Barcelona to ma Szkoły biznesu i uczelnie o doskonałych pozycjach w międzynarodowych rankingach. Nie wyróżnia się jednak jako ulubione miasto zagranicznych studentów. Innymi słowy, stolica Katalonii pozostaje w stagnacji Centrum Międzynarodowe szkolnictwo wyższe. QS Najlepsze miasta studenckie 2023, jeden z najczęściej używanych i popularnych rankingów, plasuje Barcelonę na 31. miejscu drugi rok z rzędu jako najlepsze miasto do studiowania. Ale eksperci twierdzą, że Barcelona ma ogromny potencjał, aby znaleźć się na tej liście.
Niska reprezentacja międzynarodowych studentów na naszych uniwersytetach „jest anomalią, która ma negatywny wpływ na konkurencyjność przyszłych profesjonalistów”, ostrzega Barcelona Global, grupa lobbystyczna złożona z 242 firm (ośrodków analitycznych, przedsiębiorców, szkół biznesu, uniwersytetów, instytucji… ) i 930 profesjonalistów, których zalecenia dotyczące przezwyciężenia tej stagnacji, w dużej mierze wzmocnionej przez hiszpańską biurokrację, zawarte są w Ustawie Zasadniczej Systemu Uniwersyteckiego (LOSU) przygotowanej przez rząd hiszpański.
Londyn, lider
On QS Najlepsze miasta studenckie W lutym ubiegłego roku opublikowałem listę najlepszych miast na świecie do studiowania w 2023 roku. W pierwszej dziesiątce znajduje się Londyn (na pierwszym miejscu czwarty rok z rzędu), Monachium, Seul, Zurych, Melbourne, Berlin, Tokio, Paryż, Sydney i Edynburg. Barcelona zajmuje 31. miejsce, to samo miejsce, które zajmowała w 2022 r., jako najbardziej atrakcyjne hiszpańskie miasto dla studentów zagranicznych.
Osoby odpowiedzialne za ten ranking biorą pod uwagę to, czy miasto jest atrakcyjne do życia, koszty utrzymania, czy ma odpowiednie uczelnie i czy istnieją możliwości ekonomiczne dla absolwentów.
wzrastający
Jednak porównanie między wspólnotami autonomicznymi jest pozytywne dla Katalonii. Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Szkół Wyższych za rok akademicki 2021-2022, studenci zagraniczni stanowią 9,4% ogółu zapisów. 27,5% doktor, 21,3% magister i 6% licencjat.
Liczba studentów zagranicznych na studiach licencjackich nadal wykazuje tendencję wzrostową, ale nie na studiach magisterskich, ponieważ w tym roku nastąpił niewielki spadek.
Nawarry i Walencji
Społecznościami autonomicznymi o najwyższym odsetku studentów zagranicznych na jednego rejestrującego były Nawarra i Wspólnota Walencji w przypadku studiów licencjackich, natomiast Katalonia, Nawarra i Kastylia y León w przypadku studiów magisterskich i doktoranckich.
Pod względem całkowitej liczby studentów zagranicznych zapisanych na studia prym wiedzie Madryt z 18 761 (7,8% ogółu studentów), następnie Katalonia z 14 711 (8,3%) i Wspólnota Walencji z 11 495 (9,3%) ). ). Pod względem zarejestrowanych zagranicznych mistrzów Katalonia jest pierwszą wspólnotą z 9028 (34,6%), a Madryt drugą z 8255 (17,1%).
„nieprawidłowość”
Dla Barcelona Global niska reprezentacja międzynarodowych studentów na naszych uczelniach, która ma negatywny wpływ na konkurencyjność przyszłych profesjonalistów, jest „anomalią”. Stwierdzono to w dokumencie przygotowanym przez grupę roboczą „Barcelona, Global Hub for Higher Education”, w której uczestniczyli Andrzeja Mass Collellaprezes Barcelońskiego Instytutu Nauki i Technologii (BIST); Teresy Garcii MilaDyrektor Szkoły Ekonomicznej w Barcelonie (BSE); Joannę Rockdyrektor generalny Roca Junyent; Willa Joachimaprawo korporacyjne oraz fuzje i przejęcia w Roca Junyent; Marcel Prunera Crea Inversion Partner; Merce Conissadyrektor generalny Barcelona International, W Krystyna H. valenani, Kierownik projektu w Barcelonie.
Ostrzegają, że brak międzynarodowych studentów „utrudnia również budowanie marki szkolnictwa wyższego i środowisk wiedzy w Barcelonie/Katalunyi”. Jednak w Katalonii są szkoły biznesu, które plasują się w czołówce międzynarodowych rankingów i uczelnie o światowej renomie – to wszystko nie wykorzystuje szans na internacjonalizację szkolnictwa wyższego. Tak więc, zgodnie z danymi dostarczonymi przez Barcelona Global, podczas gdy Wielka Brytania przyciąga rocznie około 450 000 studentów studiów licencjackich lub podyplomowych, a Francja około 260 000 – odpowiednio ponad 18% i 10% całej populacji studentów, Hiszpania jako całość przyjmuje tylko około 70 000, czyli mniej niż 4%, czyli mniej niż np. w Polsce.
Plany internacjonalizacji
Singapur i Szanghaj, aw Europie Kopenhaga i Amsterdam dołączyły do tradycyjnych międzynarodowych ośrodków szkolnictwa wyższego, takich jak Londyn, Boston czy San Francisco.
Zalecenia Barcelona Global dotyczące zwiększenia internacjonalizacji uniwersytetów zostały włączone do nowej Ustawy Zasadniczej Systemu Uniwersyteckiego (LOSU), która między innymi nakłada na wspólnoty autonomiczne, państwo i uniwersytety obowiązek opracowania planów internacjonalizacji.
Więcej przepisów
Lobby jest zobowiązane do utrzymania trzyletniego okresu przyznawania stopni naukowych, aby konkurować z innymi krajami i zapobiegać porzucaniu studiów przez studentów; Modyfikacja okresu ważności wizy o okres szkolenia, uproszczenie procedur jej uzyskania oraz ułatwienie jej przedłużenia w celu prowadzenia szkolenia lub pracy przez dwa lata, tak jak ma to miejsce w innych krajach Unii Europejskiej.
Wraz z zatwierdzeniem Startup Act wyzwanie to zostało rozwiązane, oprócz oczekiwania stworzenia strony internetowej dostępnej również w języku angielskim, aby w uproszczony i cyfrowy sposób przeprowadzić wszystkie procedury związane z wizami.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”