AMP: Polska. – Rosja ostrzega przed „ostrą reakcją” po zajęciu Szkoły Ambasady Rosyjskiej w Warszawie – Hiszpania

AMP: Polska.  – Rosja ostrzega przed „ostrą reakcją” po zajęciu Szkoły Ambasady Rosyjskiej w Warszawie – Hiszpania

Wyrok sądu nadaje budynek własności państwu polskiemu

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegło, że po zajęciu Szkoły Ambasady Rosyjskiej w Warszawie, ogłoszonej w sobotę przez władze miejskie stolicy Polski, nastąpi „ostra reakcja”.

Dla Moskwy zajęcie to „nie obejdzie się bez ostrej reakcji i konsekwencji z naszej strony”, które dotkną „polskie władze i polskie interesy w Rosji”.

W związku z tym skrytykował ten akt jako „kontrowersyjny, nielegalny i prowokacyjny” za „wtargnięcie” na obiekty szkolne w „wrogim” akcie, który stanowił „rażące naruszenie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r. Polska”.

Jeszcze trudniejszy był były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, który opowiadał się za zerwaniem stosunków z Polską i „eksterminacją polskich najemników” na Ukrainie „jak szczurów”.

„Nie widzę powodu, aby utrzymywać stosunki dyplomatyczne z Polską. Ten kraj nie powinien dla nas istnieć, dopóki u władzy będzie tylko rusofobia” – napisał Miedwiediew na Twitterze.

Renowacja budynku

W sobotę pod budynkiem przy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie pojawili się policjanci, by „odzyskać budynek nielegalnie okupowany przez Rosjan” – poinformował polski portal tvp.info.

Akcja polega na wykonaniu zarządzenia rady miasta „w pełnej koordynacji” z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które opiera się na orzeczeniu sądu o uznaniu państwa polskiego za właściciela budynku, mimo że od lat użytkowany jest przez ambasadę rosyjską – wyjaśniło polskie MSZ.

W szczególności Warszawa podkreśla, że ​​mienie nie ma statusu dyplomatycznego, więc to zajęcie jest zwykłym odzyskaniem mienia od polskiego skarbu państwa i nie ma nic wspólnego z konwencją wiedeńską regulującą stosunki dyplomatyczne.

W 1945 roku budynek znacjonalizowano i przekazano dyplomacji sowieckiej. Osiem lat później utworzono liceum przy Ambasadzie ZSRR. Centrum edukacyjne zostało czasowo zamknięte po rosyjskiej inwazji na Ukrainę – poinformowały polskie media.

Już rok temu budynek przy ul. Sobieskiego 100, z którego korzysta również ambasada Rosji, został odzyskany przez polskie władze na podstawie orzeczenia sądu.

Słuchaj na żywo COPE, najlepszych rozmówców Radia. Jeśli chcesz, możesz pobrać aplikację COPE do iOS I android.

I pamiętaj, w COPE znajdziesz najlepszą analizę bieżących wydarzeń, nasze klucze komunikacyjne do zrozumienia wszystkiego wokół siebie, najlepsze historie, rozrywkę, a przede wszystkim te głosy, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *