Angola wycofuje się z OPEC z powodu braku porozumienia w sprawie kwot wydobycia ropy

Angola wycofuje się z OPEC z powodu braku porozumienia w sprawie kwot wydobycia ropy

Luanda (AFP) – Angola podjęła decyzję o wystąpieniu z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w związku z nieporozumieniami dotyczącymi kwot wydobywczych, twierdząc, że nadszedł czas, aby „bardziej skoncentrować się” na własnych celach, ogłosił w czwartek minister zasobów naturalnych Angoli.

Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:

1 minuta

„Jak dotąd nie mieliśmy żadnego wpływu na kwoty, ale jeśli pozostaniemy w OPEC, będziemy ponosić konsekwencje decyzji o ich przestrzeganiu” – wyjaśnił telewizji publicznej TPA Diamantino de Azevedo. Dodał, że Angola będzie wówczas musiała ograniczyć produkcję.

„To decyzja suwerennego państwa. Zawsze wykonywaliśmy swój obowiązek, ale Angola uważa za stosowne opuścić kraj. Uważamy, że nadszedł czas, aby nasz kraj w większym stopniu skupił się na swoich celach” – uzasadnił, dodając, że decyzja nie zostało „uwzględnione”.

Wyjaśnił, że Angola była bardzo aktywna, „ale nasza rola w organizacji nie wydawała się już dla nas istotna”. „Obecne wyniki nie służą naszym interesom”.

Pomimo nowych obniżek ogłoszonych w listopadzie, ceny ropy naftowej utrzymują się na najniższym poziomie od czerwca (od 70 do 80 dolarów za baryłkę), choć pozostają powyżej średniej z ostatnich pięciu lat.

Wydaje się, że OPEC i jego 10 sojuszników z OPEC+ stracili wpływy w wyniku nieporozumień, konkurencji ze strony Stanów Zjednoczonych i zamieszania związanego z kryzysem klimatycznym.

Pod koniec listopada Angola i Nigeria, dwa największe koncerny naftowe na kontynencie afrykańskim, wyraziły swoje niezadowolenie ze swoich kwot podczas ostatniego spotkania ministerialnego kartelu, które w rzeczywistości zostało przełożone ze względu na nieporozumienia.

OPEC powstał w 1960 r., liczy 13 członków na czele z Riyadem, a w 2016 r. zawarł sojusz z 10 innymi krajami, w tym Rosją, pod nazwą OPEC+, którego celem jest ograniczanie podaży i wspieranie cen w obliczu wyzwań, jakie stwarza Konkurs amerykański.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *