Assange jest w stanie krytycznym podczas przesłuchania w Stanach Zjednoczonych o ekstradycję

Assange jest w stanie krytycznym podczas przesłuchania w Stanach Zjednoczonych o ekstradycję

Na banerze wzywającym do uwolnienia Juliana Assange’a podczas protestu w Londynie. Zdjęcie: Reuters

W związku z rozpoczęciem rozprawy w sprawie możliwości ekstradycji Juliana Assange, założyciela WikiLeaks, do Stanów Zjednoczonych, rozprawa, która odbyła się w środę w High Court of London (Wielka Brytania), prawnik Aitor Martinez dla swojego zespołu obronnego. Wywiad z Russia Today.

Prawnik wskazuje Tego pierwszego dnia Assange był w stanie śledzić przesłuchanie sądowe tylko przez kilka minut, za pośrednictwem wideokonferencji, z więzienia o zaostrzonym rygorze w Belmarsh, gdzie był przetrzymywany, i niemal natychmiast został zmuszony do opuszczenia komunikacji z powodu pogarszającego się stanu. zdrowie. Twierdzi, że dziennikarz wyglądał na bardzo chudego i „brakuje mu głowy”.

Martinez wyjaśnia, że ​​po aresztowaniu Assange’a w kwietniu 2019 r. został poproszony o przyjęcie do szpitala ze względu na jego stan zdrowia, ale został przeniesiony do więzienia o zaostrzonym rygorze, co według niego pogorszyło jego stan fizyczny i nawiązał z nim kontakt. trudny. . Ponadto epidemia Covid-19 pogorszyła ich stan, ponieważ byli praktycznie odizolowani.

Potwierdził również, że możliwość utrzymywania płynnego i bezpośredniego dialogu z jego adwokatem w środę, a także obecności na samej rozprawie apelacyjnej, została ograniczona, co pozwoliło prokuratorom amerykańskim.

Z drugiej strony twierdzi, że Stany Zjednoczone zaoferowały sądowi pewne gwarancje dla założyciela WikiLeaks w przypadku jego ekstradycji, takie jak nie przebywanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze lub poddanie się specjalnym procedurom.

Prawnik twierdzi, że wszystkie te obietnice były systematycznie łamane przez kraj północnoamerykański w sprawach ekstradycyjnych i to właśnie zobaczy obrona na czwartkowym przesłuchaniu. „Ekstradycja kogokolwiek pod jakąkolwiek gwarancją dyplomatyczną nie jest wiarygodnym krajem” – powiedział.

Martinez uważa to za „procedurę sądową, która wpływa na wszystkie wolności prasy na świecie jako całości, ponieważ to, co Stany Zjednoczone penalizują, to publikowanie prawdziwych informacji z nieznanych źródeł, za pomocą których można popełnić poważne zbrodnie międzynarodowe, takie jak: zbrodnie wojenne popełnione w Iraku i Afganistan”.

W tym sensie twierdzi, że sprawa ta stanowi „bardzo niebezpieczny precedens dla społeczności wolnych mediów na świecie”, dlatego przed Waszyngtonem stanęły praktycznie wszystkie organizacje praw człowieka.

„W XXI wieku obserwujemy upadek podstawowych wolności, takich jak wolność prasy dla mediów i prawo dostępu do informacji dla jednostek” – kontynuował, podkreślając, że cała społeczność międzynarodowa musi taki precedens.

Wreszcie prawnik zauważył, że sędzia Vanessa Paritzer, na podstawie różnych raportów medycznych, stwierdziła w styczniu ubiegłego roku, że Assange nie może zostać poddany ekstradycji do kraju Ameryki Północnej ze względu na jego wyjątkowo wrażliwy stan zdrowia i ryzyko samobójstwa. .

Departament Sprawiedliwości USA oskarża Assange’a o opublikowanie setek tysięcy stron tajnych dokumentów wojskowych i depesz dyplomatycznych na temat działań USA w wojnach w Iraku i Afganistanie, które zostały opublikowane przez jego portal przecieków WikiLeaks. Zarzuty przeciwko niemu są zagrożone karą do 175 lat więzienia.

(Z informacjami od RT hiszpański)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *