Baszar al-Assad jest przekonany, że wygra czwartą kadencję w wyborach prezydenckich w Syrii

Baszar al-Assad jest przekonany, że wygra czwartą kadencję w wyborach prezydenckich w Syrii

Plakaty z wyborów Baszara al-Assada 25 maja 2021 r. W Damaszku afp_tickers

Ta treść została opublikowana 26 maja 2021 r. – 04:05

(AFP)

Syryjczycy będą głosować w środę w wyborach prezydenckich, w których Baszar al-Assad gwarantuje mu czwartą kadencję, w kraju rozdartym krwawą wojną, pogrążonym w kryzysie gospodarczym i bez sprzeciwu.

Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 07:00 (04:00 GMT) na obszarach kontrolowanych przez reżim, około dwóch trzecich kraju, według oficjalnej agencji SANA i zostaną zamknięte o godzinie 19:00 czasu lokalnego. Wyniki nie są spodziewane przed upływem 48 godzin.

Państwowe media pokazywały wyborców z różnych dziedzin.

Przy wjazdach do stolicy Damaszku i przy głównych drogach dziennikarz AFP zobaczył duży aparat bezpieczeństwa. Na Uniwersytecie w Damaszku studenci, którzy wyszli głosować, skandowali tradycyjne slogany popierające Assada: „Za nasze dusze z naszą krwią poświęcamy się dla ciebie, Baszarze”.

To drugie wybory prezydenckie od wybuchu wojny w 2011 roku, w których bierze udział wiele walczących i obcych mocarstw. Począwszy od stłumienia protestów wzywających do demokracji w kontekście arabskiej wiosny, konflikt spowodował śmierć ponad 388 000 osób i zepchnął miliony Syryjczyków na wygnanie.

– „ Stabilny człowiek ” –

„Przyszedłem głosować na prezydenta Bashara al-Assada. Jest jedynym człowiekiem, który przetrwał 10 lat wojny” – powiedział 26-letni student Kinan al-Khatib.

„Prawda jest taka, że ​​nie znam pozostałych kandydatów, szanuję ich kandydaturę, ale mój głos trafia do prezydenta” – dodał.

Przed Assadem, których uznano za marionetki, przedstawiono dwie postacie: były minister i parlamentarzysta Abdullah Salloum Abdullah oraz członek opozycji, którego władza przeoczyła, Mahmoud Mari.

Przez kilka tygodni zdjęcia 55-letniego prezydenta były widoczne wszędzie, ale przede wszystkim w Damaszku.

Stany Zjednoczone i kilka głównych mocarstw europejskich ponownie potępiło we wtorek z góry wybory, które „nie będą ani wolne, ani uczciwe”.

„Wzywamy społeczność międzynarodową do kategorycznego odrzucenia próby przywrócenia legitymacji reżimowi Assada bez zakończenia rażących naruszeń praw człowieka” – napisali we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch. .

Ale Assad, oddając swój głos w środę, powiedział, że zachodnia krytyka wyborów jest „bezwartościowa”.

Prawo wyborcze wymaga, aby kandydaci mieszkali w Syrii przez dziesięć kolejnych lat przed wyborami, co wyklucza słabych przedstawicieli opozycji na wygnaniu. Jego główna koalicja potępiła wybory jako „farsę”.

– Rekonstrukcja? –

Podczas swojej nowej siedmioletniej kadencji, w kraju o zrujnowanej gospodarce i zrujnowanej infrastrukturze, Baszar al-Assad przedstawia się jako człowiek odbudowy, łącząc bitwy wojskowe z łańcuchami wsparcia ze strony Rosji i Iranu, swoich lojalnych sojuszników.

Po dojściu Assada do władzy w 2000 roku, zastąpił Assada żelazną pięścią swojego ojca, Hafeza, który zmarł po 30 latach u władzy.

Obecny prezydent nie przeprowadził żadnych wieców wyborczych ani nie przeprowadził wywiadów dla prasy. Wraz z wyborami głowa państwa wydała dekret ułaskawienia tysięcy więźniów.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło we wtorek utworzenie ponad 12 000 lokali wyborczych na obszarach rządowych. Według danych kraj ma oficjalnie mniej niż 18 milionów wyborców.

Ale ponieważ kraj jest podzielony przez wojnę, a miliony ludzi są wygnane, liczba wyborców będzie w rzeczywistości mniejsza.

W Syrii, która polaryzuje wojnę, autonomiczne regiony kurdyjskie na północnym wschodzie zignorują wybory, a ostatnie bastiony dżihadystów i rebeliantów w Idlib (północny zachód), gdzie mieszka około trzech milionów ludzi.

W Syrii odbędą się wybory w 2021 r., Ponieważ walki ustały w środku recesji gospodarczej, z historyczną dewaluacją waluty, przyspieszającą inflacją i ponad 80% ludności żyjącej w ubóstwie, według danych United States. Narody.

Niedawny raport organizacji pozarządowej Global Vision szacuje koszt ekonomiczny wojny na ponad 1,2 biliona dolarów (nieco ponad bilion euro).

W 2014 roku Leo otrzymał ponad 88% głosów, zgodnie z oficjalnymi wynikami. Wskaźnik uczestnictwa przekroczył 73%.

Te wybory prezydenckie były pierwszymi, w których wzięło udział kilku kandydatów. Wcześniej Baszar al-Assad i jego ojciec, Hafez al-Assad, zostali powołani w referendum, przy czym „tak” otrzymało ponad 97% głosów.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *