Arturo Pérez-Reverte i Kozacy, byli najemnicy, którzy mogli wyjaśnić rosyjską inwazję na Ukrainę

Arturo Pérez-Reverte i Kozacy, byli najemnicy, którzy mogli wyjaśnić rosyjską inwazję na Ukrainę
Arturo Pérez-Reverte: „Nie ma już potencjalnej ważności dla tej historii legendarnych postaci z regionu nękanego dzikimi najazdami między ludami, które nie mogą przestać walczyć między sobą, ponieważ nie miały czasu o nich zapomnieć”.

„Sami najemnicy są lojalni wobec własnych zasad”. „Twardych facetów, którzy prześledzili swoje życie w krwi i ogniuDzikusów, którzy „walczyli pod sztandarem tych, którzy zapłacili najwyższą cenę”, ale którzy „posiadali własne symbole”. Arturo Perez Riverte Do Kozakstarożytna i przerażająca milicja tego, co istnieje teraz Rosja i Ukrainaw swoim nowym wstępie do Taras Bulbal Mikołaj Gogol.

Taras Bulba Należy do klasyków literatury słowiańskiej. Wydany w 1835 roku, ale osadzony w XVI wieku, opowiada historię „Pierwszego Kozaka” i wielowiekowej „heroicznej walki narodu ukraińskiego o Utrzymują swoją niezależność narodowąCoś, co może pomóc, z przeszłości, zrozumieć teraźniejszość regionu w świetle inwazja rosyjska który rozpoczął się pod koniec lutego 2022 r.

„Ignorowanie natury człowieka i okrutnego świata, w którym się rodzi, kocha, nienawidzi, pracuje, pracuje, walczy i umiera, jest zaprzeczeniem zrozumienia złożonego problemu zwanego życiem. I to jest nawet groźniejsze niż przemoc lub zła. Ignorowanie, pogardzanie lub potępianie w każdym momencie tego, co nie jest zgodne z prawem społecznym lub moralnym, rodzi jednostki manichejskie i skończone, skłonne do łatwego stawiania się w każdej chwili na krańcach” – pisze Perez-Riverty we wstępie, który można przeczytać w całości na końcu tej notatki.

Dodaje: „Ta opowieść o legendarnych postaciach, potężnych rycerzach żyjących w rozległym, odległym regionie bogatym w legendy i granice, nękana dzikimi najazdami wśród ludów, nie ma już żadnej wartości. Nie mogą przestać ze sobą walczyć, ponieważ nie mieli czasu zapomnieć„.

„Taras Bulba” Nikołaja Gogola (z przedmową Arturo Péreza-Reverte), pod redakcją Zindy i Idasy.

Nie ma nic potężniejszego pod względem narracji niż światy graniczne. Zdarzają się sytuacje ekstremalne, w których definiujesz rodzaj osobowości, na którym zawsze bardzo Ci zależało; najpierw jako czytelnik, potem jako reporter, a na końcu jako powieściopisarz. Zmęczeni lub prawie zmęczeni bohaterowie, Najemnicy dla siebie, lojalni wobec własnych zasad; Ludzie o wyjątkowej lojalności, zdolni — czasem tego samego dnia — zarówno do heroicznych czynów, jak i oburzających lub brutalnych czynów. W końcu czysta ludzka kondycja.

Poruszając się po tym skomplikowanym świecie granic, obserwując tych mężczyzn i kobiety, materializując ich, a czasami także moich przyjaciół, szybko zdałem sobie sprawę, że są miejsca i chwile, w których okrucieństwo, przemoc, namiętność i nienawiść są tak samo naturalne jak miłość czy hojność lub czułość.

Ignorowanie – lub udawanie, że jest – natury człowieka i okrutnego świata, w którym się rodzi, kocha, nienawidzi, pracuje, pracował, walczył i umiera, jest zaprzeczeniem zrozumienia złożonego problemu zwanego życiem. To jest bardziej niebezpieczne niż przemoc czy zło. lekceważyć, gardzić lub Potępianie tego, co jest niezgodne z prawem społecznym lub moralnym Każda chwila – z drugiej strony, niestabilna i zawsze zmienna – rodzi jednostki manichejskie i ograniczone, które łatwo stawiają się w skrajnościach każdej chwili. co czyni ich zatem niezdolnymi do zrozumienia, co jest z ich strony piękne i straszne, przez sprzeczną siłę natury ludzkiej.

Możesz być zainteresowany: Jak na skórze wygląda doświadczenie wojny na Ukrainie: „Jesteśmy przyzwyczajeni do wszystkiego, nawet najgorszego”

Myślę o tym wszystkim dzisiaj, kiedy ponownie to czytam Taras Bulba, ponad pół wieku po tym, jak zrobiłem to po raz pierwszy. Niosąc to nowe wydanie powieści, która, podobnie jak wiele innych, które czytał w młodości, była tak odkrywcza dla czytelnika, który w tamtych latach po raz pierwszy przeglądał książki w oszałamiającej gamie szarości, które przemawiają do tajemnicze serce człowieka.

Ale oprócz osobistej pamięci czytelnika, którą byłem – i mam nadzieję, że jeszcze nie przestałem – istnieją inne elementy, które nadają tej powieści Gogola, dziś prawie zapomnianej, aktualny, edukacyjny charakter nawet dla każdego czytelnika. . I to nie tylko po to, by zilustrować historię zdumiewająco przesuwających się granic Kaukazu, nieustanne konflikty między Rosjanami, Ukraińcami, Turkami i Polakami, jego złożony, zmieniający się nacjonalizm, jego mitologię, jego surowy krajobraz… A przede wszystkim, co nie jest tak niewiele, ta znakomita powieść zawiera w sobie klucz do wielu ludzkich sprzeczności Ciemne zakamarki człowieka o którym wspominałem wcześniej.

Zacznijmy od samego autora: Mikołaj GogolUrodził się w guberni połtawskiej, w sercu Ukrainy, gdzie spędził dzieciństwo i młodość, zanim przeniósł się do Petersburga, gdzie pisał po rosyjsku, bo chciał odnieść sukces w potężnej stolicy wielkiej Rosji.

Jednak mimo tego celowego zaprzeczania, pamięć i obyczaje ojczyzny będą interesować pisarza przez całą jego karierę. Taras Bulba Od tego czasu jest to chyba najlepszy tego przykład Historia Ukrainy, napisana w języku rosyjskimprześwituje bohaterowi: kozackiemu weteranowi, który ucieleśnia ideał odważnego i wolnego bohatera i nieuchronnie obdarza autora tragiczną i romantyczną aurą, odpowiadającą gustowi czasów.

Bo podczas czytania Taras Bulba Trzeba pamiętać, że powstała około 1830 roku, w okresie romantyzmu. Innymi słowy, pośród potoku pomysłów i historii, które poruszyły przeszłość. Kiedy słowa „tożsamość” i „naród” zostały uzupełnione zupełnie nowymi mitami i wszędzie powiewała flaga narodów uciskanych walczących o swoją niepodległość i wolność, prawdziwe dostojne osobowości szybko stały się niejako mitem. Lorda Byrona Również Simon bolivar.

czas pisania Taras Bulba To także czas ostatniej wielkiej epopei po drugiej stronie oceanu, na kontynencie północnoamerykańskim i jego rozległych równinach, rozpościerających się jakby nad stepami Europy Wschodniej. Twardych facetów, którzy prześledzili swoje życie przez krew i ogień. W tym czasie w Kalifornii rozpoczęła się gorączka złota, a pierwsze kroki stawiał Zachód, który wkrótce sprawił, że literatura i kino stały się bardzo popularne. Ponieważ literatura faktycznie je stworzyła. Ale to kino, dzięki swojej ogromnej sile społecznej, sprzyjało dwóm indywidualnym typom bohaterów na koniach, które przetrwały do ​​​​dziś: Kowboj i Kozak.

Możesz być zainteresowany: Arturo Pérez Riverte: „Żyjemy w rewolucji niezadowolenia i nie możemy jej powstrzymać”

Dziś trudno sobie wyobrazić wrażenie, jakie ten bardzo młody czytelnik wywarł na Gogolu sześćdziesiąt lat temu, kiedy brał udział w premierze w Cinema Mariola w Cartagenie, Taras Bulba, kinowa adaptacja powieści, została przeczytana zaledwie kilka miesięcy wcześniej w World Collection wydawnictwa Calpe. Znakomity pełnokolorowy film o doskonałych parametrach. Yul Brynnernie mniej gwiazdą tej chwili był Taras Bulba; rola, która wydawała się dla niego szyta na miarę, bo chociaż był naturalizowanym Amerykaninem, urodził się we Władywostoku jako syn Rosjanina i Ukrainki z Mołdawii.

Arturo Pérez-Reverte o Kozakach: „Byli dzicy i walczyli pod sztandarem tego, kto najlepiej zapłacił, ale mieli swoje własne symbole”.

Grając zbuntowanego syna Kozaka, w filmie pojawił się inny gorący aktor tamtych czasów, Przystojny Tony’ego Curtisa. A zamknięciem trójkąta aktorów była piękna austriacka aktorka Krystyna Kaufman, który grał rosyjską księżniczkę zakochaną w młodym ukraińskim Kozaku. A tak przy okazji, jej nieodparte niebieskie oczy zakochały się nie tylko w bohaterce, ale także w aktorce, która skończyła po skandalu, który przyćmił scenę i sparaliżował filmowanie, ponieważ miała siedemnaście lat. Ożenić się z żoną młodej aktorki. Ale to już inna historia.

A może w głębi duszy nie jest to zupełnie inna historia. Przecież tym też karmi się literatura: namiętności, wierności i nielojalności, piękne kobiety i dzielni mężczyźni, namiętna i łagodna historia miłosna. Kawaleria kozacka uniosła szable z taką ilością wódki w ciałach, by ogrzać ostatnie sto metrów wcześniej Zabij i umrzyj. Historie i postacie, kino, literatura, fantastyka, które nieuchronnie zapadną głęboko w oszołomionego czytelnika i widza, który między filmami a książkami dorastał podziwiając bohatera być może niedoskonałego, nie najbardziej uczciwego czy pobożnego, ale odważnego i uczciwego . jego własne zasady.

Samo słowo u Kozaków – „kazachski”, po rosyjsku zaczerpnięte z tureckiego kazaka, oznaczające „poszukiwacza przygód” lub „wolnego człowieka” – zawiera już od samego początku tę złożoność, która wzbogaca życie, kino i literaturę. Używani jako najemnicy przez Polaków i Rosjan, Kozacy jeździli wzdłuż i wszerz granicy w krwawych najazdach. Byli dzicy i walczyli pod hasłem kto lepiej płaci, ale mieli swoje kodeksy..

Możesz być zainteresowany: Jest pisarzem, który został trafiony rosyjską rakietą na Ukrainie i potępia „nie do obrony neutralność” rządów Ameryki Łacińskiej.

Ta niezwykła historia rozciąga się od czasów Iwana Groźnego, poprzez przywiązanie zastępów kozackich do sprawy carskiej, aż po wycofanie się Napoleona z Moskwy. Gdzie, nawiasem mówiąc, jest żołnierz Mikołaj Bobrowski, dziadek Polaka Józef KonradPodobnie jak Gogol, pisarz pochodzenia ukraińskiego, omal nie umarł z głodu pod koniec kampanii rosyjskiej, po katastrofalnym odwrocie w 1812 roku.

Już w czasach bliższych współczesności koncepcja i wizerunek Kozaków zmieniały się pod wpływem nowych wojen. the Rewolucja rosyjska Przysięgają między sobą Armie biało-czerwone. A potem przekonano wielu Kozaków Hitlera walczyć z Rosją w II wojna światowaw ten sam sposób widzieli siebie, przed i po prześladowaniach Stalina.

Później ich legendarna wolność i odwaga skłoniły ich do wzięcia udziału w epoce Jelcyna w kampanii czeczeńskiej. Niedawno widzieliśmy, jak działają i walczą, teraz już bez śladu literackiego czy filmowego romansu, jako część grup paramilitarnych, które walczyły u boku sił rosyjskich podczas inwazji na Gruzję w 2008 roku lub podczas militarnej aneksji regionu przez Rosję. W 2014. Tak czy inaczej, ostatni Wojna ukraińska 2022 Doprowadził Kozaków do obecnego poziomu.

Krótko mówiąc, nie ma większego znaczenia dla tej historii niż legendarni bohaterowie, potężni rycerze zamieszkujący rozległy region, daleki i bogaty w legendy i granice, nękany dzikimi najazdami między ludami, które nie mogą przestać walczyć między sobą, ponieważ nie mieli czas zapomnieć: Turcja, Polska, Rosja, Ukraina…

Odwieczne figury szachowe, o które rywalizowano od wieków na planszy stepów i surowych wybrzeży, gdzie umierają starożytne rzeki zwane Ural, Don, Wołga i Dniepr, i na brzegach których rodzą się wielkie i przerażające rzesze wojowników. Nic więc dziwnego, że Kozacy, dumni ze swej wolności służenia człowiekowi, który im odpowiada, nieprzewidywalni, odważni i okrutni, dali literaturę i kino, odkąd Tołstoj I Kozak Do Gogol I Taras Bulbaod eleganckiej gwiazdy kina niemego Johna Gilberta Wielopłaszczyznowy Yul Brynnerniektóre z najbardziej ekscytujących historii literatury światowej.

A teraz z tobą, szczęśliwy czytelniku Taras Bulba. Historia pierwszych Kozaków.

♦ Urodził się w guberni połtawskiej ówczesnego Cesarstwa Rosyjskiego w 1809 r., zmarł w Moskwie w 1852 r.

♦ Był znanym pisarzem rosyjskim pochodzenia ukraińskiego.

Jego najsłynniejsza książka to martwe językiprzez wielu uważana za pierwszą współczesną powieść rosyjskojęzyczną.

Urodził się w Cartagenie w Hiszpanii w 1951 roku.

Pisarz, dziennikarz i naukowiec.

♦ Napisał książki takie jak rewolucjaI mój PanI Kapitan Atristi I Falko.

Czytaj:

Jak na skórze wygląda doświadczenie wojny na Ukrainie: „Jesteśmy przyzwyczajeni do wszystkiego, nawet najgorszego”
Arturo Pérez Riverte: „Żyjemy w rewolucji niezadowolenia i nie możemy jej zatrzymać”
Jest pisarzem, który został trafiony rosyjską rakietą na Ukrainie i potępia „nie do obrony neutralność” rządów Ameryki Łacińskiej.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *