Atak partyzancki, w którym zginęło dziewięciu żołnierzy, wstrząsa dialogiem pokojowym z Armią Wyzwolenia Narodowego

Atak partyzancki, w którym zginęło dziewięciu żołnierzy, wstrząsa dialogiem pokojowym z Armią Wyzwolenia Narodowego

On dialog pokojowy Został on przeprowadzony przez kolumbijski rząd i partyzantów Narodowej Armii Wyzwolenia (ELN). Byłem w niebezpieczeństwie W tę środę po Atak partyzancki w dzielnicy Katatumbo, zabijając dziewięciu żołnierzy I pozostawił dziewięciu rannych.


Reakcja prezydenta kolumbijskiGustavo Petro przed atakiem, rozpoczętym salwami karabinów i materiałów wybuchowych, wezwał do konsultacji z delegacją rządową negocjującą z ELN. „Wezwałem delegację rządową do stołu ELN, państwa-gwarantów i państwa towarzyszące na konsultacje. Proces pokojowy musi być poważny i odpowiedzialny ze społeczeństwem kolumbijskim” – ogłosił prezydent w komunikacie na swoim koncie na Twitterze. Prezydencja wyjaśniła, że ​​to wezwanie „nie oznacza zamrożenia dialogów” ani że rząd opuści „stół negocjacyjny”, ale nie oznacza zorganizowania w następny poniedziałek spotkania z negocjatorami i państwami-gwarantami w celu oceny decyzji dotyczących ostatnich faktów.

Wojsko donosi, że atak miał miejsce w Guamalito, małej wiosce w gminie El Carmen, w prowincji Norte de Santander, na żołnierzy z 10. Specjalnego Batalionu Energii i Autostrad, którzy byli w drodze na patrol, aby zająć się . Infrastruktura naftowa, niekończący się cel ataków NLA. W ataku zginął drugi kapral, trzeci kapral i siedmiu żołnierzy odbywających obowiązkową służbę wojskową, wszyscy młodzi mężczyźni w wieku od 18 do 25 lat. Odnosząc się do rannych żołnierzy, dyrektor naukowy Kliniki Medycznej Duarte de Cucuta, Marta Isabel Pérez, powiedziała, że ​​ośmiu pacjentów „jest w trakcie rekonwalescencji, a jeden z nich ma się na baczności”.

A Petro już obwinił o atak „tych, którzy dzisiaj są tak daleko od pokoju i ludzi”, nie odnosząc się do ELN, ale sugerując to Atak może mieć konsekwencje przy stole negocjacyjnym. Ze swojej strony minister obrony Ivan Velazquez powiedział prasie, że atak był aktem, który „mało przyczynia się do pokoju”.


Nie przestawaj strzelać

ELN przeprowadziła inne ataki przeciwko siłom generalnym w Catatumbo iw prowincji Arauca od czasu powrotu do rozmów z rządem w listopadzie, ale dziś jest to najpoważniejszy ze wszystkich.

Rozmowy pokojowe odbywają się na stole podróżnym, który już przeszedł przez Caracas w Meksyku i oczekuje się, że osiedli się w Hawanie po Wielkanocy, jeśli nie nastąpią zmiany po tym, co się stało.

Pomimo nalegań rządu na te rozmowy Umowa nie jest zawarta zawieszenie broniJest to jeden z punktów, który przyciągnął największą uwagę w rundzie meksykańskiej i w którym nie ma nic więcej niż „struktura” do osiągnięcia „dwustronnego ustania o charakterze krajowym z możliwością przedłużenia”, według Wysokiego Komisarza ds. Pokój, Danilo Weil. „Kontynuacja przemocy jest korzystna dla interesów konfliktu. ELN nie słucha ludzi: społeczności w całej Kolumbii chcą pokoju ze sprawiedliwością społeczną i aby bracia przestali postrzegać siebie jako wrogów” – napisano w oświadczeniu biura Alto. upoważniony.

Z kolei szef delegacji kolumbijskiego rządu na rozmowy pokojowe z Armią Wyzwolenia Narodowego Oti Patiño potwierdził dziś, że zwróci się z wnioskiem o zawieszenie broni z rebeliantami, aby posunąć się naprzód w innych punktach negocjacji. „Moim stanowiskiem na poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem będzie potraktowanie żądania zawieszenia broni i działań wojennych jako priorytetu jako warunku niezbędnego do dalszego udziału społeczeństwa obywatelskiego w tym procesie i rozwoju pomocy humanitarnej na terenach gdzie NLA może ingerować lub wpływać na działania i dynamikę” – powiedział Patiño w oświadczeniu.


Główny negocjator rządu ubolewał, że oprócz tych ataków, Bojownicy nękali ludność cywilną Niespokojne prowincje Cauca, Arauca, Chocó i Nariño „rażąco naruszają zasady międzynarodowego prawa humanitarnego”, którego, jak twierdzą, przestrzegają. „To podważa zaufanie opinii publicznej do dążenia NLA do pokoju i poważnie szkodzi serdeczności rozmów i realizacji porozumień” – dodał.

powszechne odrzucenie

Atak potępiły różne partie polityczne, wśród nich minister spraw wewnętrznych Alfonso Prada, który zapewnił, że „zawsze istnieje możliwość wstania od stołu, gdy nie ma warunków do dialogu” lub „zawieszenia zawieszenia broni i zarządzenia całkowity”. Obraźliwe, gdy nie ma prawdziwej woli pokoju”.

Senator Ivan Cepeda, jeden z rządowych negocjatorów i przewodniczący komitetu pokojowego, podkreślił, że „ani wybuchowymi atakami na żołnierzy, ani wysadzaniem rurociągów naftowych przez NLA nie przyspieszymy pokoju”. Do potępienia dołączył Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ ds. Kolumbii, Carlos Ruiz Maceo, który powiedział: „Przemoc we wszystkich jej przejawach podważa wysiłki na rzecz umocnienia pokoju”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *