AMP. – Ukraina. – Biden popiera plan swoich europejskich partnerów szkolenia ukraińskich pilotów do obsługi samolotów F-16 – Hiszpania

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przekazał przywódcom G7 północnoamerykańskie poparcie dla planu szkolenia ukraińskich pilotów do obsługi myśliwców czwartej generacji, w tym F-16, których żądał prezydent Ukrainy. Najbardziej znany, Wołodymyr Zełenski, aby wzmocnić zdolność swojej armii przeciwko rosyjskiej inwazji.

Biały Dom dał jasno do zrozumienia, że ​​szkolenie w zasadzie nie odbędzie się na amerykańskiej ziemi, ale odbędzie się w Europie. Źródła z północnoamerykańskiej administracji spodziewają się, że ten program rozpocznie się „w nadchodzących tygodniach” i będzie trwał przez kilka miesięcy, poinformowały w piątek główne amerykańskie media.

Zełenski z zadowoleniem przyjął „historyczną decyzję” Stanów Zjednoczonych i prezydenta Bidena o poparciu „międzynarodowej koalicji samolotów bojowych” w odniesieniu do tej inicjatywy, którą poparli także pozostali przywódcy G7, którzy spotkali się w Hiroszimie . .

„To znacznie poprawi naszą armię na niebie. Liczę na omówienie praktycznej realizacji tej decyzji na szczycie G7 w Hiroszimie” – napisał Zełenski na Twitterze, który ma przybyć do Japonii po przejściu przez Dżuddę w Arabii Saudyjskiej w dniu Piątek. Uczestnictwo w szczycie Ligi Arabskiej.

Biden od dawna niechętnie wysyłał F-16 na Ukrainę, ale ostatecznie zgodził się na kompromis, w ramach którego europejscy sojusznicy mogliby eksportować ten typ samolotów, a także rozpocząć działania szkoleniowe. Rządy takie jak Wielka Brytania już się w tym sensie wypowiadały, co niedawno dał do zrozumienia brytyjski premier Rishi Sunak, przyjmując Zełenskiego.

Ta koalicja krajów, do której dołączy również Holandia, zadecyduje o szczegółach przyszłych dostaw, w tym o tym, ile myśliwców zostanie dostarczonych i kiedy. „Dyskusje na temat poprawy zdolności Sił Powietrznych Ukrainy odzwierciedlają nasze wieloletnie zaangażowanie w samoobronę Ukrainy” – podają źródła.

Zełenski wezwał do „walczącej koalicji” na wzór tej, która wcześniej pomogła Ukrainie otrzymać czołgi. Ale na razie tylko Polska i Słowacja zdecydowały się dostarczyć samoloty, chociaż MiG-29, model z czasów radzieckich, który według Kijowa nie spełnia potrzeb pola bitwy.

Słuchaj na żywo COPE, najlepszych rozmówców Radia. Jeśli chcesz, możesz pobrać aplikację COPE do iOS I android.

I pamiętaj, w COPE znajdziesz najlepszą analizę bieżących wydarzeń, nasze klucze komunikacyjne do zrozumienia wszystkiego wokół siebie, najlepsze historie, rozrywkę, a przede wszystkim te głosy, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *