Auschwitz upamiętnia wyzwolenie, podczas gdy Europa doświadcza wojny

Auschwitz upamiętnia wyzwolenie, podczas gdy Europa doświadcza wojny

Ocaleni z Auschwitz-Birkenau obchodzili w piątek 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady, niektórzy wyrażając przerażenie, że wojna powróci do Europy i że lekcja „nigdy więcej” nie zostanie zapomniana.

Były obóz koncentracyjny położony jest w mieście Oświęcim, na południu Polski, które podczas II wojny światowej zostało zajęte przez wojska niemieckie i stało się miejscem systematycznego mordowania Żydów, Polaków i więźniów. Hitler i jego zwolennicy chcieli go wyeliminować.

W sumie w tym ogromnym kompleksie zginęło około 1,1 miliona ludzi, zanim został wyzwolony przez siły radzieckie 27 stycznia 1945 roku.

Dziś miejsce, w którym znajdują się koszary, płoty z drutu kolczastego i ruiny komór gazowych, jest jednym z najbardziej znanych symboli zła na świecie i miejscem pielgrzymek milionów ludzi.

W miejscu pamięci, które znajduje się zaledwie 300 kilometrów (185 mil) od Ukrainy, gdzie rosyjska inwazja sieje śmierć i zniszczenia, odbyły się modlitwy Żydów i chrześcijan.

„Stoję dziś tutaj, w tym miejscu pamięci, Birkenau, i z przerażeniem patrzę na dochodzące ze wschodu wieści, że armia rosyjska, która nas tu wyzwoliła, toczy tam wojnę na Ukrainie. Bo? Dlaczego?”, lamentowała ocalała Zdzisława Włodarczyk podczas Piątkowa ceremonia.

Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz, porównał zbrodnie nazistowskie do zbrodni popełnianych przez Rosjan w ukraińskich miastach, takich jak Bucha i Mariupol. Dodał, że inspirowała ich „podobna chorobliwa paranoja” i że wolni ludzie nie powinni pozostać obojętni.

„Zamilknięcie oznacza oddanie głosu sprawcom” – powiedział Cywiński. „Pozostać obojętnym oznacza tolerować morderstwo”.

W 2005 roku prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w wydarzeniach z okazji 60. rocznicy wyzwolenia. Jednak przez wiele lat nie był mile widziany. W tym roku w związku z atakiem na Ukrainę nie zaproszono żadnego z władz rosyjskich.

Rabin Berl Lazar, jeden z głównych rabinów Rosji, powiedział, że nieprzyjęcie rosyjskich gości to „niewątpliwie obraza, ponieważ znamy i dobrze pamiętamy rolę Armii Czerwonej” w wyzwoleniu Auschwitz.

___

Frank Jordans w Berlinie i Colin Barry w Mediolanie wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *