Analiza | Rzekoma sprawa korupcyjna, przed którą stanął senator Bob Menendez, rodzi poważne pytania dla wywiadu USA

Analiza |  Rzekoma sprawa korupcyjna, przed którą stanął senator Bob Menendez, rodzi poważne pytania dla wywiadu USA

(CNN) — Akt oskarżenia wniesiony w ubiegły piątek przeciwko senatorowi Robertowi Menendezowi to kolejny rozdział w serii niepokojących zarzutów, które niepokoją Demokratę z New Jersey od lat i po raz drugi w ciągu dekady postawiono mu zarzuty korupcji. Pytanie, które oskarżenie pozostawia bez odpowiedzi, dotyczy tego, czy rząd egipski obierał za cel wpływowego członka Senatu USA, aby wykonywał jego rozkazy na Kapitolu.

Menendez i jego żona Nadine wraz z trzema biznesmenami są oskarżeni o udział w skomplikowanym programie mającym na celu przyjęcie setek tysięcy dolarów w postaci łapówek, które obejmowały gotówkę, złoto w sztabkach, mercedesa zamiennego, a nawet spłatę kredytu hipotecznego. Zgodnie ze skargą Menendez przyjął te łapówki w zamian za wykorzystanie swojego stanowiska senatora USA i przewodniczącego Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych do wykorzystania swoich „wpływów i władzy oraz niewykonania swoich obowiązków służbowych w sposób korzystny dla rządu Stanów Zjednoczonych” .” Egipt.” .

Menendez rzekomo wykorzystywał swoje stanowisko polityczne, aby przełamać „ucisk” Departamentu Stanu dotyczący pomocy USA dla Egiptu i naciskać na dostawę amunicji i systemów uzbrojenia dla egipskiej armii. Odnotowano również, że przekazał poufne informacje na temat amerykańskich i egipskich pracowników stacjonujących w ambasadzie USA w Kairze. Warto zaznaczyć, że część z tych działań to rzeczy, które senator mógłby podjąć legalnie, gdyby nie miały odbywać się w zamian za gotówkę i złoto.

„Naruszenia tych powodów są oczywiste” – stwierdził Menendez w oświadczeniu z zeszłego piątku. „Przeinaczyli normalne funkcjonowanie biura Kongresu. Co więcej, nie tylko postawili mi fałszywe oskarżenia, ale zaatakowali moją żonę za długotrwałe przyjaźnie, jakie łączyła ją z nią, zanim się poznaliśmy”.

Rząd egipski nie skomentował tych zarzutów, a Menendez i jego żona, a także pozostali oskarżeni stanowczo zaprzeczyli tym oskarżeniom.

Po Unieważniony proces Za rzekomą korupcję w 2017 r. Menendez Został uniewinniony z kilku zarzutów W 2018 r. oraz Ministerstwo Sprawiedliwości wycofanie Te, które zostały.

Jeśli chodzi o niedawne oskarżenia, jako osobę, która pracowała dla FBI, Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego i Biura Wywiadu Departamentu Policji Nowego Jorku, uderza mnie słoń, którego najwyraźniej brakuje w pokoju: nic w pokój. Oskarżenie opisuje, co śledczy wiedzieli o roli egipskich urzędników i czy posiadali oni wskazówki lub wiedzę na temat planu przekupstwa. Ponieważ to ważne? Ponieważ możliwa implikacja tej historii jest taka, że ​​Kair mógł wykorzystać agentów w Stanach Zjednoczonych, aby spróbować zrekrutować najwyższego urzędnika ustawodawczego mającego wpływ na politykę zagraniczną jako swoją marionetkę. Tak, powiedziane na głos jest szokujące.

Wykorzystywanie cudzoziemców, emigrantów, osób posiadających podwójne obywatelstwo, a nawet Amerykanów lojalnych wobec obcego kraju to sprawdzona taktyka w grze szpiegowskiej. Czy Egipt, kraj, który otrzymał miliardową pomoc amerykańską, prowadzi zaawansowane operacje wywiadowcze na amerykańskiej ziemi?

Inny niedawny przypadek sugeruje, że tak może być. W styczniu 2022 r. prokuratorzy federalni oskarżyli Pierre’a Girgisa, egipsko-amerykańskiego bankiera mieszkającego w Nowym Jorku, twierdząc, że „działał w Stanach Zjednoczonych jako agent Arabskiej Republiki Egiptu”. W akcie oskarżenia zarzucono, że Girgis „działał pod kierownictwem i kontrolą licznych pracowników rządu egipskiego, próbując wspierać interesy rządu egipskiego w Stanach Zjednoczonych”. Girgis rzekomo nawiązał bliskie stosunki z członkami amerykańskich sił bezpieczeństwa, w tym członkami nowojorskiej policji, próbując zebrać informacje na temat przeciwników egipskiego prezydenta Abdela Fattaha al-Sisiego w Stanach Zjednoczonych.

Po opublikowaniu aktu oskarżenia Girgis nie przyznał się do winy i został zwolniony za kaucją. Sprawa oczekuje na rozprawę.

Wiadomo, że rząd egipski aresztuje, więzi, a nawet torturuje tych, których uważa za wrogów reżimu. W rzeczywistości powodem, dla którego Departament Stanu USA zawiesił część pomocy dla Egiptu – tych samych ograniczeń, o złamanie których poproszono Menendeza – było wywarcie presji na Egipt, aby wprowadził reformy w zakresie praw człowieka dotyczące tłumienia sprzeciwu. Podczas gdy Girgis jest oskarżany o bycie niezarejestrowanym agentem Egiptu, Wael Hanna, biznesmen oskarżony o przekupienie Menendeza w celu wspierania interesów Egiptu, nie był nim. Hanaa i dwóch innych biznesmenów zostaje oskarżonych o przekupstwo.

Wael Hanna, który nie przyznał się do winy, został opisany w akcie oskarżenia jako „pochodzenia egipskiego” i mający „bliskie stosunki z egipskimi urzędnikami”. Według śledczych Hanaa przyjaźniła się z Nadine Arslanian „przez wiele lat, zanim zaczęła spotykać się z Robertem Menendezem”, którego ostatecznie poślubiła. W akcie oskarżenia zarzuca się, że po tym, jak Nadine nawiązała romantyczny związek z Menendezem, ona i Hana spędziły lata na pracy nad „przedstawieniem Menendeza egipskim urzędnikom wojskowym i wywiadowczym”. Akt oskarżenia wyjaśnia, w jaki sposób Nadine Menendez pośredniczyła w przekazywaniu wiadomości i pobieraniu łapówek.

I tu dochodzimy do kolejnego niewygodnego pytania, ale jest to pytanie, które wyszkolony oficer wywiadu musi przynajmniej rozważyć: czy Wael Hanna miał coś wspólnego ze związkami jej starej przyjaciółki Nadine Arslanian z senatorem i jej małżeństwem z nim?

Jedną z rzeczy, którą agent wywiadu bierze pod uwagę planując atak na dany zasób, jest znalezienie osoby, która ma niezbędny dostęp, ale także luki w zabezpieczeniach, które mogą zostać naruszone. Powszechnie donoszono, że Menendez był przedmiotem zarzutów o korupcję i dochodzenia Senatu dotyczącego etyki, które obejmuje zarzuty, że przyjmował prezenty, wycieczki i podróże prywatnymi odrzutowcami w zamian za wykorzystanie swoich wpływów, aby pomóc doktorowi Salomonowi Melgenowi, który został skazany opłaty za opiekę zdrowotną. Zarzuty o oszustwo w 2017 r. Sprawa karna przeciwko Menendezowi zakończyła się zawieszeniem ławy przysięgłych, a prokuratorzy nie przeprowadzili drugiego procesu, ale Senacka Komisja Etyki stwierdziła, że ​​Menendez naruszył regulamin Senatu i wiele ustaw. Menendez utrzymywał, że jest niewinny.

Inną rzeczą, z którą musi się uporać oficer wywiadu, jest śmiałość takiego posunięcia. Celowanie w członka personelu Komisji Spraw Zagranicznych byłoby logicznym planem, ale uczynienie przewodniczącego tej komisji atutem jest celem w stronę Księżyca. Dla długoterminowego sojusznika USA, takiego jak Egipt, kraj, który przez ostatnie 50 lat odgrywał kluczową rolę w amerykańskiej polityce na Bliskim Wschodzie, wybranie na cel amerykańskiego senatora, który przewodniczy Komisji Spraw Zagranicznych i zrekrutowanie go, będzie trudne. Niezwykły prowokacyjny manewr.

Jak sprawa Menendeza i jej konsekwencje będą miały wpływ na stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Egiptem? Czy w miarę jak prokuratura będzie przygotowywać się do procesu, zostaną ujawnione powiązania biznesmena z innymi osobami powiązanymi z egipskim rządem?

Są to bardzo drażliwe kwestie, wykraczające poza zakres Departamentu Sprawiedliwości i wpływające na interesy Departamentu Stanu i Białego Domu. Być może trzeba będzie bardzo ostrożnie wytyczyć granicę między tym twierdzeniem, interesami dyplomatycznymi USA a możliwością, że szersza historia może mieć szersze implikacje dla żywotnych stosunków dyplomatycznych.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *