AmRest dołącza do wyjścia hiszpańskich firm z Rosji

Hiszpański lider franczyzy restauracyjnej Amrest przyłączył się do dezinwestycji swoich aktywów w Rosji, zawierając umowę z Almirą na sprzedaż biznesu w tym kraju za co najmniej 100 mln euro.

Dezinwestycja wpływa na biznes sieci KFC w kraju i wciąż czeka na zgodę międzynarodowego właściciela Yum! Marka. Hiszpańska grupa, która ma siedzibę w Madrycie i kapitał na giełdzie wynoszący ponad 4300 mln euro, opuszcza Rosję bez większego szczęścia, bo dochód ze sprzedaży nie będzie się zbytnio różnił od pogorszenia księgowego, które faktycznie miało. zastaw.

Decyzja właściciela La Tagliatella i franczyzodawcy w kilku krajach takich marek jak KFC, Pizza Hut, Burger King czy Starbucks również czeka na zatwierdzenie przez rosyjskie władze, o czym poinformowała wczoraj wieczorem CNMV. Amrist, którego głównym udziałowcem jest meksykański biznesmen Carlos Fernandez Gonzalez, działa w dwunastu krajach Europy, w tym w Hiszpanii, Francji, Niemczech i Polsce.

Włókienniczy

Inditex sprzedał swoją działalność konglomeratowi z Emiratów

Jego odejście z Rosji dodaje dystansu, jaki hiszpańskie firmy robią od początku podboju Ukrainy. Inditex, największy z nich, zawarł w październiku porozumienie z Daher Group z ZEA Sprzedaj swój biznes w Rosjistrategicznym rynkiem dla hiszpańskiej grupy przed konfliktem, na równi ze Stanami Zjednoczonymi i Hiszpanią.

Zgoda Malika Zary pozostawia częściowo otwarte drzwi na jego powrót. Obejmuje przeniesienie wszystkich budynków, a wraz z nimi 10 000 pracowników. Grupa musiała już zaoszczędzić 216 milionów euro z powodu pogorszenia swojej działalności w tym kraju. Jej 515 sklepów w Rosji będzie teraz współpracować z markami spoza grupy.


Przeczytaj także

awangarda

Odloty

Mango, Windham i Tous zamknęły swoje sklepy

W branży tekstylnej i konsumenckiej obecne są już inne hiszpańskie grupy, takie jak Mango, Tendam czy Tous Zamknęli swoje sklepy I wprowadzić pracę w stan hibernacji. Niektórzy z nich od miesięcy wypłacają pracownikom pensje lub jakąś pomoc.

Fabryki też zostały zamknięte. Jak Roca, która zatrudniała 2800 pracowników w Rosji, co czyni ją drugą co do wielkości wśród hiszpańskich firm, zaraz za Inditexem. W sektorze motoryzacyjnym Hiszpania ma znaczącą obecność przemysłową w Rosji z dostawcami Gestamp, Cie i Antolin, którzy pracują dla takich marek jak VW, Toyota czy Nissan, które zdecydowały się oddzielić od kraju.

Poziomy

Pracownik Gestamp w hiszpańskiej fabryce

Anioł Navarrete/Bloomberg

Gestamp zamknął swoje cztery fabryki w Rosji, a Cie zrobił to samo z fabryką aluminium, którą założył w regionie od 2015 roku. Antolin, który specjalizuje się w produkcji wnętrz samochodów, zaprzestał działalności w swoich dwóch fabrykach.

W przemyśle spożywczym Grupo Fuertes jest bardzo widoczne, przynajmniej pośrednio, będąc właścicielem 11% największego producenta mięsa w kraju, Cherkizovo, przez prawie dekadę.

inwestycje

Około 2000 milionów euro w Rosji

Hiszpańskie inwestycje w Rosji wynoszą łącznie około 2 miliardów euro, wynika z danych ministra stanu ds. handlu. Przed wojną raporty Icex obejmowały także działalność innych hiszpańskich grup w kraju, takich jak Amadeus, Teka, Lladró, Mayoral, Acerinox, Fagor, Maxam, Técnicas Reunidas, Tupacex, Talgo, Pamesa, Gonvarri, Orona, Puig, Viscofan czy Mondragon. Niemal wszyscy mieli przed wojną stosunki ledwie biznesowe.

Wśród grup energetycznych „Repsol” miał aktywa w kraju, ale sprzedał je „Gazpromowi”. Iberdrola przez dziesięciolecia pracowała nad projektami cyklu łączonego, podczas gdy przed konfliktem Naturgy miała kilka umów maklerskich środek drogiczyli w transporcie metanowców.


Przeczytaj także

Iñaki de las Heras

Chińskie marki samochodów celują w UE: Na zdjęciu brytyjski samochód ORA (Great Wall Motors).

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.