Atak właścicieli ziemskich i sił paramilitarnych doprowadził do śmierci rdzennego Pataxo w Bahia

Atak właścicieli ziemskich i sił paramilitarnych doprowadził do śmierci rdzennego Pataxo w Bahia

Na okładce: W następstwie wystąpienia przywódczyni Maríi Fátimy Muñiz de Andrade obecni potępili atak Riffian na rdzenną ludność południowej Bahii. Zdjęcie: Leo Otero.

W tę niedzielę (21) atak właścicieli ziemskich i ludności wiejskiej – promotorów agrobiznesu w Brazylii – doprowadził do śmierci Maríi Fátimy Muñiz de Andrade, tubylczej kobiety, która pracowała w rolnictwie. Maggie (szamanka) w społeczności Pataxo Hahahahai.

Do przestępstwa doszło w gminie Buteragua, na rdzennym terytorium Caramoro-Catarina Paraguaçu, do którego roszczą sobie prawa lud Bataxo. Według doniesień na miejscu zdarzenia aresztowano dwóch właścicieli gruntów za nielegalne posiadanie broni; Podejrzewa się, że obaj zostali zastrzeleni przez Muniz de Andrade.

Lider Nailton Muniz Patas również został ranny w ataku zbrojnym, odniósł ranę postrzałową w nerkę, a następnie przeszedł operację. Miejscowa kobieta doznała złamania ręki, a inne osoby trafiły do ​​szpitala.

Według Ministerstwa Ludności Rdzennej (MPI) około 200 farmerów i właścicieli gruntów na tym obszarze zorganizowało się za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości, aby odzyskać własność rancza Inhuma, które w zeszłą sobotę przejęli rdzenni mieszkańcy Pataxo (20).

ja strMoże Cię zainteresować – Brazylia: Rdzenni mieszkańcy Pataxo boją się odwetu po odzyskaniu ziem swoich przodków

Według Sekretariatu Bezpieczeństwa Publicznego stanu Bahia (SSP-BA) atak zorganizowała grupa o nazwie „Ruch Zero Invasion”. Ze swojej strony organizacja Indigenous Expression of Brazil (APIB) wydała oświadczenie potępiające agresję zbrojną. Podkreśla znaczenie zapewnienia rozgraniczenia ziem tubylczych jako sposobu rozwiązania narastających konfliktów dotyczących gruntów w Brazylii.

Operacja odzyskania farmy Ameriko w regionie Karamuru rozpoczęła się we wczesnych godzinach porannych w ubiegłą sobotę (20). Region staje w obliczu bezkompromisowości najeźdźców, którzy ogłaszają się tradycyjnymi właścicielami ziem i oskarżają mieszkańców o bycie „fałszywymi Indianami”. „Zgoda na tymczasowe ramy prawne zwiększa bezkompromisowość najeźdźców, którzy czują się uprawnieni do stosowania wszelkiego rodzaju przemocy wobec ludności” – twierdzi stowarzyszenie ludności tubylczej.

Z danych Awiwu wynika, że ​​Kongres Narodowy 14 grudnia 2023 r. unieważnił większość zastrzeżeń Prezydenta Luli do ustawy nr 2903/2023, przywracając w ten sposób tzw. „ramy tymczasowe”, czyli ustawę znoszącą ochronę własności terytorialnej prawa ludu. pierwotni ludzie.

TMoże cię zainteresuje – „Chama!”: Rdzenne brazylijskie kobiety bronią swojego życia na swoich ziemiach

„Ta propozycja, obowiązująca obecnie jako ustawa nr 14701/2023, dała rolnikom, biznesmenom i politykom sprzeciwiającym się sprawie tubylczej większy impet do atakowania społeczności tubylczych w celu eksmisji rodzin z ich tradycyjnych ziem. „Aby to osiągnąć, używają okrucieństwa i przemocy” – potwierdza Rada Misyjna ds. Rdzennych Tubylców (CIMI).

Współudział państwa

Zeznania publikowane przez organizacje polityczne, regiony, narody i ruchy społeczne w niezależnej walce o ziemię i terytorium Tía dos Bofos potwierdzają, że żandarmeria udając mediację, utorowała właścicielom ziemskim drogę do ataku na Pataxo ha-ha. Ludzie – hej.

Według przekazów ludność wiejska strzelała do rdzennej ludności pomimo obecności sił bezpieczeństwa, a tym bardziej za zgodą i późniejszym udziałem żandarmerii stanu Bahia w ataku. Oprócz zatrzymanych właścicieli ziemskich aresztowano także mieszkańca Pataxo, który miał przy sobie ręcznie robioną broń.

„Oprócz pobić i tortur (rdzenna ludność Pataxo) poniosła wiele strat materialnych, które były bardzo ważne dla ich niepodległości. Właściciele ziemscy podpalili swoje samochody, rozbili telefony komórkowe i zepsuli żywność”.

Należy zauważyć, że to przestępstwo jest dopiero najnowszym z fali narastającej przemocy wobec rdzennej ludności Brazylii.

Według CIMI w ciągu nieco ponad 30 dni (okres od 14 grudnia do 21 stycznia) miało miejsce co najmniej osiem ataków na rdzenną ludność na południu i skrajnym południu Bahii, przy czym tylko cztery z nich miały miejsce w pierwszych dniach 21 stycznia. Organizacja podkreśla, że ​​„sytuacja pokazuje potrzebę szybkiej i skutecznej analizy i zapewnienia praw terytorialnych, których domaga się ludność tubylcza”.

21 grudnia przywódca plemienia Pataxo Hahahay, 31-letni Lucas Santos Oliveira, zginął w zasadzce, gdy wracał z synem z miasta Pau Brasil do swojej wioski Caramoro-Catarina Paraguaçu.

Według CIMI zabójcy jechali na motocyklu i na razie nie ma zbyt wielu informacji o motywach ani podejrzanych. Następnie 29 grudnia 2023 r. grupa rodzin Pataxo ze społeczności Itasepera w gminie Trancoso została zaatakowana przez uzbrojonych mężczyzn, którzy zniszczyli część społeczności, paląc motocykle i sprzęt należący do tubylców. Środek ten miał na celu wypędzenie rodzin z zajmowanego przez nie obszaru.

Tego samego dnia biznesmen wkroczył do wioski Tepa i groził kobietom i dzieciom po tym, jak rdzenni mieszkańcy uniemożliwili wydobycie piasku na potrzeby marketingu we wsi Comoroxatepa i okolicach, ponieważ wpływa on na źródła dwóch rzek zasilających woda. Rdzenne ziemie.

Dopiero 5 stycznia okoliczny właściciel gruntów w towarzystwie grupy niezidentyfikowanych przez rdzenną ludność osób podjął próbę wyważenia śluzy umożliwiającej dostęp do odzyskanego obszaru w rejonie Monte Pascual, w pobliżu wioski Getai. Obszar kontrolowany przez rodziny Pataxo nie został podbity ze względu na szybkie przemieszczanie się przywódców Pataxo.

Może Cię zainteresuje – Brazylia: REDD+ śledzi ścieżkę kolonizacji na ziemiach wojowników Pataxo

8 stycznia rdzenni mieszkańcy Pataxo z wioski Quiro Ver byli zaskoczeni obecnością żandarmerii z grupy zadaniowej na terenie leśnym gminy, bez zgody wodza i jego dowódców. Sprawa została zgłoszona okręgowemu dowództwu żandarmerii wojskowej i sędziemu stanu Bahia.

Następnego dnia, 9 stycznia, w pobliżu wioski Trevo do Parque odnaleziono ciało tubylca Ademira Machado Reyesa. W ubiegły wtorek (16 l.) Roberto Braz Ferreira został znaleziony martwy w swoim domu w wiosce Barra Velha, ze śladami uderzeń siekierą w różnych częściach ciała. Miejscowi przywódcy twierdzą, że nie znają motywu ani tego, czy są podejrzani.

Jednak dla CIMI jasne jest, kto stoi za atakami.

„Nie trzeba przeprowadzać wielu badań, aby dowiedzieć się, kim są główni przywódcy tej „równoległej siły”, tej uzbrojonej milicji zainstalowanej w Bahia i ich powiązania z antydemokratycznymi działaniami, które rozprzestrzeniły się po całym kraju i które otwarcie i otwarcie, bez żadnej skromności i strachu Żądają podjęcia nielegalnych działań wobec ludności tubylczej, bezrolnych pracowników i innych, ponieważ są przekonani, że nie zostaną ukarani. Czy ktoś może wyjaśnić to poczucie bezkarności?”, domaga się organizacji, która solidaryzuje się z roszczeniami ludności tubylczej do ziem ich przodków.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *