Auschwitz upamiętnia jego wyzwolenie w środku wojny w Europie

OSWIECIM, POLSKA (AP) — Ci, którzy przeżyli Auschwitz-Birkenau, zbiorą się w piątek, aby upamiętnić 78. .

Były obóz koncentracyjny i zagłady znajduje się w mieście Oświęcim w południowej Polsce, które w czasie wojny było okupowane przez nazistowskie wojska niemieckie i stało się miejscem systematycznej zagłady Żydów, Polaków, sowieckich jeńców wojennych, Cyganów i innych. Wyróżnij popleczników, aby ich wyeliminować.

W sumie około 1,1 miliona ludzi zginęło w rozległym kompleksie, zanim został wyzwolony przez wojska radzieckie 27 stycznia 1945 r.

Dziś miejsce, w którym zachowały się koszary, ogrodzenia z drutu kolczastego i ruiny komór gazowych, jest jednym z najsłynniejszych na świecie symboli zła i wezwaniem „nigdy więcej”, które było miejscem pielgrzymek milionów ludzi. od publiczności.

Znajdująca się zaledwie 300 kilometrów (185 mil) od Ukrainy rosyjska inwazja spowodowała niewyobrażalną śmierć i zniszczenia, konflikt w umysłach wielu, którzy składają hołd jej ofiarom przez prawie osiem dekad.

Prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczył w 60. rocznicy wyzwolenia w 2005 roku. Ale od lat nie był mile widziany.

Z tej okazji żadne rosyjskie mocarstwo nie zostało zaproszone do agresji na swojego sąsiada – poinformowało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Bogdan Bartnikowski, Polak, który miał 12 lat, kiedy został wywieziony do Auschwitz, powiedział, że pierwsze obrazy, które zobaczył w telewizji w lutym ubiegłego roku, przedstawiające uchodźców uciekających po inwazji, wywołały bolesne wspomnienia.

Był oszołomiony, widząc małą dziewczynkę pośrodku tłumu, trzymającą matkę w jednej ręce i lalki w drugiej.

„To był prawdziwy cios, bo nagle, prawie 80 lat później, zobaczyłem to, co zobaczyłem w wagonie towarowym, kiedy wieźli mnie do Auschwitz: obok mnie siedziała mała dziewczynka, tuląc do piersi lalkę” – powiedział Bartnikowski. . , który ma obecnie 91 lat.

Bartnikowski był jednym z ocalałych z Auschwitz, który w przeddzień wydarzeń opowiadał dziennikarzom o swoich przeżyciach.

Inna, Stefania Werneck, urodzona w Auschwitz w listopadzie 1944 r., niecałe trzy miesiące przed zwolnieniem, określiła obóz jako „piekło na ziemi”.

Opowiadała, że ​​kiedy się urodziła była tak mała, że ​​hitlerowcy wytatuowali ją – 89136 – na udzie. Umyli ją w zimnej wodzie, zawinęli w szmaty i poddali medycznym eksperymentom.

Jednak jej matka miała dość mleka, aby ją nakarmić i oboje przeżyli. Po wojnie jej matka wróciła do domu i poznała męża i „całe miasto przyszło do nas i mówiło, że to cud”.

Wernik odczytał apel do przyszłych pokoleń o czujność wobec złośliwych ideologii.

„Nigdy więcej faszyzmu, który niesie ze sobą śmierć, ludobójstwo, zbrodnie, masakry i utratę ludzkiej godności” – dodał.

Wśród osób, które mają wziąć udział w piątkowych uroczystościach, jest Doug Imhoff, mąż wiceprezydenta USA Kamali Harris.

Niemcy otworzyli Auschwitz w 1940 roku dla polskich więźniów. Później rozbudowali kompleks, budując komory gazowe i krematoria, a pociągami przywożono Żydów z całej Europy na mord.

A w innych częściach świata odbędą się wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, daty ustalonej w rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych z 2005 roku.

Około sześciu milionów europejskich Żydów zginęło w Holokauście, a kolejne miliony w wojnie między 1939 a 1945 rokiem.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *