Associated Press wyjaśnia: drugie wybory w Brazylii

Associated Press wyjaśnia: drugie wybory w Brazylii

Brazylia jest oddalona o kilka dni od przeprowadzenia drugiej tury wyborów prezydenckich, w której dojdzie do konfrontacji między dwoma politycznymi gigantami i arcy-rywalami, co może doprowadzić do czterech kolejnych lat skrajnie prawicowej polityki lub powrotu lewicy na najwyższe stanowisko w kraj.

Po jednej stronie jest obecny prezydent Jair Bolsonaro, były kapitan armii, który zbudował twardą bazę wsparcia jako wojownik kulturowy z konserwatywną ideologią. Przeznaczył fundusze rządowe na coś, co jest postrzegane jako próba zdobycia głosów w ostatniej chwili. Jego przeciwnik, były prezydent Luis Inacio Lula da Silva, starał się wywołać nostalgię za lata sprawowania funkcji prezydenta ożywienia gospodarczego i integracji społecznej.

Oto, co musisz wiedzieć o drugiej turze wyborów prezydenckich w Brazylii, zaplanowanych na 30 października:

___

Jak często odbywają się wybory w Brazylii?

Brazylia co cztery lata przeprowadza wybory powszechne, w których wybierani są przedstawiciele stanów i federacji, a także prezydent, gubernatorzy i niektórzy senatorowie. Burmistrzowie, radni i pozostali senatorowie również wybierani są co cztery lata, ale w różnych latach.

___

Ile razy dana osoba może być prezydentem w Brazylii?

Nie ma ograniczeń co do liczby wyborów na prezydenta w Brazylii, ale dana osoba może służyć tylko przez dwie następujące po sobie kadencje. Dlatego Lula, która była prezydentem w latach 2003-2010, może startować w tym roku.

___

Kiedy odbyła się pierwsza tura wyborów?

Brazylia przeprowadziła pierwszą turę wyborów 2 października, w której ustawodawcy zostali wybrani na szczeblu stanowym i federalnym. Zatwierdzeni zostali także kandydaci konserwatywni, którzy otrzymali ponad 50% ważnych głosów, z wyłączeniem głosów białych i nieważnych.

Żaden z jedenastu kandydatów na prezydenta nie uzyskał absolutnej większości, co doprowadziło do drugiej tury między Lulą, która otrzymała 48% głosów, a Bolsonaro z 43%. Sondaże znacznie pomniejszyły znaczenie poparcia dla prezydenta i jego sojuszników, co doprowadziło do ostrej reakcji.

___

Co się dzieje w wyborach 30 października?

Jest to druga tura wyborcza dla prezydencji i guberni w stanach, w których żaden kandydat nie uzyskał większości w pierwszej turze. Większość sondaży pokazuje, że po dwóch i pół tygodnia od pierwszej rundy Lula nieznacznie wyprzedza Bolsonaro.

___

Jakie są zasady Bolsonaro?

Podczas kampanii Bolsonaro często powtarzał swoje przewodnie zasady: „Bóg, rodzina, ojczyzna”. Przedstawia Brazylię jako kraj chory duchowo i przedstawia siebie jako chrześcijańskiego żołnierza gotowego do walki z marksizmem kulturowym. Złagodziła ograniczenia dotyczące zakupu broni i amunicji oraz osłabiła nadzór nad przestępczością przeciwko środowisku w amazońskim lesie deszczowym, co zdaniem krytyków doprowadziło do największego wylesiania biomu od 15 lat i wzrostu liczby pożarów spowodowanych przez człowieka.

Twierdzi, że sprzeciwia się legalizacji aborcji i narkotyków, jednocześnie ostrzegając, że powrót Luli wywoła lewicowy autorytaryzm obserwowany w innych krajach Ameryki Łacińskiej, prześladowania kościołów, edukację seksualną w szkołach publicznych i rozprzestrzenianie się tak zwanej ideologii gender. . .

Niedawno Bolsonaro zapewnił fundusze rządowe najbiedniejszym Brazylijczykom, którzy tradycyjnie byli skłonni głosować na Partię Pracy Luli. Program pomocy społecznej Ayuda Brasil, ustanowiony podczas pandemii COVID-19, był hojny w porównaniu z innymi krajami i był kołem ratunkowym dla wielu Brazylijczyków. Niedawno został wzmocniony i przedłużony do końca roku, a Bolsonaro powiedział, że potrwa do 2023 roku.

Inne środki obejmują dotacje na gaz do gotowania, pomoc dla kierowców ciężarówek i taksówek oraz refinansowanie zadłużenia.

___

Co się dzieje z LULA?

Lula skupił się na swoich wcześniejszych kadencjach, podczas których wzrósł eksport towarów i dziesiątki milionów Brazylijczyków dołączyło do klasy średniej. Biedni, którzy od prawie dekady cierpieli z powodu trudności ekonomicznych, obiecali, że znów będą mogli zapewnić trzy posiłki dziennie, a nawet grilla w weekendy.

Nie wiedział jednak, w jaki sposób zapewni powrót do tych dni boomu. Podobnie jak Bolsonaro, obiecał przedłużyć pomoc społeczną do 2023 roku, nie precyzując, w jaki sposób będzie ona finansowana. Powiedział, że państwo po raz kolejny przejmie wiodącą rolę w rozwoju gospodarczym.

W obliczu prób Bolsonaro postawienia go w takich samych sytuacjach, jak przywódcy Kuby i Wenezueli, Lula odmówił potępienia ich autorytarnych praktyk, mówiąc zamiast tego, że należy szanować suwerenność innych krajów, jednocześnie podkreślając, że to zrobił. W czasie swojej prezydentury nie realizował takiej polityki. W kwietniu powiedział, że kobiety powinny mieć prawo do aborcji, po czym wycofał się pośród protestów, mówiąc, że osobiście temu się sprzeciwia.

Jego skazanie za korupcję w 2018 r. uniemożliwiło mu udział w tegorocznym konkursie prezydenckim i pozwoliło Bolsonaro odnieść zwycięstwo. Ale Federalny Sąd Najwyższy uchylił ich orzeczenia w 2021 r., orzekając, że szef sprawiedliwości był stronniczy i działał w zmowie z prokuratorami. To pozwoliło mu pojawić się w tym roku.

___

Co się stanie po wyborach w Brazylii?

Kilku analityków politycznych wyraziło zaniepokojenie, że Bolsonaro położył podwaliny pod odrzucenie wyników wyborów w przypadku przegranej i próbował utrzymać się przy władzy, jak były prezydent USA Donald Trump, którego szanuje. Alarm jest w dużej mierze spowodowany uporem prezydenta, że ​​elektroniczne maszyny do głosowania w Brazylii są podatne na oszustwa, chociaż nigdy nie przedstawił dowodów na poparcie swoich twierdzeń.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *