AMLO wzywa USA do przyspieszenia pomocy w zwalczaniu przyczyn migracji w Ameryce Środkowej

AMLO wzywa USA do przyspieszenia pomocy w zwalczaniu przyczyn migracji w Ameryce Środkowej

Gwatemala (AFP) – Prezydent Meksyku, Andres Manuel Lopez Obrador, zwrócił się do Gwatemali o przyspieszenie finansowego wsparcia Waszyngtonu dla programów atakujących ubóstwo i przemoc, co skłoniło tysiące mieszkańców Ameryki Środkowej do nielegalnej migracji do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu pracy.

Po spotkaniu ze swoim gwatemalskim odpowiednikiem, Alejandro Giamatti, Lopez Obrador powiedział, że Meksyk może powtórzyć swoje programy społeczne generujące możliwości w północnej Ameryce Środkowej, ale finansowanie z Waszyngtonu jest niezbędne.

„Aby wdrożyć programy takie jak ten, który realizujemy w Meksyku w tych bratnich krajach, konieczne jest zapewnienie przez Stany Zjednoczone niezbędnych środków” – podkreślił.

AMLO, skrót od meksykańskiego gubernatora, dodał, że poruszał tę kwestię „przy kilku okazjach”, zarówno z prezydentem Joe Bidenem i wiceprezydentem Kamalą Harris, jak iz innymi urzędnikami amerykańskimi.

„Wydaje mi się niewytłumaczalne, że zatwierdzenie 4 000 milionów dolarów, które zaoferowali zainwestować w luksusowe pokolenie narodów Ameryki Środkowej, było tak spóźnione na Kapitolu” – powiedział.

Prezydent Gwatemali Alejandro Giamatti podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim meksykańskim odpowiednikiem Andresem Manuelem Lopezem Obradorem w stolicy Gwatemali 5 maja 2022 r. Johan Ordonez, AFP

„Ponad 30 000 milionów zostało już zatwierdzonych na wsparcie wojny na Ukrainie i spędziliśmy cztery lata, odkąd prezydent Donald Trump tam był, proponując 4 000 milionów dolarów wsparcia (dla Ameryki Środkowej) i do dziś nie ma żadnego, absolutnie nic. ”

W czwartek Lopez Obrador wyruszył w czterodniową wycieczkę, która zabierze go do Hondurasu, Salwadoru, Belize i na Kubę.

– atak roota –

Na granicy między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi tysiące nielegalnych migrantów z Ameryki Środkowej, Kubańczyków i Haitańczyków, którzy udają się do Ameryki Północnej w poszukiwaniu pracy, są często przetrzymywane, pogrążone w przemocy i ubóstwie, które nękają ich kraje. Wielu umiera po drodze.

„Nie możemy stawić czoła zjawisku migracji tylko za pomocą posterunków granicznych lub surowszych przepisów, murów i policji, ale opieki społecznej, bezpieczeństwa i pokoju w punktach wyjazdu podróżnych, w miejscach pochodzenia migrantów” – powiedział Al-Yasari. prezydent.

„Wspólne korzenie głównych problemów, które nas nękają, są takie same: bieda, nierówności, prostracja na wsi, dezintegracja społeczna i marginalizacja (…) To są warunki, które rodzą migracje, przestępczość, uzależnienia i przemoc” – ubolewał .

Lopez Obrador rozpoczął w czwartek czterodniową trasę koncertową w Gwatemali, która zabierze go również do Hondurasu, Salwadoru, Belize i na Kubę.
Lopez Obrador rozpoczął w czwartek czterodniową trasę koncertową w Gwatemali, która zabierze go również do Hondurasu, Salwadoru, Belize i na Kubę. Johan Ordonez, AFP

„Dlatego z całym szacunkiem nadal będziemy podkreślać potrzebę współpracy USA” – nalegał.

– dobrowolna imigracja –

Tymczasem przywódca Gwatemali uznał, że interesem swojego kraju jest „bezpieczna migracja wahadłowa” ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, pozwalająca „ludzie iść, pracować, wrócić, a jeśli dobrze sobie poradzą w przyszłym roku”, można powtórzyć ten proces.

Giamatti poprosił AMLO o „pomoc im”, aby Stany Zjednoczone mogły dostrzec znaczenie tej możliwości.

Według Gwatemalczyków 93% migrujących obywateli robi to z „powodów ekonomicznych”, a 7% ze „względów bezpieczeństwa”, co jest spowodowane głównie przemytem narkotyków i gangami.

Ubóstwo dotyka 59% z około 17 milionów Gwatemalczyków.

Ocenił, że „tu ludzie idą w poszukiwaniu lepszej przyszłości, jaką mogą tu znaleźć”, po rozważeniu, że programy mogą koncentrować się na gminach, z których pochodzi najwięcej imigrantów, które przypadkowo znajdują się na granicy z Meksykiem.

Tylko w 2021 r. władze meksykańskie znalazły ponad 300 000 nielegalnych imigrantów;  Podczas gdy w ciągu ostatnich trzech tygodni Stany Zjednoczone zatrzymywały codziennie w regionie przygranicznym 7800 nielegalnych imigrantów, prawie pięciokrotnie więcej niż średnia 2014-2019.
Tylko w 2021 r. władze meksykańskie znalazły ponad 300 000 nielegalnych imigrantów; Podczas gdy w ciągu ostatnich trzech tygodni Stany Zjednoczone zatrzymywały codziennie w regionie przygranicznym 7800 nielegalnych imigrantów, prawie pięciokrotnie więcej niż średnia 2014-2019. Johan Ordonez, AFP

„To jest tylko dla tych, którzy chcą wyemigrować z bardziej przyjaznych powodów i aby imigracja była dobrowolna, a nie przymusowa” – powiedział AMLO.

Gwatemala i Meksyk dzielą około 1000 kilometrów granicy, w większości niekontrolowanej lub monitorowanej przez siły bezpieczeństwa, która jest wykorzystywana przez zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi.

Wzmocnienie granicy

Przed podróżą Lopez Obrador oświadczył, że konieczne jest „zarządzenie napływu imigracji”, ponieważ chociaż „w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie potrzebna jest siła robocza”, można ją dostarczyć z Meksyku i Ameryki Środkowej. Jednak „Zawarte, odmowa, odmowa dostępu”.

Wyjaśnił, że w rozmowach z Bidenem powiedział, że ma dobre relacje z organizacjami związkowymi, które mogą przyjmować pracę tymczasową od Meksykanów i mieszkańców Ameryki Środkowej.

W środę AMLO ogłosił, że jego kraj wzmocni granicę z Gwatemalą w obliczu możliwego masowego napływu migrantów próbujących przedostać się do Stanów Zjednoczonych.

Mogło to nastąpić po ogłoszonym anulowaniu amerykańskiego środka (tytuł 42), zaplanowanego na 23 maja, który umożliwił wydalenie imigrantów, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii Covid-19.

Tylko w 2021 r. władze meksykańskie wykryły ponad 300 000 nielegalnych migrantów; Podczas gdy w ciągu ostatnich trzech tygodni Stany Zjednoczone zatrzymywały codziennie w regionie przygranicznym 7800 nielegalnych imigrantów, prawie pięciokrotnie więcej niż średnia 2014-2019.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.