Badania pokazują, że masakry w Stanach Zjednoczonych zachęcają do radykalnych europejskich nacjonalistów

Badania pokazują, że masakry w Stanach Zjednoczonych zachęcają do radykalnych europejskich nacjonalistów

Demonstracja neonazistów w Szwecji. Zdjęcie: Agencja France-Presse.

Napisane przez Danilo Albina.

Nienawiść skrajnej prawicy pachniała prochem. Są tacy, którzy pociągają za spust i cieszą się rozlewem krwi; Są też tacy, którzy żywią się bronią i materiałami wybuchowymi, czekając na utonięcie. Po jednej lub drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego sny o śmierci to jedno. Ofiary snów też. To biała supremacja z bronią. To groźba skrajnie prawicowego terroryzmu.

„To, czego potrzebujemy, to odporność. Potrzebujemy, aby te ataki się nie wydarzyły, a idee, które napędzają tych terrorystów, nie znajdują podatnego gruntu”, norweski działacz Bjorn Ehler został zmuszony do napisania kilka dni temu. Na jego komputerze i na całym świecie pojawiły się szokujące wiadomości: biały zwolennik supremacji zamordował 10 osób w Buffalo. Nadawał to na żywo w Internecie. Miała 22 widzów.

Eiler wie, o czym mówi: w 2011 przeżył masakrę skrajnie prawicowego Andersa Breivika na wyspie Utoya, w której zginęło 68 osób. Film terrorystyczny z bawołami był całkowicie nie do opisania. Jego książka została skopiowana – dosłownie i w przenośni – od innych”, jak podkreślono 20 maja w tekście opublikowanym przez Antifaszyst Europe, inicjatywę Fundacji Róży Luksemburg, która ma ściśle monitorować działalność grup neonazistowskich na tym kontynencie.

Biała supremacja istnieje również w Hiszpanii. W styczniu ubiegłego roku policja krajowa zdemontowała skupisko takich nieruchomości z konsekwencjami w Barcelonie, Torrejon de Ardoz, Alcoy i Ontinente. W sumie było siedmiu zatrzymanych, którzy według ówczesnej policji „utworzyli spójną grupę za pośrednictwem sieci społecznościowych, podżegając do nienawiści i skrajnej przemocy wobec wrogich i wrażliwych grup”.

Następnie agenci odpowiedzialni za śledztwo ostrzegali przed możliwością „jednej lub kilku komórek składających się z ideologicznie stronniczych osób, które mogłyby aresztować i indoktrynować inne idee w celu popełnienia aktów przemocy mających na celu podważenie porządku konstytucyjnego”. Podczas kontroli skonfiskowano pistolet, trzy karabiny krótkie, imitacje broni palnej, amunicję, broń ostrzową, kije bejsbolowe oraz instrukcje produkcji materiałów wybuchowych.

„Biorąc pod uwagę rosnącą powagę zjawiska w innych krajach zachodnich, należy zwrócić na nie uwagę również w Hiszpanii, aby podjąć niezbędne środki zapobiegawcze” – czytamy w raporcie opublikowanym w lutym br. przez Centrum Pamięci Ofiar Poszkodowanych w Vitoria. Terroryzm.

W szczegółowym badaniu historycy Juan Aviles Vari i José Luis Rodríguez Jiménez zauważyli, że „najbardziej charakterystyczną cechą nowego skrajnie prawicowego terroryzmu jest to, że ci, którzy popełniają ataki, są samotnymi aktorami, którzy nie są częścią organizacji, ale mają silne powiązania. , nawet transnarodowe, poprzez sieci Internet”.

Dokument stwierdza, że ​​„w 2019 r. w Hiszpanii zarejestrowano 1706 przestępstw z nienawiści, w tym 320 rannych, ale na szczęście nie było morderstw; 35% wszystkich było motywowanych ideologicznie, a 30% rasistowskich lub ksenofobicznych”. W każdym razie autorzy raportu podkreślają, że prokuratura nie rozróżnia przestępstw z nienawiści, „którego motyw odpowiada określonej ideologii”, co utrudnia poznanie ich prawdziwego zakresu.

Jej autorzy zauważają, że „obecnie trwa debata na temat stopnia podobieństwa między terroryzmem a przestępstwami z nienawiści”. Podkreślili, że „rzeczywistość jest taka, że ​​w wielu krajach zachodnich skrajnie prawicowa przemoc jest uważana za przestępstwo z nienawiści, więc jej dotkliwość jest mniej jasna”.

Obawy te znajdują odzwierciedlenie w Planie działań Unii Europejskiej w zakresie handlu bronią palną na lata 2020-2025. W dokumencie tym Komisja Europejska ostrzegła, że ​​„w coraz większym stopniu skupiamy się na skrajnie prawicowych aktywistach, ze względu na gromadzenie broni, której używają”. „Wszystko to pokazuje, jak broń palna może zwiększać zagrożenie stwarzane przez zorganizowaną i poważną przestępczość, w tym terroryzm” – zauważył.

Jak stwierdziła wówczas Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (Eurojust), „siatki przemytników wchodziły w interakcje z indywidualnymi terrorystami lub organizacjami terrorystycznymi”. W związku z tym różne sprawozdania Europolu dotyczące oceny zagrożeń umieściły Bałkany Zachodnie „wśród głównych regionów, z których pochodzi handel w Unii Europejskiej”.

W sprawozdaniach, do których skierowała się konkretnie Unia Europejska, stwierdzono, że broń użyta w atakach terrorystycznych na terytorium Europy w ostatnich latach została „uzyskana na krajowych rynkach nielegalnej broni palnej, której pochodzenie ujawniono na Bałkanach”.

więcej uwagi

Istnieją inne dane, które potwierdzają te obawy. Global Terrorism Index 2019 opracowany przez Institute for Economics and Peace (IEP) wykazał „wzrost o 320% skrajnie prawicowego terroryzmu na Zachodzie w ciągu ostatnich pięciu lat”.

Wzrost liczby ataków skrajnie prawicowych „doprowadził niektórych obserwatorów do twierdzenia, że ​​krajowy skrajnie prawicowy terroryzm nie jest traktowany wystarczająco poważnie na Zachodzie i że służby bezpieczeństwa i wywiadu powinny zwracać większą uwagę na to zagrożenie” – zauważył IEP. .

Ze swojej strony raport opublikowany przez Pomnik Ofiar Terroryzmu ostrzegał przed „terroryzmem nowej generacji białych wilków zgromadzonych w wirtualnych społecznościach internetowych”, które krążą w ich głowie wokół przerażającej koncepcji: „Jeden terrorysta może zabić wiele osób ”.

Badacze przytaczają pewne podobieństwa między skrajnie prawicowym terroryzmem a dżihadyzmem. Jak wyjaśniają, w obu przypadkach terroryści „polegają na niepokoju odczuwanym przez wielu obywateli, zachodnich i muzułmańskich, w obliczu przyspieszających zmian społecznych, które podważają ich poczucie tradycyjnej tożsamości”, co zapewnia im „podstawę społecznej poparcie, które pozostaje niewielkie w przypadku skrajnie prawicowego terroryzmu, ale może wzrosnąć w nadchodzących latach”.

Wojna domowa

Najnowszy raport Europolu na temat terroryzmu ostrzega, że ​​„chociaż nie wszyscy zwolennicy białej supremacji są agresywni, stanowią oni skrajnie prawicowy element ideologiczny, który najprawdopodobniej będzie inspirował poważną przemoc lub ataki terrorystyczne”.

Antysemityzm jest również tak obecny w tych dyskursach, że „imigracja i feminizm są czasami przedstawiane jako instrumenty globalnego spisku żydowskiego, a nawet syjonistycznego rządu cieni, którego celem jest wyeliminowanie białej rasy”.

Zauważyli, że „niektórzy przewidują nadejście Dnia X, w którym rozpocznie się wojna domowa między „białymi” a ich wrogami, w tym politykami, Żydami, muzułmanami, feministkami i osobami LGBT”.

(pochodzą z ogólny)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.