Amerykańskie badanie wykazało, że aktywizm antyszczepionkowy połączył się z antysemityzmem

Ronen Bergman, David Sanger i Farnaz Fassihi (The New York Times).

Agencja AJN. – Atak dronów na irański obiekt wojskowy, który spowodował ogromną eksplozję w centrum Isfahanu w sobotę, był dziełem Mosadu, głównej izraelskiej agencji wywiadowczej, według wyższych urzędników wywiadu zaznajomionych z izraelsko-amerykańskim dialogiem na temat incydentu.

Cel obiektu był niejasny, podobnie jak szkody spowodowane atakiem. Ale Isfahan jest głównym ośrodkiem produkcji pocisków rakietowych oraz badań i rozwoju dla Iranu, w tym montażu kilku pocisków Shahab średniego zasięgu, które mogą dotrzeć do Izraela i innych krajów.

Kilka tygodni wcześniej urzędnicy amerykańscy zidentyfikowali Iran jako głównego dostawcę dronów dla Rosji do wykorzystania w wojnie na Ukrainie, twierdząc, że uważają, że Rosja również próbuje zdobyć irańskie pociski do wykorzystania w konflikcie. Ale urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że ich zdaniem atak był motywowany troską Izraela o swoje bezpieczeństwo, a nie potencjalnym eksportem pocisków do Rosji.

Atak nastąpił, gdy sekretarz stanu USA Antony Blinken rozpoczął wizytę w Izraelu, pierwszą od powrotu Benjamina Netanjahu na stanowisko premiera. Dyrektor CIA William J. Burns Izrael w zeszłym tygodniu, chociaż nie jest jasne, czy omawiano proces Isfahan.

Amerykańscy urzędnicy szybko poinformowali w niedzielę rano, że Stany Zjednoczone nie są odpowiedzialne za atak. Urzędnik potwierdził, że operacja została przeprowadzona przez Izrael, ale nie miał żadnych szczegółów na temat celu. Czasami Izrael powiadamia USA z wyprzedzeniem o ataku lub powiadamia amerykańskich urzędników o rozpoczęciu operacji. Nie jest jasne, co się stało w tym przypadku.

Isfahan ma cztery małe ośrodki badań jądrowych, z których wszystkie zostały dostarczone przez Chiny wiele lat temu. Ale obiekt zaatakowany w sobotę znajdował się w centrum miasta i nie wydawał się być związany z energią jądrową.

Iran ze swojej strony nie starał się ukryć, że atak miał miejsce, ale powiedział, że wyrządzono niewielkie szkody. W oświadczeniach wysocy irańscy urzędnicy powiedzieli, że wszystkie drony – najwyraźniej quadkoptery, rodzaj samolotu z czterema oddzielnymi śmigłami – zostały zestrzelone.

W niedzielę oficjalna irańska agencja informacyjna IRNA poinformowała, że ​​drony celują w fabrykę amunicji i że zestrzelił je system obrony naziemnej. Nie jest jasne, dlaczego Iran miałby budować fabrykę amunicji w środku miasta liczącego około dwóch milionów mieszkańców.

„Tchórzliwy atak drona na obiekt wojskowy w środkowym Iranie nie przeszkodzi w postępach Iranu w jego pokojowym programie nuklearnym” – powiedział irański minister spraw zagranicznych Hossein Amir Abdollahian na konferencji prasowej w Teheranie w niedzielę.

To pierwszy znany izraelski atak w Iranie od czasu objęcia stanowiska przez Netanjahu i może to wskazywać, że izraelski premier przyjął strategię ukształtowaną za czasów jego poprzedników i przeciwników politycznych Naftalego Bennetta i Yaira Lapida, którzy rozszerzyli izraelskie ataki wewnątrz Iranu.

Znakiem rozpoznawczym takich operacji stały się quadkoptery.

W sierpniu 2019 r. Izrael wysłał wybuchowy quadkopter do serca kontrolowanej przez Hezbollah dzielnicy Bejrutu, aby zniszczyć to, co izraelscy urzędnicy opisali jako niezbędną maszynę do produkcji precyzyjnych pocisków.

W czerwcu 2021 r. quadkoptery eksplodowały w jednym z głównych irańskich ośrodków produkcji wirówek, które rafinują uran w dwóch głównych zakładach wzbogacania uranu w kraju, Fordow i Natanz. Atak miał miejsce w mieście Karaj na obrzeżach Teheranu. Iran twierdził, że strona nie została uszkodzona, ale zdjęcia satelitarne wykazały oznaki znacznych szkód.

Rok temu sześć quadkopterów eksplodowało w Kermanshah, głównej fabryce produkującej i przechowującej wojskowe drony w Iranie.

A w maju 2022 r. dron zaatakował bardzo wrażliwe centrum wojskowe poza Teheranem, gdzie Iran rozwija technologię rakietową, nuklearną i dronową.

Cele — które przypuszczalnie obejmują obiekt wojskowy w Isfahanie — zostały wybrane częściowo po to, by zirytować irańskie przywództwo, ponieważ pokazują informacje wywiadowcze na temat lokalizacji kluczowych miejsc, nawet tych ukrytych w centrach miast.

Ale ataki odzwierciedlają również zmianę izraelskiej strategii po tym, jak Bennett, który sprawował urząd przez rok, został premierem w czerwcu 2021 r.

Bennett mówi, że zdecydował się „zbudować cenę” i zaatakować wewnątrz Iranu w odpowiedzi na wszelkie ataki na Izraelczyków lub Żydów na całym świecie. „Irańczycy nas biją, a żołnierze giną na granicy” — zauważa Bennett, podczas gdy irańscy przywódcy siedzą cicho w Teheranie, a my nic dla nich nie robimy.

To nie były tylko poczwórne ataki.

Bennett dodaje, że po „próbie Iranu zamordowania Izraelczyków na Cyprze, w Turcji”, stojący za nią dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej został wyeliminowany „w Teheranie”. Odnosi się do zabójstwa Sayada Khadayei, o którym Izrael mówi, że jest dowódcą tajnej jednostki odpowiedzialnej za porywanie i zabijanie Izraelczyków i innych cudzoziemców na całym świecie.

Bennett dodaje, że po tym, jak Izrael przyjął nową strategię, prezydent Biden podczas spotkania „zdecydowanie zażądał” informowania Stanów Zjednoczonych z wyprzedzeniem o „wszelkich działaniach, jakie podejmujemy w Iranie”.

Mówi, że pan Bennett odmówił.

Przypomniał sobie, jak powiedział prezydentowi Stanów Zjednoczonych: „Są rzeczy, których nie chcesz wiedzieć z góry”.

Służby wywiadowcze w Izraelu i Stanach Zjednoczonych starły się w tej sprawie w kwietniu 2021 r., po tym, jak operacja Mossadu polegająca na wysadzeniu bunkrów w centrum wzbogacania w Natanz zaskoczyła Stany Zjednoczone.

Burns zadzwonił do swojego ówczesnego odpowiednika z Mosadu, Yossiego Cohena, aby wyrazić swoje zaniepokojenie afrontem. Pan Cohen odpowiedział, że późne powiadomienie było spowodowane ograniczeniami operacyjnymi i niepewnością co do terminu operacji w Natanz.

Artykuł w New York Times (Julian E. Barnes i Eric Schmidt przyczynili się do powstania raportu).

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *