demokraci popierają dostęp do pigułki aborcyjnej

Amerykańscy Demokraci popierają dostęp do pigułki aborcyjnej

Przedstawiciele Pat Ryan i Lizzie Fletcher ponownie wprowadzili ustawę o ochronie wolności reprodukcyjnej, która potwierdza upoważnienie FDA do zatwierdzania leków aborcyjnych ponad prawa stanowe, donosi Hill.

„Prawo kobiety do wyboru jest jedną z podstawowych wolności naszego kraju” – powiedział Ryan w oświadczeniu.

Dodała: „Te bardzo osobiste i prywatne decyzje medyczne powinny być podejmowane przez kobiety i ich rodziny, a nie przez radykalnych sędziów, sądy czy polityków”.

„Moim priorytetem jest ochrona dostępu kobiet do aborcji w Nowym Jorku iw całym kraju. Ta ustawa będzie chronić lekarzy, którzy używają telemedycyny do przepisywania aborcji medycznych” – powiedział Demokrata.

Przedstawicielka Alexandria Ocasio-Cortez powiedziała również CNN, że zakaz stosowania środków aborcyjnych stawia kraj na „bardzo niebezpiecznym terytorium”.

Podczas gdy Sekretarz ds. Zdrowia i Opieki Społecznej Xavier Becerra zauważył, że ta decyzja postawiła proces zatwierdzania przez FDA „na głowie”.

W zeszłym tygodniu sędzia okręgowy Matthew Kacsmarek odmówił zatwierdzenia przez Food and Drug Administration (FDA) mifepristonu, leku aborcyjnego dostępnego w kraju od ponad dwóch dekad.

FDA odwołała się od orzeczenia Kacsmaryka, które orzekło, że proces zatwierdzania przez rząd federalny został przyspieszony i doprowadził do wprowadzenia na rynek niebezpiecznego leku.

Ze swojej strony prezydent Joe Biden określił orzeczenie sędziego jako „polityczny i ideologiczny” atak i powiedział w oświadczeniu, że „to orzeczenie jest kolejnym bezprecedensowym krokiem w kierunku odebrania kobietom podstawowych wolności i zagrożenia ich zdrowia”.

Dodał, że jedynym sposobem na zapewnienie ochrony praw do aborcji jest wybranie członków Kongresu, którzy poprą prawo federalne w celu ponownego wprowadzenia dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji, poinformował Hill.

Pigułka została zatwierdzona w 2000 roku po czteroletnim procesie zatwierdzania i może być stosowana do aborcji do 10 tygodnia ciąży oraz do kontroli wczesnych poronień.

Większość aborcji w Stanach Zjednoczonych odbywa się za pomocą leków, a nie procedur, a mifepriston jest jednym z dwóch leków stosowanych w tym kraju.

Odrębne orzeczenie wydane w piątek przez amerykańskiego sędziego okręgowego Thomasa Rice’a, powołanego przez Baracka Obamę (2009-2017), we wschodnim dystrykcie Waszyngtonu zabrania Food and Drug Administration usuwania mifepristone z rynku, w przeciwieństwie do orzeczenia w Teksasie.

ro / adr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *