Assange przegrywa ostatnią apelację USA o jego ekstradycję, ale odwoła się do sądu w Londynie

Assange przegrywa ostatnią apelację USA o jego ekstradycję, ale odwoła się do sądu w Londynie

(CNN) – Sędzia Sądu Najwyższego w Londynie odmówił Julianowi Assange’owi odwołania się od nakazu ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie grozi mu wiele zarzutów o szpiegostwo.

W orzeczeniu z 6 czerwca 2023 r., do którego dotarło CNN, sędzia stwierdził, że prośba Assange’a o zezwolenie na apelację została odrzucona, stwierdzając, że „żaden z czterech zarzutów odwołania nie podnosi należycie żadnych punktów spornych”.

17 czerwca 2022 roku brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel zgodziła się na ekstradycję założyciela WikiLeaks do Stanów Zjednoczonych.

W osobnym orzeczeniu sędzia Sądu Najwyższego odmówił również Assange’owi pozwolenia na odwołanie się i kwestionowanie oddaleń innych części jego sprawy podczas orzeczenia sędziego okręgowego Vanessy Baritser ze stycznia 2021 r. Po zapoznaniu się z proponowanymi ośmioma zarzutami odwołania, sędzia argumentował, że nie uważa proponowanych środków zaradczych za „żadną należycie sporną kwestię”.

Żona Juliana Assange’a, Stella Morris, ogłosiła w mediach społecznościowych, że zespół prawników jej męża złoży nową apelację do Sądu Najwyższego 13 czerwca.

„Sprawa trafi na otwartą rozprawę przed dwoma nowymi sędziami Sądu Najwyższego i jesteśmy optymistami, że zwyciężymy i że Julian nie zostanie poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie postawiono mu zarzuty, które mogą spowodować, że spędzi resztę swojego życia. dożywocie w więzieniu o zaostrzonym rygorze za publikowanie prawdziwych informacji ujawniających zbrodnie wojenne popełnione przez rząd Stanów Zjednoczonych”.

Założyciel WikiLeaks jest przetrzymywany w londyńskim więzieniu Belmarsh od czasu jego aresztowania w kwietniu 2019 r. w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *